Naziv izložbe, "Šaman -zanatlija - umjetnik", možda najbolje opisuje autorsku višestrukost. U svojoj raznolikoj biografiji bio je i kustos i performer i radnik u ljevaonici umjetnina. U svom je radu spojio iznimnu zanatsku preciznost s vrlo apstraktnim idejama, a pritom je zadržao beskompromisnu poziciju umjetnika koji opstaje premda se odbija podrediti zahtjevima tržišta
4 min
Zoran AngeleskiⒸFOTO: Manuel Angelini
Izložbu je otvorio ritual Majke Zemlje i plodnosti
Naziv izložbe, "Šaman -zanatlija - umjetnik", možda najbolje opisuje autorsku višestrukost. U svojoj raznolikoj biografiji bio je i kustos i performer i radnik u ljevaonici umjetnina. U svom je radu spojio iznimnu zanatsku preciznost s vrlo apstraktnim idejama, a pritom je zadržao beskompromisnu poziciju umjetnika koji opstaje premda se odbija podrediti zahtjevima tržišta
Večeras je u pulskom Muzejsko-galerijskom prostoru 'Sveta srca', pred dojmljivim brojem posjetitelja, otvorena intrigantna, sadržajna i poticajna izložba umjetnika Branka Gulina pod nazivom "Šaman - zanatlija - umjetnik".
Branko Gulin do jedne od svojih izloženih skulptura
Povezujući antropologiju, arheologiju i umjetnost, autor stavlja naglasak na ritualu i njegovu strukturu. Ritual je predstavljen kao izvor svih oblika umjetnosti (glazbe, pjevanja, plesa, slikanja tijela i tetoviranja, izrade maski i idola, metaforičkog pripovijedanja, itd.) koji su se u prvobitnim i prapovijesnim zajednicama koristili istovremeno u jednome činu (ritualu).
Tijekom povijesti ti su se oblici umjetnosti odvojili u zasebne izraze, reflektirajući opću podjelu rada u složenijim zajednicama.
Video u nastavku (u produkciji Arheološkog muzeja Istre) snimljen je u trenucima dok je autor postavljao svoje monokromne slike velikih formata.
Slika koja se prva pojavljuje u videu, a i na katu prvo naiđe na nju, nosi naziv "Posljednja večera (Radničkog savjeta brodogradilišta Uljanik)".
Govoreći o svom američkom višegodišnjem iskustvu, kaže da je u Americi umjetnost tržišna djelatnost, dok se onaj tko ne živi od umjetnosti smatra amaterom ili hobistom. Gulin nikad nije prihvatio da mu je umjetnost izvor za egzistenciju, a da bi preživio radio je drugi posao.
- Sav moj rad je neovisan od bilo kakvih utjecaja i bilo kakvih pritisaka sa strane, veli on.
U središnjem dijelu izložbenog prostora nalazi se instalacija scenografije dvaju rituala: “Rituala Majke Zemlje i Plodnosti” i “Rituala Zmije” koji su večeras izveli uživo članovi Kazališta Dr. Inat. Evo dijela tog rituala:
U izvođenju rituala, šaman je onaj koji ima sposobnost posredovanja između materijalnog i duhovnog svijeta, iscjelitelj je i prvi umjetnik, performer.
Kiparski i slikarski radovi te crteži na izložbi inspirirani su arheološkim nalazima i antropološkim saznanjima o ritualima.
Posebnu cjelinu, na katu, čine umjetnikovi recentni slikarski radovi koji predstavljaju sadržaje umjetnikova zanimanja. To su monokromne slike velikih formata, "nevidljive" bez odgovarajuće rasvjete, koja omogućava treću dimenziju.
- Ti sadržaji su skriveni. Recimo, pamtimo događaje u povijesti, međutim tokom vremena rastaču se u nekakvu energiju, e to rastakanje svega prisutnoga i sveprisutnost energije, to je moja ideja, kaže Gulin.
