Jedan od uspješnijih glazbeno-scenskih projekata pulskog kazališta, JAZZINO – Jazz za dicu, dobio je i svoje službeno diskografsko izdanje. Tiraža albuma iznosi 500 primjeraka, a album je osim u fizičkom obliku CD-a izašao i na svim relevantnim glazbenim platformama (YouTube, Spotify, Apple Music).
Nakon brojnih koncerata pred djecom diljem Hrvatske, projekt koji najmlađoj publici približava jazz kroz poznate dječje pjesme sada je pretočen u album, a na repertoaru su se tako našli bezvremenski hitovi poput „Zeko i potočić“, „Bratec Martin“, „Ci vuole un fiore“ i „When the Saints Go Marching In“, izvedeni u jazz aranžmanima.
JAZZINO – Jazz za dicu pokrenut je u lipnju 2023. godine na ideju tadašnjeg umjetničkog voditelja INK-a Matije Ferlina s ciljem da se jazz kao glazbena forma približi djeci od najranije dobi. U suradnji s pijanistom i aranžerom Carlosom Andrésom Faginom, ideja je ubrzo prerasla u koncertni format koji spaja vrhunsku glazbenu izvedbu, igru, interakciju s publikom i jazz obrade pjesama koje djeca već poznaju.
„Ideja koja album potekla je od nas glazbenika“
Od premijere do danas Jazzino je uživo poslušalo više od 3 tisuće djece, čime je potvrđeno da za ovakav pristup jazzu postoji itekako snažan interes. Tijekom koncerata djeca ne ostaju samo publika, nego sudjeluju u vokalnim i ritmičkim dionicama, spontano ulazeći u svijet jazza kroz igru i poznate melodije. Nije slučajno ni to da je projekt nastao upravo u Puli, gradu s dugom jazz tradicijom.
Pulska jazz scena velikim se dijelom oslanja na rad pijanista Davora Lorkovića, koji je 1996. osnovao Big Band Pula, ali korijeni jazza u gradu sežu i znatno ranije, kroz manje sastave pedesetih i četrdesetih godina prošlog stoljeća.
- Ideja za snimanje albuma krenula je od nas glazbenika, a putem su se razvile lijepe suradnje. Uz podršku INK-a Pula, obratio sam se Ediju Cukeriću i udruzi Tondak. Ideja mu se odmah svidjela te smo krenuli u dogovore i realizaciju, kaže Carlos Andrés Fagin.
Album je sniman u profesionalnom studiju Artesuono u Udinama, kamo je otputovao cijeli bend.
– Iskustvo je bilo odlično i profesionalno. Suradnja sa Stefanom Ameriom je bila zaista ugodna i kreativna, a tu je bio i Edi kao „vanjsko uho“. Imali smo izvrsne uvjete za rad, i uspjeli postići osjećaj opuštenosti, što je nije uvijek lako kada se radi o intenzivnom procesu snimanja. Mislim da se sve to navedeno na albumu može i osjetiti te da smo uspjeli prenijeti našu pozitivnu energiju tima koji je sudjelovao u nastanku ovog nosača zvuka, dodaje Fagin.
Za njega album nije samo dokument jednog uspješnog projekta, nego i način da glazba pronaći put izvan kazališnog prostora.
– Ovo je prilika da projekt zaživi i izvan Pule te stigne do škola i vrtića diljem Hrvatske. Kroz poznate pjesme djeca na pristupačan i zanimljiv način imaju priliku upoznati žanr jazza, zaključuje.
Edi Cukerić: "Ovo je vrijedan projekt za Pulu i zato je bilo važno da ostane zabilježen"
Iz Udruge Tondak nam uvijek skromni Edi Cukerić kaže da oni nisu bili previše umiješani u umjetnički dio albuma, već su samo poslužili kao logistika.
– Mislim da je ono što rade jako vrijedno za grad Pulu i da su to stvari koje se moraju zabilježiti. Zato je bilo važno osigurati im potporu da se album snimi. Kad me Carlos nazvao, prijavio sam projekt, dobili smo sredstva i krenuli u realizaciju – kaže Cukerić.
Za snimanje kaže da nije bilo jednostavno jer je riječ o bendu koji najbolje funkcionira kao cjelina.
– To je ipak specifičan bend, ne možeš nadosnimavati nego moraju svirati svi odjednom. Zato smo se dogovorili studio u Udinama i to je odlično ispalo. Dobro nam je došlo to što smo se odvojili, bili tamo tri dana i potpuno se fokusirali samo na snimanje. Taj album nije nekakav komercijalan ni profitabilan projekt, ali je vrijedno da ostane zabilježen. Fanovi će imati svoj primjerak, a album će ostati i u knjižnicama, školama i vrtićima. Jazz za dicu je nešto što je prešlo Učku, nešto što se izvodilo i u Lisinskom, i zato je važno da ostane zabilježeno – zaključuje Cukerić.
Osim potpore Udruge Tondak, ideje, kostimografije i scenografije Matije Ferlina te aranžmana i klavira Carlosa Andrés Fagina, u bendu sviraju još Srđan Kuzmanović na kontrabasu, Marco Quarantotto na bubnjevima, , Sonja Domitrović na saksofonima, Branko Sterpin na trubi i Gabrijela Galant Jelenić kao vokal.
Dizajn svjetla potpisuje Dario Družeta, a za dizajn zvuka i tonski dio zaduženi su Bruno Legović i Vedran Đukić.