Tehnomont diže kvalitetu usluge u Marini Veruda
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Ukoliko pulski vijećnici doista brane javni interes večeras bi trebali vratiti plan na doradu sa zahtjevom da se veći dio urbanizacije isplanira na gradskoj i državnoj zemlji. Na toj zemlji mogu se onda predvidjeti stanovi za liječnike, medicinske sestre, IT stručnjake ili socijalno ugrožene. Prodajom dijela urbanizirane zemlje može se financirati raspadajuća pulska komunalna infrastruktura. Možda zvuči bajkovito, ali dovoljna je samo ruka ili dvije savjesnih vijećnika. Možda Igor Belas opet iznenadi? Ili Sanja Radolović?
Ukoliko pulski vijećnici doista brane javni interes večeras bi trebali vratiti plan na doradu sa zahtjevom da se veći dio urbanizacije isplanira na gradskoj i državnoj zemlji. Na toj zemlji mogu se onda predvidjeti stanovi za liječnike, medicinske sestre, IT stručnjake ili socijalno ugrožene. Prodajom dijela urbanizirane zemlje može se financirati raspadajuća pulska komunalna infrastruktura. Možda zvuči bajkovito, ali dovoljna je samo ruka ili dvije savjesnih vijećnika. Možda Igor Belas opet iznenadi? Ili Sanja Radolović?
Pulsko gradsko vijeće večeras odlučuje hoće li balkanskom medijskom tajkunu Draganu Šolaku omogućiti desetke milijuna eura zarade na izgradnji stanova i apartmana u kamenolomu Max na Stoji. Naravno, nema ništa sporno u tome da poduzetnik u fer tržišnoj utakmici pošteno zarađuje svoje novce.
Međutim, način na koji su se dosad odvijali privatizacijski i prostorno-planski događaji u kamenolomu Max ukazuje da je buduća zarada sve, samo ne poštena. Daleko je to od tržišta, sve je umotano u pogodovanje, a nikog nema da štiti javni interes.
Počnimo od pretvorbe.
Privatizaciji kamenoloma Max protivila se još 1995. tadašnja šefica Odjela za imovinsko pravne poslove Fonda za privatizaciju Dubravka Vukmanović.
"Uvidom u spis pretvorbe imenovanog poduzeća vidljivo je da isti nije obrađivan s imovinsko pravnog aspekta. Prema podacima iz spisa ne vidi se kako je ušlo u pretvorbu zemljište (pašnjak, šuma, kamenolom) koje prema pozitivnim propisima Republike Hrvatske ne može ući u procjenu, prilično je jasno napisala Vukmanović te predsjedniku fonda Ivanu Peniću sugerirala da ne potpiše dokument o pretvorbi.
On ga je potpisao.
Privatizaciji se deset godina kasnije, 2006. godine, protivio tadašnji pulski općinski državni odvjetni Aleksandar Puh.
-Prije godinu dana (2005. godine op.a.) zatražili smo od Fonda za privatizaciju da se očituju temeljem čega je kamenolom, čije je vlasništvo u pravilu riješeno Zakonom o rudarstvu, postalo vlasništvo Istra Cementa, izjavio je Puh za lokalne medije.
Fond se nikad nije očitovao.
Privatizaciji se u nekoliko članaka objavljenih 2006. godine u Glasu Istre protivio i potpisani novinar koji je tada najavio da će, ukoliko se usvoje traženi planovi, Istra Cement ostvariti mega profite na stotinu tisuća kvadratnih metara čija će se vrijednost popeti i do 500 eura po metru.
Planovi su se otad mijenjali nekoliko puta, uvijek na štetu javnog interesa i uvijek u korist Stevana Muidže i, od 2015. godine, Dragana Šolaka. Javni sadržaji su se iz izmjene u izmjenu stalno smanjivali.
Veliko finale svog tog pogodovanja događa se večeras kad pulski vijećnici glasuju o novim, četvrtim izmjenama UPU Max Stoja koje investitoru omogućuju izgradnju stotina stanova, apartmana i desetak vila na ultra atraktivnoj lokaciji iznad Zelenike.
Tu je, preko ceste, gradska zemlja nedavno prodana po gotovo 1.000 eura za četvorni metar.
