S četvrtog prosvjeda za rješavanje problema beskućnika koji je u utorak pod nazivom "Klupa nije krevet, ulica nije dom" održan na Trgu sv. Marka upućeni su zahtjevi Vladi, pučkoj pravobraniteljici za ljudska prava i Gradu Zagrebu, a najvažniji je izdavanje osobne iskaznice.
Prosvjed koji je održan u organizaciji facebook inicijative "Od srce do srca za beskućnike i potrebite" i humanitarne udruge "Fajter" okupio je desetak sudionika koji su od Vlade zatražili razrješenje utvrđivanja prijave prebivališta i izdavanja osobne iskaznice.
"Hrvatska je jedina država u EU koja inzistira na mjestu prebivališta da bi se dobila osobna iskaznica", istaknuo je Mile Mrvalj, predsjednik udruge "Fajter". Objasnio je kako osobna iskaznica nije samo dokument za identifikaciju već i "život, egzistencija, dokaz da postojiš u sustavu".
Prosvjednici su od Vlade zatražili i da žurno pokrene postupke usklađivanja Zakona o socijalnoj skrbi u kojem treba redefinirati pojam beskućnika i njihova prava, a vezano uz obvezu izmjene i dopune članka 11. Zakona o prekršajima koji definira skitnju.
Traže i usklađivanje Zakona o prebivalištu i Zakona o osobnoj iskaznici s obzirom na to da Ustav svim građanima osigurava jednaka prava na kretanje, dom, rad... jer se u praksi događa da osoba s osobnom iskaznicom iz nekog drugog mjesta ne može ostvariti prava iz socijalne skrbi u drugom mjestu u kojem želi živjeti i trajno se nastaniti te se tretira skitnicom.
Od Vlade zahtijevaju i zbrinjavanje branitelja beskućnika kao i ostale ljude u potrebi.
Traže i da se konačno utvrdi pravi broj beskućnika, da im se vrati dostojanstvo i ukloni stigma socijalne isključenosti.
Prosvjednici su od Vlade zatražili i žurno osnivanje domova, centara, stambenih zajednica i prenoćišta te da se beskućnike uključi u dodjelu socijalnih stanova.
Traže i da se s ulica izmjeste bolesni beskućnici, oni koji ne mogu odlučivati o sebi te da im se omoguće sistematski pregledi.
Od zagrebačke Gradske uprave traže pak da do listopada otvori trajno prenoćišta s dnevnim i poludnevnim boravkom, po mogućnosti na zapadnom dijelu grada, kao i rješenje za smještaj bolesnih beskućnika, posebno branitelja.
Zatražena je i reorganizacija prihvatilišta u Velikoj Kosnici tako da dio ostane prihvatilište s ograničenim trajanjem i pripremom korisnika za povratak u svijet rada, dio da se pretvori u dom za stare, nemoćne i socijalno ugrožene građane te dio u hospicij.