Na današnjoj je sjednici Skupštine Istarske županije očekivano spomenuta tema betonizacije savudrijske obale i devastacije umaškog obalnog pojasa na kojem su pronađeni tragovi dinosaura, o čemu smo u posljednje vrijeme više puta pisali na našem portalu Istra24 (ovdje i ovdje).
Ivana Špadijer (IDS-DDI)
'Objasnite mi kako je došlo do toga?"
Temu je tijekom aktualnog sata pokrenula vijećnica IDS-a Ivana Špadijer, zatraživši očitovanje pročelnika Upravnog odjela za održivi razvoj Mirka Radolovića.
- U gradu Umagu, preciznije na savudrijskoj obali, se trenutno planira asfaltirati 40 kilometara šetnice. Asfaltirati! Na Crvenom vrhu se upravo odvija ekološka katastrofa - devastacija obale, plaže i prirode. Po tom su pitanju intervenirali JU Natura Histrica, koja je apelirala za zaštitu nalazišta zaštićene stope dinosaura. Urgirali su i razni mediji i ogorčeni stanovnici koji su organizirali prosvjed i upravo spremaju i peticiju. S druge strane, Grad Umag objavljuje da su inspekcije utvrdile da je sve u skladu sa zakonom. Molim vas, objasnite mi kako je došlo do toga? Kako je to moguće i kako ubuduće takvo nešto spriječiti. Vjerujem i znam da u 2023. godini postoje inovativna rješenja koja poštuju prirodnu baštinu i povijesnu baštinu, a koja istovremeno zadovoljavaju potrebe turizma i stanovništva, rekla je Špadijer.
Pročelnik Upravnog odjela za održivi razvoj Mirko Radolović
Zahtjevi stižu "parcijalno i točkasto"
Odgovarajući na njezin upit, pročelnik Radolović naglasio je kako veći dio ingerencije za ono što se događa na savudrijskoj obali uopće nije u nadležnosti Županije. Odjel za održivi razvoj, objasnio je Radolović, ne izdaje akte za gradnju niti ima ikakvu inspekcijsku nadležnost u ovakvim slučajevima.
- Pojedini zahvati mogu se izvoditi u postupku izdavanja akta o gradnji, a pojedini su jednostavni zahvati za koje takvi akti i ne trebaju, rekao je Radolović, a zatim se osvrnuo na konkrentno područje iz upita, rekavši kako je to područje specifično prvenstveno iz razloga što se radi o obalnom području.
- Što se tiče same zašite okoliša i prirode, to nije zaštićeno područje prirode i nije područje ekološke mreže. Međutim, pritisak na to područje je velik jer zahtjevi dolaze parcijalno i točkasto i na taj način je teško sagledati kumulativni utjecaj. Vezano za, recimo, plažu koja je u zadnje vrijeme u medijima i koja je problem, tu se vodi postupak Ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš, koja je u nadležnosti Ministarstva. Mi u tom postupku sudjelujemo na način da dajemo mišljenje, kazao je pročelnik.
- Istarska županija je argumentirano mišljenje dala u kojem ističemo da je potrebna studija utjecaja na okoliš no Ministarstvo je donijelo suprotnu odluku, iako je u obzir uzelo sve što je županija navela, rekao je Radolović.
- Ono što je još važno istaknuti je da su tamo i nalazišta fosila koja su pod upravljanjem Nature Histrice i koja su tek nedavno na neki način uvrštena na područje geo portala pa su sada vidljivi ti obuhvati zaštite i način upravljanja, rekao je Radolović, dodavši da je možda upravo to razlog za trenutna događanja. Dodao je još jednom i da dio problema moguće ipak leži u točkastom utjecaju i izgradnji puno sitnijih građevina, šetnica i plaža.
Za kraj je Radolović podvukao kako davanje koncesije na području grada Umaga nije u nadležnosti županijskog upravnog odjela.