Cliccando qui potete leggere il testo in italiano.
Na predstojećim lokalnim izborima u nedjelju, 18. svibnja, Talijani nekoliko istarskih mjesta birat će i zamjenika/icu gradonačelnika/ice (načelnika / načelnice) koji će ih predstavljati. Gradovi Pula, Vodnjan i Buje te Općina Brtonigla jedina su mjesta u kojima se za tu funkciju prijavilo više kandidata. Danas nastavljamo seriju predizbornih intervjua upravo s Brtoniglom, gdje su dva kandidataa: Sandi Kmet i Dionea Sirotić. Jutros objavljujemo intervju s Dioneom Sirotić, a popodne slijedi onaj sa Sandijem Kmetom, napominjući da redoslijed objavljivanja ne ovisi ni o kakvom uredničkom izboru osim o poštivanju kronološkog redoslijeda u kojem su intervjui zgotovljeni, što također ovisi o trenutku kada su kandidati dostavili odgovore.
Dionea Sirotić diplomirala je glazbenu pedagogiju na konzervatoriju "Gioacchino Rossini" u Pesaru, a radi kao profesorica glazbe u školi "Vincenzo i Diego De Castro" u Piranu. Bila je članica Skupštine Zajednice Talijana Brtonigla, a trenutačno je članica Izvršnog odbora iste Zjednice. U Brtonigli vodi tri zbora, među kojima i poznati Ad Libitum, u kojem pjeva od njegova osnutka 2010. godine.
„Imati zamjenika načelnika iz redova talijanske manjine nije samo simbolična stvar, već konkretno jamstvo zastupljenosti i aktivnog sudjelovanja u odlučivanju na razini Općine“
Talijanska nacionalna zajednica ima pravo na svog zamjenika načelnika i sama ga bira. Smatrate li da je ta funkcija zaista važna?
Imati zamjenika načelnika iz redova talijanske manjine nije samo simbolična stvar, već konkretno jamstvo zastupljenosti i aktivnog sudjelovanja u odlučivanju na razini Općine. Prisutnost predstavnika talijanske nacionale zajednice u općinskoj upravi omogućuje da se zahtjevi, potrebe i senzibiliteti naše zajednice prenose kontinuirano i s razumijevanjem. To je također način jačanja povjerenja pripadnika zajednice u lokalne institucije, pokazujući da naš glas vrijedi i da punim i odgovornim angažmanom doprinosimo razvoju zajednice. Na kraju, to je oblik zaštite i afirmacije našeg identiteta, kako ne bi bio sveden samo na kulturne događaje ili simbolične obljetnice, nego bio sastavni i vidljiv dio političkog, društvenog i administrativnog života Općine.
„Zalagat ću se za veću vidljivost naših kulturnih, jezičnih i povijesnih posebnosti, ne samo unutar talijanske zajednice, već među svim građanima našega područja“
Ako budete izabrani, koji će biti vaši prioriteti?
Moj prvi prioritet bit će osigurati da svi važniji zaključci Općinskog vijeća budu prevedeni i na talijanski jezik, kako bi svaki građanin bio potpuno informiran i uključen u administrativni život Općine. To je konkretna mjera jamčenja poštovanja i uključivosti. Paralelno s time, zalagat ću se za veću vidljivost naših kulturnih, jezičnih i povijesnih posebnosti, ne samo unutar talijanske zajednice, već i među svim građanima koji žele bolje razumjeti bogatstvo i složenost našeg identiteta. Samo kroz međusobno poznavanje moguće je izgraditi autentičan suživot.
„I u obrazovnom, kulturnom i turističkom sektoru može se bolje vrednovati dvojezičnost kao identitetsko bogatstvo našega kraja. Dvojezičnost nije samo pravo, već resurs koji Brtoniglu čini posebnom“
Kako ocjenjujete stanje dvojezičnosti u Općini Brtonigla?
Dvojezičnost u Brtonigli sigurno je napredovala u posljednjim godinama. Treba priznati trud sadašnjeg načelnika, koji je ne samo povećao sredstva za Zajednice Talijana u Brtonigli i Novoj Vasi, već je i osobno i aktivno prisustvovao svim manifestacijama i događanjima koje organizira naša zajednica, jačajući time dijalog i vidljivost talijanske komponente. Međutim, kao i u svakoj dvojezičnoj sredini, uvijek postoji prostor za napredak. Smatram da se dodatno može raditi na punoj jezičnoj ravnopravnosti u službenoj i institucionalnoj komunikaciji, počevši od javne signalizacije pa do obrazaca i sadržaja na službenoj mrežnoj stranici Općine. I u obrazovnom, kulturnom i turističkom sektoru može se bolje vrednovati dvojezičnost kao identitetsko bogatstvo našega kraja. Dvojezičnost nije samo pravo, već resurs koji Brtoniglu čini posebnom i koji zaslužuje da se svakodnevno živi s prirodnošću i ponosom.
