Politika i društvo

SJEĆANJE NA SREBRENICU

Hrvatski sabor odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Prošle godine Opća skupština Una proglasila je 11. srpnja Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici čime su potvrđene ranije presude međunarodnih sudova o počinjenom genocidu


 
2 min
HINA

Prošle godine Opća skupština Una proglasila je 11. srpnja Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici čime su potvrđene ranije presude međunarodnih sudova o počinjenom genocidu

Minutom šutnje Hrvatski sabor u petak je odao počast žrtvama srebreničkog genocida u kojemu je prije 30 godina vojska i policija bosanskih Srba ubila više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom UN-a.

Pozivam vas da minutom šutnje odamo počast žrtvama genocida u Srebrenici s iskrenim suosjećanjem za sve članove njihovih obitelji, pozvao je zastupnike potpredsjednik Sabora Furio Radin.

Naglasio je kako je zločin u Srebrenici bio nedvojben čin genocida.

To je, kazao je, lani potvrdila i Opća skupština UN-a koja je 11. srpnja proglasila međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici i pozvala sve države članice i druge međunarodne i regionalne organizacije da taj dan posebno obilježe, posebno osuđujući svako poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Podsjetio je kako su prije 30 godina, u srpnju 1995., u zaštićenoj zoni, koju je proglasilo Vijeće sigurnosti UN-a i koje su trebale štiti snage UN-a, vojska, policija i paravojne formacije bosanskih Srba počinile  jedan od najvećih zločina od 2. svjetskog rata u Europi.

„U samo tjedna dana oduzele su živote više od osam tisuća ljudi, najvećim dijelom bošnjačkih dječaka i  muškaraca“, istaknuo je Radin.

Naglasio je kako je „takvo bezumlje“  završilo uz neizmjernu bol i žalost njihovih najmilijih,  te kako se svake godine, posebno u ovo doba, otvaraju njihove rane koje traže istinu i pravdu.

„One nas pozivaju da ih ne predamo zaboravu i da ne prestanemo tragati za istinom i da ne posustanemo u borbi za mirom“, poručio je potpredsjednik Sabora.

Naveo je i kako je svako sjećanje na žrtve, svaka osuda počinjenog zločina naš doprinos stvaranju društva s više uvažavanja, razumijevanja i međusobnog poštovanja.

Radin je podsjetio i kako je Hrvatski sabor još 2009. godine proglasio 11. srpnja Danom sjećanja na genocid u Srebrenici te kako unatrag 20 godina s pijetetom obilježava taj dan.

Svake godine, još do 2005. kada smo jednoglasno usvojili Izjavu o Srebrenici s najvećim pijetetom u ovom viskom domu obilježavamo sjećanje na taj Dan, podsjetio je kolege.

Niz europskih čelnika i ministara putuju u petak u Srebrenicu, među kojima je najavljen i hrvatski premijer Andrej Plenković.

Prošle godine Opća skupština Una proglasila je 11. srpnja Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici čime su potvrđene ranije presude međunarodnih sudova o počinjenom genocidu.


Nastavite čitati

Svijet
 

Europski parlament odao počast žrtvama Srebrenice

Niz europskih čelnika i ministara 11. srpnja putuju u Srebrenicu gdje će obilježiti 30. godišnjicu genocida u kojem je 1995. ubijeno više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih naroda 

Svijet
 

EU: Nema mjesta među nama za one koji negiraju genocid u Srebrenici

“Liječenje rana iz prošlosti zahtijeva priznavanje i podučavanje povijesnih činjenica, odavanje počasti i sjećanje na žrtve, identificiranje onih koji se još uvijek vode kao nestali i privođenje pravdi svi počinitelja. To je ključno za suočavanje s  korijenima mržnje koja je dovela do genocida”, kaže se u izjavi Borrella i Varhelyia

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.