Nakon što su je jučer iz Zagreba u Vodnjan dopremili djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda, restaurirana slika Giovannija Contarinija "Posljednja večera" iz 1598. godine (neki je nazivaju i "Pričest apostola"), predstavljena je danas novinarima u prostoriji Male dvorane u Crkvi Svetoga Blaža u Vodnjanu.
Slika Giovannija Contarinija (1549.- 1604.) bila je naručena u vrijeme bratovštinskog upravitelja Antonija Virizzoa, proporcija je 2,50 x 3,73 metara, i kao takva druga po veličini u Istri.
Usput, čuveno istoimeno djelo Leonarda da Vincija naslikano je pola stoljeća ranije, vjerojatno između 1495. i 1498. godine.
Na restauraciji slike tri su godine radili viši restaurator Orest Šuman, konzervator restaurator Jurica Milinković i konzervator restaurator savjetnik Slobodan Radić. Radilo se oko 6.400 sati; samo je materijal koštao oko 46.000 kuna, a ukupna cijena gotovo pola milijuna kuna.
Djelo je impozantne veličine, drugo u Istri po dimenziji i prikazuje „Posljednju večeru“ naslikanu u periodu kasne renesanse "Il secondo cinquecento" u Veneciji.
Giovanni Contarini, vjerni imitator Tiziana
Rođen u Veneciji, Contarini je bio venecijanski slikar na kraju renesanse, u drugoj polovici 16. stoljeća. Opsežno je proučavao djela Tintoretta i Tiziana, posebno potonjeg, čijim se vjernim imitatorom smatra.
Njegove najljepše slike nalaze se u Louvreu i dolaze iz Duždeve palače u Veneciji. Drugi se čuvaju u muzejima Berlina, Firence, Milana i Beča te u mnogim crkvama u Veneciji. Slikao je i štafelajne radove, s mitološkim temama, korektno obrađenim, ali bez osobitog žara. Ukrasio je stropove mnogih venecijanskih palača.
Slika koja jedina ima datum i potpis umjetnika
Slika "Posljednja večera", čija je površina gotovo deset četvornih metara, dio je 23 prestižna platna i kipa Crkve Sv. Blaža u Vodnjanu.
Treba napomenuti da je, u izvanrednoj i vrlo osobnoj interpretaciji, djelo "Posljednja večera" jedino koje potpisuje i datira umjetnik Giovanni Contarini.
- Slika je čekala 40 godina za početak obnove, ipak je došao taj lijepi trenutak da smo je obnovili. Slika ima veliko teološko i kulturno značenje. Kada je slika bila napravljena bjesnili su ratovi i sukobi između katolika i protestanata. Obično vidimo Isusa u sredini sa apostolima oko njega, no ovdje vidimo neko trčanje. Kad je Isus rekao:; 'Idemo jer će me sada preuzeti da me ubiju', tada je nastala panika među apostolima. Evo, taj slikar je naslikao taj trenutak, rekao je vodnjanski župnik mons. Marijan Jelenić.
Ovom prilikom također gradonačelnik Vodnjana Edi Pastrovicchio zahvalio se monsinjoru Jeleniću na pozivu i suradnji koju su imali tijekom protekle godine.
"Današnji dan je i za Grad Vodnjan iznimno važan, kao dokaz kontinuiranog rada koji smo do sada imali na razvoju sakralne baštine. Neizmjerno hvala na cjeloživotnom radu mons. Jeleniću na očuvanju upravu te sakralne baštine, rekao je gradonačelnik Edi Pastrovicchio.