Centar za povijesna istraživanja iz Rovinja objavio je 52. svezak svoje biblioteke „Atti“. Riječ je djelu “Tradizionali canti liturgici e devozionali intonati in Istria” („Tradicionalne liturgijske i pobožne pjesme pjevane u Istri”) čiji je autor maestro Luigi Donorà. Izdanje su posthumno uredili njegova kći Giuliana Donorà te muzikolozi Giovanna de Liso i Luca Rossetto Casel.
Rođen u Vodnjanu 1935., a preminuo u Torinu 2022. godine, Luigi Donorà bio je jedan od najznačajnijih suvremenih istarskih glazbenika. „Moj otac je uvijek nastojao izgraditi most koji bi približio dvije istarske duše razdvojene povijesnim događajima, ali duhovno uvijek bliske“, rekla je tijekom predstavljanja knjige Giuliana Donorà, „i vjerujem da bi danas bio vrlo ponosan ovim objavljenim djelom koje plod više od dvadeset godina rada.“
Tekst je vrijedno muzikološko djelo, utemeljeno na znanstvenoj metodologiji prikupljanja podataka, odnosno pjesama, koje su katalogizirane prema godini snimanja, mjestu i načinu izvedbe, uz brojne reference na konzultirane povijesne tekstove i arhivske dokumente.
Nakon uvodnih poglavlja urednika, svezak CRS-a donosi zbirku od 222 pjesme koje je Luigi Donorà snimio u razdoblju od 1960-ih do 2015. godine, a koje su pjevale vjernice iz Vodnjana i okolice u Istri. Njegov je cilj bio očuvati glazbenu baštinu koja se prenosila usmenom predajom i razumjeti povijesne i kulturne razloge razvoja istarskog sakralnog i svjetovnog pjevanja.

Ravnatelj CRS-a Raul Marsetič i urednica biblioteke Atti Paola Delton
Urednica biblioteke „Atti“ CRS-a Rovinja Paola Delton podsjetila je da je „Luigi Donorà bio dragocjeni suradnik i prijatelj Centra za povijesna istraživanja te je 1997. objavio knjigu “Antiche musiche sacre e profane di Dignano d’Istria”, ("Stare sakralne i svjetovne glazbe Vodnjana u Istri") zbirku sakralnih i svjetovnih glazbenih kompozicija iz Vodnjana. To djelo rezultat je intenzivnog i dugogodišnjeg povijesnog i muzikološkog istraživanja autora, a prethode mu određene kritičko-formalne bilješke te ga prate dodaci, među kojima su crkveni kalendar vodnjanske katedrale i kratka bilješka o vodnjanskim orguljama.
Ova njegova druga knjiga “Tradicionalne liturgijske i pobožne pjesme pjevane u Istri“, dodala je Paola Delton, „na neki je način predstavlja prve, posebice u svom hvalevrijednom nastojanju svjedočenja o bogatoj glazbenoj baštini istarske liturgijske i pobožne tradicije, a plod je istraživanja, obrade, harmonizacije i harmonično-melodijske rekonstrukcije’, kako je Maestro sam zapisao u nekim rukopisnim bilješkama“, objasnila je uredica biblioteke.
„S ovim stranicama“, zaključila je Paola Delton, „Luigi Donorà na neki način ponovno dolazi u svoju Istru, u svoj Vodnjan, koji je uvijek duboko volio.“