Muidža i Šolak desetke tisuća kvadrata čija se urbanizacija sprema večeras nisu platili gotovo ništa. Novac je konstatno išao prema političkim strankama u predizbornim kampanjama. Naravno, novac je išao i prema odabranim arhitektima sa snažnim lobističkim utjecajem u pulskoj gradskoj upravi.
Sve je dosadašnje izmjene planova financirao investitor, izrađivači planova uvijek su dizajnirali po njegovom nalogu. IDS-ovi vijećnici, i njihovi partneri, uvijek su poslušno izglasavali investitorove ideje.
Stoga će zanimljiva biti pozicija IDS-ovih vijećnika u večerašnjem glasovanju. Možda se novi IDS odmaknuo od Miletićeve politike radikalnog pogodovanja?
Koja je korist građana Pule od večerašnje urbanizacije u kamenlomu Max? Uljapšat će nam se ružni kamenolom, kažu propagandisti.
I hoće, ali sav profit, sva zarada od tog „uljepšavanja“ locirana je na dijelove kamenoloma koji su u privatnom vlasništvu.
Zašto se dio urbanizacije ne planira i na dijelovima koji su u gradskom ili državnom vlasništvu? Pa nisu nam Grad i Država neprijatelji!
Nadalje, svakodnevno svjedočimo ogromnim infrastrukturnim problemima vezano za pulski vodovod, kanalizaciju i komunalni otpad. Svi ti novi stanovi dodatni su teret na preopterećenu pulsku infrastrukturu, teret koji će osjetiti i na koncu platiti građani. Komunalni doprinos koji će Grad prihodovati nije dovoljan za sve te troškove.
Ne zaboravimo pritom ni da je pročistač pulske kanalizacije inicijalno trebao biti upravo u kamenolomu Max. Uz snažno lobiranje istog investitora, powered by Boris Miletić, prebačen je na Valkane. Sad kad je izlobiran hotel, pročistač ide na Molo Karbone. Jer oko hotela ne smije smrdit. Trošak tog prebacivanja naravno plaćamo mi.
Iz propagandnih materijala Šolakovih tvrtki vidljivo je da su projekti stanova u Maxu i Hotela Valkane usko povezani. Sinergija zajedničkog ugovaranja objedinjene izgradnje investitoru donosi 10-20 posto uštede. Ili zarade. Zato mu je današnje usvajanje plana izrazito važno.
Pulski bi vijećnici prilikom glasovanja trebali uzeti u obzir i da isti investitor nije nikad napravio zakonom propisanu sanaciju kamenoloma Max. Kamenolom izgleda ovako ružno jer investitor nije zasadio nekoliko tisuća stabala i drugog bilja što je po ugovoru morao. Štoviše, fiktivno je prikazivao sanacijske troškove radi utaje poreza zbog čega je na koncu kažnjen višemilijunskim kaznama.
Zbog čega bi izabrani predstavnici građana Pule porezne prevarante nagradili mega profitima?
Nedvojbeno, investitoru je najviše pogodovao Boris Miletić. Isti onaj koji sad tvrdi da je Istra preizgrađena i da se ne smije dozvoliti obavljanje turističke djelatnosti u stambenim zonama. Zanimljiv prijedlog. Treba ga odmah implementirat na večerašnoj sjednici i zabranit daljnu apartmanizaciju na Puljštini.
Ukoliko pulski vijećnici doista brane javni interes večeras bi trebali vratit plan na doradu i veći dio urbanizacije stavit na gradsku i državnu zemlju. Na toj zemlji onda predvidjeti stanove za liječnike, medicinske sestre, IT stručnjake ili socijalno ugrožene. Ili prodajom dijela urbanizirane zemlje financirati raspadajuću pulsku komunalnu infrastrukturu.
Možda zvuči bajkovito, ali dovoljna je samo ruka ili dvije savjesnih vijećnika. Možda, Igor Belas opet iznenadi? Ili Sanja Radolović?
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Koncert počinje u 18 sati i ulaz je slobodan za sve posjetitelje
Posjete hospitaliziranim pacijentima se ograničavaju, djelatnicima preporučeno nošenje maske
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.