„Doprinijeli smo izgradnji i očuvanju kulturnog, arhitektonskog i građanskog identiteta Istre, kao i Brtonigle“
Unatoč relativno dobrom položaju Talijanske nacionalne zajednice u Istri, nažalost postoje i negativni fenomeni. Često se može čuti pitanje „što još hoće ti Talijani?“ koji su tako malobrojni. Kako odgovarate na takvu primjedbu?
Za odgovor na takva pitanja i tvrdnje potrebna je prije svega spoznaja: poznavanje naše povijesti, puta naroda koji nikad nije napustio svoju zemlju, ali je kroz stoljeća više puta vidio kako se mijenjaju granice, države, valute i politički sustavi. Ostali smo, izdržali smo, pridonijeli smo izgradnji i očuvanju kulturnog, arhitektonskog i građanskog identiteta Istre, kao i Brtonigle. Ne može se vrijednost jedne zajednice ocjenjivati isključivo po njenoj trenutnoj brojnosti. Brojevi se moraju čitati u kontekstu, a kako se kaže: ako ih dovoljno mučimo, mogu reći bilo što. Ali istina je da su tragovi naše prisutnosti – od škola do tradicija, od jezika do umjetnosti – i dalje jasno vidljivi i živi. Zato prava naše zajednice nisu privilegije, već alati povijesne pravde i građanskog suživota. Duboko vjerujem da se pozitivnije ozračje može graditi dijalogom, obrazovanjem i konkretnom suradnjom između zajednica. Ne tražimo ništa što bi drugima nešto oduzelo: želimo samo nastaviti živjeti i u potpunosti doprinositi društvu, kao što smo to uvijek činili.
„Trebali bismo razmišljati o zajedničkim projektima koji bi sustavnije uključili lokalne stvarnosti, poput zajedničkih inicijativa škola, ZT-a i Općine, suradnje s Odsjekom za talijanistiku u Puli na terenskim aktivnostima ili kulturnih razmjena između istarskih i talijanskih općina“
Koja je Vaša najveća primjedba na rad aktualnih lokalnih vlasti u pogledu provedbe prava Talijanske nacionalne zajednice?
Ne bih govorila o primjedbama, jer smatram da su posljednjih godina učinjeni važni koraci u priznavanju i konkretnoj potpori našoj zajednici, također zahvaljujući senzibilitetu koji je pokazala aktualna uprava. Radije bih govorila o prostorima za napredak: vjerujem da se može učiniti još više kako bi dvojezičnost postala svakodnevni i potpuno življeni element, osobito u institucionalnoj komunikaciji, javnoj vidljivosti i sudjelovanju talijanskih građana u administrativnom životu. Ne radi se o propustima, već o prilikama: zajednički rad na jačanju onoga što već postoji najbolji je način da se oda počast tradiciji i izgradi još uključivija budućnost.

foto: Manuel Angelini
„Samo međusobnim poznavanjem moguće je izgraditi autentičan suživot“
Odnosi općinske uprave s talijanskim zajednicama, talijanskim školama, vrtićima i Studijem talijanistike u Puli, ali i s vijećima (općinskim i županijskim) Talijanske nacionalne zajednice od temeljne su važnosti za aktivnu prisutnost talijanske zajednice. Kako ocjenjujete te odnose i djelovanje tih subjekata, te što biste poboljšali, obogatili ili uveli u interesu Brtonigle i njenih žitelja talijanske nacionalnosti?
Smatram da je odnos između općinske uprave i različitih institucija Talijanske nacionalne zajednice posljednjih godina bio korektan i suradnički. Zajednice Talijana, talijanske škole i vrtići, kao i vijeća TNC-a, obavljaju temeljnu ulogu ne samo u očuvanju kulturnog i jezičnog identiteta, već i u promicanju otvorenog i konstruktivnog dijaloga u društvu. Međutim, vjerujem da postoji prostor za daljnje jačanje tih sinergija, osobito kroz zajedničke projekte koji bi sustavnije uključili lokalne stvarnosti, poput zajedničkih inicijativa škola, Zajednica Talijana i Općine, suradnje sa Studijem talijanistike u Puli na terenskim aktivnostima ili kulturnih razmjena između istarskih i talijanskih općina. Važno je da mladi iz Brtonigle osjećaju da postoji živa, dinamična i međusobno povezana mreža koja cijeni njihov kulturni i obrazovni put na talijanskom jeziku te da cijelo građanstvo prepozna u talijanskoj prisutnosti ne samo povijesnu memoriju, već i resurs za lokalni razvoj.

