Rina Renier, dugogodišnja polaznica Dramskog i plesnog studija pulskog INK-a upisala je jednu od uglednijih plesnih akademija u Europi - Academy of Theatre and Dance u Amsterdamu, smjer plesne pedagogije.
Ovim velikim uspjehom Rina nastavlja svoj umjetnički put i pridružuje se nizu talentiranih mladih plesnih umjetnika koji su svoje prve korake započeli upravo u INK-u, a zatim nastavili školovanje na plesnim akademijama u zemlji i inozemstvu
Među njima su Dora Brkarić, Marko Gašparović, Fran Vozila, Lana Crnogorčić, Nina Peruško, a od prošle godine i Mark Marić te Noa Pavlinović.
Rina se prvi put susrela s Dramskim i plesnim studijem INK 2021. godine, kada je kao vanjska polaznica sudjelovala na ljetnoj radionici Plesni tjedan. Pokazalo se da je ta radionica bila početak jednog snažnog i predanog plesnog puta u INK-u.
Ubrzo se uključuje u redoviti rad studija, vođena snažnom ljubavlju prema plesu i kazalištu. Upisuje radionice pokreta i plesa koje vodi plesna pedagoginja i koreografkinja Andrea Gotovina te dramske radionice koje je tada vodio Aleksandar Bančić, a kasnije Luka Mihovilović.
Od samog početka, Rina se istaknula kao izrazito motivirana, predana i znatiželjna polaznica. Ples joj je bio na prvom mjestu, no pokazivala je otvorenost i prema svim umjetničkim sadržajima koje je studio nudio.
Među svojim vršnjacima istaknula se kao karakterom snažna osoba, iznimnih tjelesnih mogućnosti, izražene mobilnosti, ali i dubokog promišljanja o tijelu, pokretu, značenju pokreta, gradnji scenskog izraza i komunikaciji s publikom.
Njezina znatiželja i radna etika činili su je neizostavnim dijelom naše zajednice.
Tijekom pet godina provedenih u INK-u, Rina je ostavila dubok trag.
Njezina prva predstava bila je "Ružno pače" (2021.) u režiji i koreografiji Andree Gotovina, s kojom je najviše radila i ostvarila niz značajnih suradnji u plesnim predstavama za djecu i mlade: Solo za sedam (2022.), Beskrilci u oblacima (2023.) te ONE (2024.). Uz plesne projekte, Rina se istaknula i u dramskoj predstavi za mlade DNK (2023.) u režiji Aleksandra Bančića.
Paralelno s radom na predstavama, Rina se aktivno uključivala i u dodatne programe studija; The Pink Jam (glazbeno-plesna improvizacija), završne prezentacije Plesnog studija, radionice vanjskih gostujućih pedagoga te manifestacije poput Otvorenih vrata Dramskog i plesnog studija, gdje je pokazala svoje organizacijske vještine te spremnost za timski rad.
Posebno vrijedan segment njezina puta bio je projekt Choreopraksa, u kojem je imala priliku predstaviti vlastite autorske radove.
Pulskoj publici predstavila se kao mlada autorica s autentičnim izražajem kroz solo radove "Travka" (2024.) i "Reijzen" (2025.). Oba rada svjedoče o dubokom promišljanju pokreta, emocije, hrabrosti u izrazu i jasno prepoznatljivoj autorskoj liniji koja obećava.
Ulaskom u amsterdamsku Academy of Theatre and Dance, Rina započinje novo poglavlje koje će joj donijeti nove perspektive, izazove i suradnje. Navijamo da i tamo, kao i u pulskom INK-u, ostavi bitan trag.