Pula je 19. lipnja po prvi put bila domaćin međunarodnog festivala i natjecanja solo i zborskog pjevanja „Victoria in Croatia“, koji je okupio više od 80 izvođača iz Ukrajine.
Natjecanje je ponudilo bogat i raznolik program, a kvalitetu nastupa ocjenjivao je stručni žiri sastavljen od glazbenih profesionalaca.
„Program je bio izuzetno zanimljiv. Sudionici su pokazali vrlo visoku razinu kvalitete. Posebno me iznenadila vokalna zrelost pojedinih mladih pjevača. I zborovi su bili na iznimno visokoj razini, tako da sam vrlo zadovoljna ovim natjecanjem“, istaknula je predsjednica žirija Tatjana Merkl.
Cilj festivala je poticanje kulturne razmjene i međunarodnog povezivanja kroz glazbu. Organizatori ističu kako je koncept zamišljen kao međunarodna platforma koja okuplja sudionike iz različitih zemalja.
„Ovo je drugi put da se festival održava u Hrvatskoj i prvi put da gostuje u Puli. Prvi put održan je 2019. godine u Zagrebu, nakon čega su uslijedili pandemija i veliki rat. I danas, u ratnim okolnostima, djeca i zborovi često se za nastupe pripremaju u skloništima tijekom bombardiranja. Upravo zato važno je nastaviti štititi kulturu, pjesmu i razmjenu iskustava. Zahvaljujući svesrdnoj pomoći Kulturno-umjetničkog društva Ukrajinaca u Istri ‘Vatra’, festival smo ove godine doveli u Pulu. Nadamo se da će postati dugogodišnja tradicija te privući još više sudionika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Italije, Latvije, Poljske i drugih zemalja“, rekla je predsjednica VictoriaFesta Ana Kolbert.
Sudionici su se natjecali u više kategorija i dobnih skupina, a svi su imali priliku osvojiti i glavnu nagradu festivala – Grand Prix, vrijedan 1.000 eura za zborove i 300 eura za solo izvođače.
Ovogodišnji Grand Prix u kategoriji solo pjevača osvojila je dvanaestogodišnja Yeva Doroshchuk iz ukrajinskog grada Rivnea, koja je svojim snažnim i zrelim glasom oduševila i publiku i žiri.
Grand Prix za zborove, u vrijednosti od 1.000 eura, osvojio je uzorni dječji i omladinski zbor „Vivat Musica“, pod ravnanjem dirigentice Natalije Pavlijchuk, uz koncertnu majstoricu Hizun Nadiia. Zbor je izveo nekoliko folklornih skladbi obogaćenih elementima scenskog nastupa i interakcije s publikom, što je ostavilo snažan dojam na sve prisutne.
„Definitivno smatram da se isplatio put od 36 sati iz Ukrajine do Pule, jer se ljudi povezuju kroz glazbu. Mislim da je najvažnije zapamtiti da glazba nije nešto što se samo ocjenjuje, već nešto što se živi. Sudjelovanje na ovom festivalu bilo mi je prekrasno iskustvo“, izjavila je popularna pulska izvođačica ETHER, koja je ove godine također bila članica žirija.
Festival je trajao tijekom cijelog dana u Domu hrvatskih branitelja u Puli, dok je svečani gala koncert održan istoga dana u 18 sati. Na koncertu su nastupili izvođači koje je za završnicu odabrao stručni žiri.
U finalnom programu nastupila je i članica ovogodišnjeg žirija te jedna od organizatorica festivala, u medijima poznata kao „Pulska Ukrajinka“ Olesia Rusinova.
„Zapamtite da je svaki vaš korak u umjetnosti važan. Svi smo krenuli od nekog početka, a upravo malim koracima dolazimo do velikih ciljeva. Izuzetno mi je drago što danas u Puli možemo ugostiti toliko Ukrajinaca. Ovo je velik korak prema daljnjem umrežavanju i jačanju međukulturnog dijaloga između naših dviju država“, poručila je s pozornice.
Prisutnima se obratio i ataše za kulturu Veleposlanstva Ukrajine u Republici Hrvatskoj, koji je naglasio važnost međukulturnog dijaloga te javno zahvalio hrvatskom narodu na podršci Ukrajini. Gala koncertu nazočio je i konzul Ukrajine u Republici Hrvatskoj.
Festival „Victoria in Croatia“ još je jednom pokazao kako glazba nadilazi granice i povezuje ljude različitih kultura, jezika i iskustava, stvarajući prostor za suradnju, razumijevanje i zajedničku budućnost.