Ove subote, 27. lipnja, s početkom u 20:30 sati u pulskoj Galeriji Makina otvara se samostalna izložba ilustratora, muralista i vizualnog umjetnika Vedrana Štimca pod nazivom „Vikendom rekreativno“. Publika će tom prilikom moći vidjeti autorov zaokret u tehnici i njegovu prvu seriju radova na platnu, dok će za glazbeni dio večeri biti zaduženi Vedran Pušić (207) i Marino Morosin (Rinoma). Izložba je zamišljena kao jednodnevni pop-up postav te će je publika imati priliku pogledati isključivo tijekom vikenda, 27. i 28. lipnja.
Vikend kao obećanje odmaka od rutine
Kroz ciklus novih radova autor istražuje vikend kao specifično vrijeme unutar suvremenog života – prostor odmaka od rada, svakodnevnih obaveza i društvenih uloga, ali i prostor nostalgije, melankolije i traganja za vlastitom prisutnošću.
"Vikend u suvremenoj svakodnevnici gotovo redovno promatram kao svojevrstan rascjep u kontinuitetu života. Pridajemo mu gotovo mitski značaj: doživljavamo ga kao privremenu autonomnu zonu, obećanje odmaka od rutine i mogućnost predaha. U svijetu u kojem je teško zamisliti budućnost onkraj postojećih struktura, osjećaj mogućnosti premješta se u kratke pukotine svakodnevice, u trenutke kada se javlja slutnja da možemo zastati. Tijelo je kroz tjedan određeno funkcijom utjelovljenom u radu i vremenu koje prodajemo za nadnicu. Vikendom taj odnos prividno popušta. Tijelo se privremeno izmiče svojoj radnoj ulozi i ponovno pokušava osjetiti vlastitu prisutnost, najčešće kroz melankoliju predaha" poručio je autor, koji ističe da je u svojim radovima nadahnut Hegedušićem i Trumbetašom s jedne strane te Riverom i latinoameričkim socijalnim slikarstvom s druge.

Vedran Štimac
"Kroz prizmu magičnog realizma spojenog s naivnim izričajem postavljam likove i scene unutar vikend-svakodnevice koja djeluje istovremeno poznato i blago izmješteno. Moji protagonisti nisu romantizirani heroji radničke klase niti nositelji dociranja o socijalnoj nepravdi, nego obični ljudi zatečeni u trenutku pokušaja da ponovno osjete sebe. Stilski ne djeluju kao akademski ideali; njihova anatomija nije ružna, nego poštena. To su teška i nezgrapno naslikana tijela koja nose tragove svakodnevice" kazao je.
Posveta velikom Branku
Izložba je posvećena nedavno preminulom prijatelju autora i kazališnom redatelju Branku Sušcu. Njihovo prijateljstvo započelo je u pulskom Kazalištu Dr. Inat te se nastavilo kroz godine zajedničkih razgovora, suradnji i prijateljskih susreta. Ova izložba nastaje i kao gesta sjećanja na osobu koja je svojim radom, energijom i prisutnošću ostavila dubok trag u kulturnom životu Pule i u životima ljudi koji su je poznavali.
Kao dvodnevni postav koji se može vidjeti samo kroz vikend, „Vikendom rekreativno“ istovremeno govori o prolaznosti, prisutnosti i važnosti zajedničkih trenutaka koje često prepoznajemo tek kada postanu uspomena.