- Jedino što mi od danas smijemo koristiti za zalijevanje i pranje je tehnološka voda iz izvora Nimfej koji se nalazi na pulskoj Karolini. Tom vodom su naši djelatnici prali Forum jutros, odgovorio nam je Robi Fuart, direktor tvrtke Herculanea na pitanje je li se jutros oko 4 i 30 prao Forum kako je na našem Facebook profilu komentirala jedna čitateljica.
Zabrane stupile na snagu u ponoć
Naime, u Istri je od ponoći na snazi restrikcija vode koja uključuje i zabranu korištenja pitke vode za pranje ulica, trgova i javnih površina te privatnih i javnih zelenih površina. Izuzetak su tržnice i ribarnice.
- Svo naše zalijevanje parkova i pranje sada je vezano isključivo uz navedeni izvor Nimfej. Pitku vodu smo postupno prestali koristiti već od petka. Danas još provjeravamo je li štogod ostalo uključeno. Naime, cijeli potez od Danteovog trga, preko Rive, pa do Punte i parka kralja Petra Krešimira kod kafića Kukuriku, pokrivamo izvorom s Karoline. Herculanea ima vodopravnu dozvolu za taj izvor koji nije dio vodoopskrbnog sustava, već je odvojen i voda se sama ondje prelijeva u more, pojašnjava nam danas Fuart.
Pulska Herculanea s izvora Nimfej godišnje smije koristiti do 70 tisuća kubika vode, a u prvoj polovici ove godine iskorišteno je 15 posto te količine.
"Ključno je da se pitka voda ne koristi"
- Vidjet ćemo što će nam vrijeme donositi i postupat ćemo shodno Odlukama koje će biti na snazi. Svima nam je jasno da se pitka voda ne smije koristiti. To je ključno, a automatski sustavi zalijevanja radit će pomoću izvora Nimfej. Sustave za zalijevanje pitkom vodom isključivali smo postepeno kroz petak, subotu i nedjelju i već se vide efekti. Neki su nam kružni tokovi, poput velikog rotora u Šijani, već žuti od suše, ali kako god bilo - vodu na zalijevanje trave sigurno nećemo trošiti, veli Fuart.
Titov park, Pula
Kaže kako će se voda koristiti za zalijevanje „najvrjednijih i najvažnijih“ lokacija. Oleandrima na zaobilaznici suša neće, procijenjeno je, učiniti veću štetu. Također, mediteransko bilje smatra se otpornijim na sušu pa se ni ono više, do daljnjeg, neće zalijevati. Problem je bilje posađeno na proljeće koje se nije ukorijenilo pa mu bura, u kombinaciji sa sušom, predstavlja popriličnu prijetnju.
- Pomirili smo se s tim da će nam dio fonda zasigurno nastradati, zaključio je razgovor s nama Fuart.
Nedovoljno jasno komunicirana zabrana pranja automobila
Od danas je, među najavljenim mjerama zbog redukcije vode, na snazi i zabrana pranja automobila. Otvorilo se pitanje što je s autopraonicama i hoće li one sada biti najviše pogođene novom mjerom Istarske županije. U razgovoru s vlasnikom jedne pulske autopraonice (podaci poznati redakciji) doznajemo da ova mjera nije dovoljno pojasnila sam status autopraonica.
Ilustracija: Pexels
Kada ljudima kažete da nema pranja automobila, odmah svi pomisle da više ne mogu prati automobile u autopraonici. Nadležni su to trebali bolje komunicirati. Također, nama Županija nije poslala nikakve naputke niti smo dobili išta službeno vezano uz ove mjere. Mi konkretno koristimo tehnološku vodu koja je pogodna za pranje automobila. Sva voda koja se koristi se reciklira kroz sustav koji imamo i u koji smo uložili 300 tisuća kuna. Voda koja je u opticaju, prolazi kroz separator i onda takva može biti korištena kao tehnološka voda koja se koristi za pranje vozila. Sva voda prije nego što ide u separatore, odlazi u taložnice gdje se odvajaju masti, a u separatorima se izvlači čista voda koja prolazi kroz filtere da se dodatno pročisti i onda se tek koristi za pranje. Mi vodu, dakle, recikliramo.
VLASNIK JEDNE PULSKE AUTOPRAONICE
Naš sugovornik smatra da autopraonice ovim mjerama ne bi smjele biti na udaru.
- Mi nismo ništa obavješteni. Autopraonice su uslužna djelatnost i ako se krene na nas, onda će valjda trebati zatvoriti i praonice rublja, hotele… Trošimo kubik vode dnevno, manje trošimo nego pojedini stanovi, pojašnjava nam on.
Podsjetimo, od ponoći se ograničava korištenje pitke, a ne tehnološke vode.