Bloomsday ili Bloomov dan obilježava se 16. lipnja, no budući da je jučer u Hrvatskoj bio vjerski praznik, događanja posvećena Jamesu Joyceu (oživljavanjem događaja iz njegova romana "Uliks") posebno ona brojna u Puli u kojoj je kraće vrijeme živio slavni irski književnik, održavaju se danas. Naziv je izvedenica od imena Leopolda Blooma, lika romana "Uliks". Upravo je 16. lipnja 1904. James Joyce upoznao Noru Barnacle, svoju buduću ženu.
Programi su se danas održavali na više lokacija, a sudjelovali su djeca, učenici, kao i studenti, uz popratne predavanje, predstave, izložbe i filmske projekcije.
Od 8 do 14 sati u Caffe baru Uliks učenici osnovnih i srednjih škola (među njima i 12 učenika pulske Talijanske srednje škole "Dante Alighieri") , studenti, kulturni i javni djelatnici te knjižničari čitali su "Uliks", osim hrvatskog, i iz engleskog, talijanskog, francuskog, španjolskog, mađarskog, češkog, japanskog, turskog pa i hindskog izdanja.
Čitanju "Uliksa" priključilo se i 13 studenata i dva profesora, a među studentima su i dvije studentice s Erasmus razmjene, koje su čitale i rumunjski prijevod ovoga djela.
U podne je u Gradskoj knjižnici i čitaonici dr. sc. izv. prof. Igor Grbić održao predavanje pod nazivom "Joyceov Uliks: otkud takav roman, i čemu?".
U povodu 100. obljetnice od objavljivanja romana "Uliks", slavnog Jamesa Joycea i desete godine održavanja Bloomsdaya u Puli, u Kinu Valli u 19 sati prikazat će se irski film "Vita i Virginia" u režiji Chanye Button, koji vjerno prikazuje boemsko društvo 20-ih godina prošlog stoljeća, poznatu književnu elitu, ali istovremeno i biografsku i romantičnu priču između dvije književnice. Priča je to o ljubavnoj aferi Vite Sackville - West i Virginie Woolf. Film je odabran i iz razloga što je Joyce uvelike utjecao na Virginiu Woolf, jer ona je bila fascinirana njegovim stvaralaštvom.
Program će večeras u 21 sat na Portarati zaključiti autentična irska glazba Patricka Walkera i Hrvoja Sudara.