Kultura

POSLUŠAJTE KAKO ZVUČE

PREDSTAVLJAMO LOS DROPOS Pulski bend s članovima iz tri države i s dva kontinenta

Možemo reći da svaki od nas donosi ponešto 'etno', iako je bolje reći da dolazi iz korijena. To je konceptualna glazba. Recimo da pričamo priče. Početak priče, i kapljica od koje sve kreće, je prva pjesma s albuma koja se zove Petrikor, što znači miris poslije kiše. Jednu demo pjesmu smo već izdali i sada želimo kompletirati cijeli album, priča nam Marko Jovanović


 
3 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Los Dropos

Možemo reći da svaki od nas donosi ponešto 'etno', iako je bolje reći da dolazi iz korijena. To je konceptualna glazba. Recimo da pričamo priče. Početak priče, i kapljica od koje sve kreće, je prva pjesma s albuma koja se zove Petrikor, što znači miris poslije kiše. Jednu demo pjesmu smo već izdali i sada želimo kompletirati cijeli album, priča nam Marko Jovanović

Pulskoj publici ovog će se tjedna čak dvaput predstaviti eksperimentalni bend Los Dropos, trio nastao iz slučajnog susreta u ljeto 2023., koji je do danas, kažu njegovi članovi, postao svjedočanstvo eksplozije umjetnosti koja nastaje kada se različite kulture stope u zajedničko stvaralaštvo.

Bend, naime, čine Puležan Marko Jovanović, školovani glazbenik, skladatelj i izvođač, zatim južnoamerički perkusionist Anthony Wells te Makedonac Enes Begovski, skladatelj filmske glazbe i dizajner zvuka.

Marko

Marko i Anthony poznaju se već desetak godina, otkad Anthony živi u Puli, i već su surađivali, no ova je suradnja sada obogaćena i zaokružena Enesovim glazbenim žarom i ritmom.

- Zanimljivo je da imamo totalno različito podrijetlo, od muzičkog do geografskog. Antonio je iz Perua, ali živi ovdje, a Enesa su povezali sa mnom kada je došao u Pulu. On svira elektroniku i pjeva, svira cajon i sintesajzer, ima puno ritmičnosti u svemu tome. Enes je iz Makedonije i on svira handpan. I on iz svoje kulture donosi sve moguće ritmove i perkusije a, osim toga, savršen sluh. Ja sam na elektronici, na basu, a sviram i buzuki. Uglavnom, možemo reći da svaki od nas donosi ponešto 'etno', iako je bolje reći da dolazi iz korijena, kaže nam Jovanović i dodaje da su se zajedničkim snagama publici u Art parku predstavili još lani, kada su cijeli program 'skuckali' u svega deset dana. Danas su, pak, znatno uigraniji, a i u procesu snimanja svog prvog albuma.

Enes
Anthony

U glazbi koju izvode, dodaje, sve je to povezano preko elektronike. Radi se o akustičnim verzijama pjesama s elektronskim pozadinama, zatim elektronskim pjesmama i, u konačnici, o glazbi koju stvaraju svi elementi, miješajući se i preplićući. Zvuk koji se iz ovog spleta rada, veli Jovanović, najbolje se može opisati „od šamanskog do elemenata trance glazbe“.

- To je konceptualna glazba. Recimo da pričamo priče. Početak priče i kapljica od koje sve kreće je prva pjesma s albuma koja se zove Petrikor, što znači miris poslije kiše. U početku smo htjeli napraviti nešto jednostavno, a na kraju se ispostavilo da traje 12 minuta.  Ali nije dosadna jer ima cijelu priču u kojoj sve kreće od početka, zatim dolazi do oluje, pa kreću akustični i električni dio... svašta tu ima. Jednu demo pjesmu smo već izdali i sada želimo kompletirati cijeli album, priča nam Jovanović.

Glazba koju će predstaviti pulskoj publici na dva koncerta koja će održati ovog tjedna, kažu nam, spoj je svega opisanog i može se nazvati minimalističkom, ali uzimajući u obzir da je minimalizam danas postigao iznimnu složenost jer se njeni elementi nadograđuju i konstantno izmjenjuju.

- Cijelo vrijeme nešto čekaš, nešto dolazi i stalno ti je zanimljivo, zaključuje Jovanović.

Prvi koncert Los Droposa je sutra u 22 sati u Art Parku ispred Rojca, a drugi u subotu u isto vrijeme u Gradskoj radionici (Ljudevita Posavskog 10).


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.