Reinterpretacija rituala
Suvremeni umjetnik je, između ostalog, istinski sljednik drevnih šamana, posrednik između sfere duhovnog i sfere materijalnog. On svojom individualnom akcijom, angažiranim i kreativnim radom postaje iscjelitelj i “čuvar” istinskog integriteta suvremenog čovjeka i zajednice.
Izložba će se, uz promociju knjige autora, zatvoriti 31. ožujka u 19 sati.
Naziv izložbe, "Šaman -zanatlija - umjetnik", možda najbolje opisuje autorsku višestrukost.
U svojoj raznolikoj biografiji Gulin je bio i kustos i performer, i radnik u ljevaonici umjetnina.
U svom je radu spojio iznimnu zanatsku preciznost s vrlo apstraktnim idejama, a pritom je zadržao beskompromisnu poziciju umjetnika koji opstaje premda se odbija podrediti zahtjevima tržišta.
Branko Gulin (1953.) sudjelovao je u preko 100 samostalnih i grupnih izložbi u bivšoj Jugoslaviji, Italiji, Švicarskoj, Francuskoj, Hrvatskoj i SAD-u.
Studirao je 1974. filozofiju i indologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu; diplomirao je 1979. političke znanosti na Sveučilištu u Zagrebu. Stekao je vrlo široku naobrazbu iz područja društvenih znanosti i diplomirao na temu: “Umjetničko djelovanje kao individualno objedinjeni proces rada” sa posebnim osvrtom na rad koji obuhvaća individualnu umjetničku praksu (od ideje do realizacije), nasuprot općoj podijeli rada u proizvodnoj sferi tehnološkog društva.
Majka
Položio je 1990. državni stručni ispit za kustosa u muzejskoj djelatnosti u Muzejskom dokumentacijskom centru u Zagrebu, a od 2002. do 2014. godine radio je kao asistent u ljevaonici umjetnina u bronci i likovnoj radionici u klasi akademskog kipara i majstora lijevanja Nicolasa Legerosa u Minneapolisu te stekao obrazovanje u rangu majstora lijevanja umjetnina te modeliranje ljudske figure kao osnove klasične likovne naobrazbe u sferi skulpture.
Od 1979. do 1982. radio je različite poslove u struci uglavnom kao profesor u srednjim školama, predajući društvene predmete, između ostalog Povijest umjetnosti i Povijest.
Od 1982. do 1987. godine je kustos u Muzeju narodne revolucije Istre (sadašnjem Povijesnom i pomorskom muzeju ) u Puli. Od 1987. do 1995. ravnatelj je Zavičajnog muzeja grada Rovinja, a od 1995. do 2002. kustos Grafičke zbirke u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Puli. Od 2015. do 2019. djelatnik je škole i suradnik odjela za likovno obrazovanje u Columbia Heights Public School u Minneapolisu.
Ako je suditi po odgovoru nadležnih iz Grada Pule, radi se o posljednjim danima jedrilice Delfinos, koja je u prošlosti svom vlasniku najvjerojatnije služila za odmor i uživanje na Jadranu. Ono što je bolno u sudbini brodice je sporost nadležnih službi, jer teško se je oteti dojmu da je jedrilica mogla biti spašena, kada je prvi put uočena uz mol na pulskoj Vallelungi još u ožujku ove godine
Ova izložba stvara most između mikroskopskih interakcija u izložbenom prostoru i makrokozmičkih procesa svemira, postavljajući pitanja o našem odnosu s tehnologijom i mjestu u kozmosu
Definitivno najveći udarac gradonačelniku bio je odlazak njegove nekadašnje najbliže suradnice i pročelnice Anje Ademi. No nanizalo se tu još imena. Dijana Ažić, Ingrid Bulian, Robert Stemberger, Damir Prhat, Igor Jovin, Vesna Sajić, Lena Radunić, Nebojša Nikolić, Iva Matanović...
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.