"Polemike oko Istarskog vodovoda Buzet pretvara se u politikanstvo, a to ne šteti samo Buzetu već svima", rekao je danas na konferenciji za novinare gradonačelnik Buzeta Damir Kajin koji je govorio o aktualnoj temi oko Istarskog vodovoda koji kreće u pripajanje sustava odvodnje.
Naime, nakon pripajanja planira se stvaranje novog zajedničkog poduzeća pod nazivom Istarski vodozaštitni sustav sa sjedištem u Buzetu. Umjesto stvaranja zasebnih poduzeća, unutar novog sustava omogućila bi se poslovna samostalnost podružnicama uz zadržavanje postojećeg sustava solidarnosti.
- Znam da je politika dovela do toga da je preko tisuća vodovodnih instalacija položeno na području djelovanja Istarskog vodovoda. Kada netko govori o 300 milijuna nečega, valjda mora imati na umu i neku amortizaciju. Zakon kaže da se odvodnje moraju spojiti s Istarskim vodovodom. Imamo društveni ugovor i on je tako koncipiran da samo apsolutnim konsenzusom može doći do određenih promjena. Apostrofirana je uloga i najmanje općine u Istri nevezano je li to jedno Lanišće, Cerovlje ili Lupoglav. Bez apsolutnog konsenzusa, nema promjene, kazao je Kajin i dodao:
- Tvrdim da građani Buzeta i zaposlenici Istarskog vodovoda ne trebaju biti zabrinuti i da se ne razmatra seljenje sjedišta ili gubljenja bilo kojeg segmenta koji Istarski vodovod čini Istarskim vodovodom, poručio je Kajin.
Komentirajući tvrdnje da bi moglo doći do masakriranja Vodovoda, kazao je da Vodovod posluje isto kao što je poslovao jučer, danas i cijelo ovo vrijeme.
- Naši gradonačelnici, ja ih apsolutno razumijem, što ne znači da ih podržavam žele da se vrednuje njihov ulog u odvodnji. Glede odvodnje, do sada su sigurno 200 milijuna eura investirali obalni gradovi, dakle oni najbogatiji. Tu mislim na Umag, područje Novigrada, Poreštinu i Rovinjštinu, kazao je Kajin.
Na pitanje hoće li dignuti ruku za novi društveni ugovor prema kojem obalni gradovi raspolažu svim novcem, Kajin je bio jasan:
- Sigurno da neću. Nitko normalan za to neće dignuti ruku. Svi znaju da se mi ne želimo odreći ne samo utjecaja, već smo uvjereni da nitko u ovom dijelu Istre taj supstrat Istarskog vodovoda ne poznaje bolje od aktualnog vodstva, odnosno direktora Mladena Ružića, kazao je Kajin.
Pitamo Kajina je li točno da direktorska funkcija Istarskog vodovoda Buzet nakon lokalnih izbora već čeka aktualnog gradonačelnika Rovinja Marka Paliagu?
- Pitao sam ga to, i Paliaga mi je rekao da ne ide u Vodovod, već u Županiju, kazao je Kajin koji smatra da bi i nakon objedinjavanja, tvrtku i dalje trebao voditi sadašnji direktor Mladen Nežić, inače IDS-ovac.
- Budite uvjereni da se nikada nisam rukovodio da li će netko biti iz Buzeta il nekog drugog dijela. Znam da iza direktora Mladena Nežića stoji apsolutno cijeli kolektiv, Nadzorni odbor, Skupština i Grad Buzet. Tu nema nikakve dileme. Nitko nije u stanju pomiriti interes Vodovoda i djelatnika s političkim Zagrebom i lokalnom samoupravom u Istri kao što može Mladen Nežić.
Na pitanje novinara hoće li inzistirati odnosno nastojati da Nežić zadrži tu funkciju, gradonačelnik Buzeta je odgovorio "da to nije upitno".
- Kao što mislim ja, želim vjerovati da tako misle i drugi, dodao je.
Na pitanje je li točno da novi društveni ugovor kreiraju odvjetnički timovi obalnih gradova, Kajin tvrdi da oni nemaju što kreirati.
- Oni mogu nešto ponuditi, a onda to netko može prihvatiti ili ne prihvatiti. Ti njihovi odvjetnici rade isključivo po nalogu Uprava odvodnji i gradonačelnika na čijem se području odvodnje nalaze, kazao je.
Kajin je naglasio da cijeli ovaj proces treba što prije okončati jer u protivnom slijede penali.
- Država ne želi ostati bez milijardu eura. Ogroman je taj novac, a ta penalizacija može ići u pravcu da kreditne obveze moraju preuzeti gradovi te da se gradove ubuduće liši financijske pomoći prilikom aktivnosti koje bi na njihovom području mogle imati Hrvatske vode.
Na kraju je Kajin konstatirao "da mu je jasno da se Umag, Rovinj i Poreč bore za svoje, ali da ni Buzet neće ostati bez ničega".
Podsjetimo, nova organizacija temelji se na decentralizaciji, čime bi četiri podružnice Rovinj, Umag, Poreč i Pazin dobile veću autonomiju u odlučivanju.