Grad Poreč je 14. veljače 2023. godine izabrao najpovoljnijeg ponuđača za sanaciju divljih odlagališta otpada prema projektu „Radovi sanacije i zaštite uklanjanja otpada odbačenog u okoliš na području Baderne, Žbandaja, Fuškulina i Nove Vasi“. Projekt je prijavljen na poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost „Javni poziv za neposredno sufinanciranje uklanjanja otpada odbačenog u okoliš“, javili su iz Grada Poreča.
U ovim će naseljima biti sanirano sedam čestica ukupne površine 2.200 kvadrata. Ukupni trošak sanacije iznosi 80.000 eura, a izabrani je izvođač tvrtka Opera d.o.o.
40 posto te svote, odnosno 32.000 eura sufinancirat će se iz Fonda za zaštitu okoliša, dok će preostalih 60 posto, odnosno 50.000 eura platiti građani Poreča. Radovi započinju idućeg tjedna i trajat će 45 dana.
"Projektom su obuhvaćene k.č. 2020/11, 2831, 1665/1 i 1284/14 u k.o. Žbandaj, k.č. 162/2 u k.o. Fuškulin, k.č. 223/12 u k.o. Nova Vas, k.č. 4724 u k.o. Baderna. Sve navedene čestice biti će propisno označene znakovima za zabranu odlaganja otpada“ rekli su iz Grada Poreča
Zanimljivo je da ovo priopćenje stiže u debelom zakašnjenju, te nakon upornih i opetovanih traženja portala Istra24. Problem u komunikaciji s Gradom Porečom, posebno kada je riječ o divljim odlagalištima, traje već skoro godinu dana, a ovo je tek posljednji slučaj u nizu.
Naime, upit o tijeku ovog projekta poslali smo Gradu Poreču prije mjesec dana (21. siječnja 2023.). Nakon isteklog zakonskog roka za odgovor od dva tjedna, poslali smo požurnicu. Nakon trećeg tjedna nekoliko smo dana za redom, bezuspješno, telefonski pokušavali dobiti pročelnicu Morenu Mičetić Fabić i glasnogovornicu Ajnu Temimović. Kako nam danima nisu odgovarale poslali smo SMS poruku gradonačelniku Lorisu Peršuriću te dan kasnije dobili odgovor Grada da prikupljanje materijala dugo traje jer je naš upit opširan.
I napokon, dan kasnije, poslan je dugo očekivani odgovor na naše pitanje - u obliku priopćenja o početku radova sanacije svim istarskim medijima. Dok je informiranje javnosti svakako dobrodošlo, slanje odgovora na pitanje jednog medija svima drugima baš i nije. To je, inače, uobičajeni propust brojnih javnih tijela i njihovih glasnogovornika.
Jedna od čestica koja ide u sanaciju. Geoportal DGU
Treba napomenuti da je priopćenje poslano bez popratnih fotografija čestica i otpada o kojemu je riječ, iako će njihova sanacija Porečane koštati 50.000 eura. Slike se zasigurno nalaze u samom projektu pa nije jasno zašto s javnosti, koja sve to plaća, nisu podijeljene bar jedna ili dvije. Da vide ljudi što su to kupili. Neuobičajen propust za upravu koja se inače slika i dok dijeli palentu na trgu.
Čestice na kojima je otpad odlagala tvrtka Đusto nisu obuhvaćene projektom
U cijeloj priči najviše nas je zanimalo jesu li ovim projektom obuhvaćene čestice na kojima je deponiran građevinski otpad tvrtke Đusto d.o.o., o čemu je Istra24 pisala u srpnju prošle godine (članak 1 i članak 2). S obzirom na okolišanje gradske uprave kada je riječ o najvećoj građevinskoj tvrtki u Poreču u tim smo člancima otvoreno postavili tezu da gradska uprava pogoduje tvrtki Đusto na način da javnim novcem, kroz projekt, sanira njihove štete.
U korist ove teze išla je činjenica da Grad Poreč nije navodno godinama bio u stanju pronaći počinitelje i prijaviti tvrtku Đusto zbog onečišćenja okoliša, a jedan je novinar to odradio u nepuna dva dana. Grad Poreč je po objavi naših članaka bio prisiljen slučaj prijaviti policiji. Nije ga, međutim, prijavio Državnom inspektoratu iako je to bilo izuzetno jednostavno. Umjesto Grada Poreča, to je učinila anonimna grupa građana.
Prije mjesec dana Općinsko državno odvjetništvo u Pazinu potvrdilo nam je da su izvidi po slučaju odlagališta tvrtke Đusto u tijeku, te da stoga nisu u mogućnosti davati dodatne informacije
U spomenutim člancima riječ je o tek dvije lokacije koje smo mi pronašli. Koliko ih još ima na području Grada Poreča nemoguće je reći bez angažmana porečkog komunalnog redarstva. Ne treba posebno naglašavati da u Poreču svi znaju tko, što i gdje deponira, te da je pronalazak počinitelja samo pitanje dobre volje.
Zanimljivo je također da se u Gradu na našu tezu nisu punih šest mjeseci osjetili potrebu očitovati. Primjerice, poslati nam projektnu dokumentaciju koja bi dokazala da teza nije točna.