foto: Manuel Angelini
„Namjeravam podupirati i predlagati kulturne događaje, predstave, promocije knjiga i umjetničke aktivnosti na talijanskom jeziku, ne kao zatvorene inicijative unutar zajednice, već kao prilike za otvaranje i dijalog sa svim stanovnicima“
Za život i prisutnost talijanske nacionalne zajednice ključno je i djelovanje tzv. talijanskih institucija: Talijanske unije, Centra za povijesna istraživanja iz Rovinja, Talijanske drame HNK „Ivan pl. Zajc“ iz Rijeke, izdavačke kuće Edit i njezinih izdanja, talijanske redakcije Radio Pule…
Istina je da mnoge od tih institucija djeluju na širem, često regionalnom ili nacionalnom nivou, ali to ne isključuje da i na lokalnoj razini možemo učiniti mnogo toga kako bismo ojačali veze i učinili našu zajednicu vidljivijom. Zalagati ću se da Brtonigla bude redovito prisutna u medijima na talijanskom jeziku, ne samo radi informiranja naših sunarodnjaka, već i radi promicanja onoga što naša zajednica stvara, ostvaruje i predstavlja. Također, namjeravam podupirati i predlagati kulturne događaje, predstave, promocije knjiga i umjetničke aktivnosti na talijanskom jeziku, ne kao zatvorene inicijative unutar zajednice, već kao prilike za otvaranje i dijalog sa svim stanovnicima. Zajednica je živa onoliko koliko zna komunicirati i stvarati kulturu, a kultura, ako se dijeli, postaje most, a ne prepreka.
„Namjeravam raditi na stvaranju novih prostora za mlade. Mjesta gdje bi mogli sudjelovati u kulturnim, sportskim i društvenim aktivnostima, jačajući time osjećaj pripadnosti i sudjelovanja. Druga ključna točka bit će podrška obrtništvu i malim poduzećima, koji predstavljaju okosnicu našeg lokalnog gospodarstva“

foto: Manuel Angelini
Ako budete izabrani, bit ćete dio izvršne vlasti i blisko surađivati s izabranim načelnikom. Hoće li Vam to dati prostor da djelujete za dobrobit ne samo zajednice, već cijele Općine? Imate li već neke ideje?
Moj angažman bit će usmjeren prema svim građanima, ne samo kao predstavnica talijanske zajednice, već i kao osoba koja dobro poznaje potrebe lokalnog područja. Jedan od prioriteta bit će konkretno suočavanje s izazovima klimatskih promjena, poput sve učestalijih kiša koje ugrožavaju infrastrukturu i sigurnost stanovnika. Istovremeno, namjeravam raditi na stvaranju novih prostora za mlade. Mjesta gdje bi mogli sudjelovati u kulturnim, sportskim i društvenim aktivnostima, jačajući time osjećaj pripadnosti i sudjelovanja. Druga ključna točka bit će podrška obrtništvu i malim poduzećima, koji predstavljaju okosnicu našeg lokalnog gospodarstva. Nastavak politike poticaja, pojednostavljenja i promidžbe bit će ključan za njihovu stabilnost i rast. Napredak Općine temelji se na brizi za okoliš, pažnji prema novim generacijama i potpori radu i poduzetništvu. U tom smislu, moj doprinos bit će konkretan i stalan.
„Tražim glas birača jer predstavljam autentičan glas zajednice, osobu koja već godinama živi ovdje, poznaje i voli ovaj kraj“
Što želite poručiti biračima?
Prije svega želim zahvaliti svim biračima koji s interesom i građanskom sviješću sudjeluju u ovom važnom demokratskom trenutku. Svima želim da glasaju svjesno, slušajući vlastitu savjest i razmišljajući o općem dobru, iznad svake pripadnosti. Tražim njihov glas jer predstavljam autentičan glas zajednice, osobu koja već godinama živi ovdje, poznaje i voli ovaj kraj. Moja kandidatura proizlazi iz osjećaja odgovornosti prema onome što jesmo i snažne želje da doprinosim budućnosti naše Općine, s predanošću, dijalogom i poštovanjem prema svima. Ne obećavam čuda, već predanost, slušanje i dosljednost, uz sigurnost da će svaka moja odluka uvijek biti usmjerena na dobrobit ljudi koji ovdje žive, neovisno o jeziku koji govore ili zajednici kojoj pripadaju.