Politika i društvo

napad koji je osudila i američka administracija

IZ KNJIGE FILIPA ZORIČIĆA: Kako je Vladu Gotovca u Puli napao pripadnik elitne jedinice koja je osiguravala predsjednika Tuđmana

Prije samog napada 6. lipnja 1997., dok je šetao Pulom i razgovarao s građanima znakovito je odgovorio na pitanje novinara zašto šeta gradom bez osiguranja: "Što će mi osiguranje, tko bi to mene u Hrvatskoj mogao napasti?" * Kao autor rada zanimao sam se za ovaj slučaj i pisao na kućnu adresu Tomislava Brzovića, ali odgovor nikada nisam dobio, piše Filip Zoričić u knjizi * Gotovac je u jednom intervjuu rekao da mu je privatno, kao čovjek, oprostio, ali svjestan da je napadač bio indoktriniran i da ga nitko ne osuđuje za napad čime je ta indoktrinacija beskrupulozna


 
4 min
Zoran Angeleski
Foto: Davor Kovačević, Novi list

Prije samog napada 6. lipnja 1997., dok je šetao Pulom i razgovarao s građanima znakovito je odgovorio na pitanje novinara zašto šeta gradom bez osiguranja: "Što će mi osiguranje, tko bi to mene u Hrvatskoj mogao napasti?" * Kao autor rada zanimao sam se za ovaj slučaj i pisao na kućnu adresu Tomislava Brzovića, ali odgovor nikada nisam dobio, piše Filip Zoričić u knjizi * Gotovac je u jednom intervjuu rekao da mu je privatno, kao čovjek, oprostio, ali svjestan da je napadač bio indoktriniran i da ga nitko ne osuđuje za napad čime je ta indoktrinacija beskrupulozna

Pulski gradonačelnik Filip Zoričić autor je prve političke biografije Vlade Gotovca koju je svježe objavila izdavačka kuća Despot infinitus i koja je jučer, u prisustvu autora i mnogih uzvanika s hrvatske političke i društvene scene promovirana u Zagrebu.

Autor i izdavač Zvonimir Despot dogovorili su suradnju na koncu 2020. godine, kada je prošlo 20 godina od smrti ovog pjesnika, filozofa, političara, intelektualca, vizionara, koji je je u najširoj javnosti ostao najviše upamćen po govoru ispred zgrade tadašnje zgrade komande 5. Vojne oblasti JNA, danas sjedišta Ministarstva obrane u Zagrebu, gdje se 30. kolovoza 1991. održao prosvjed hrvatskih majki protiv rata.

Zoričićeva knjiga  (ujedno i njegova doktorska disertacija) vrijedan je dokument o Gotovčevom odrastanju i početku karijere, njegovim gimnazijskim danima i fakultetu, razdoblju kada je djelovao kao novinar, pjesnik i filozof, Hrvatskom proljeću, Praxisu, jezičnim sukobima i deklaraciji 1961., slučaju Žanko odnosno oštroj raspravi Miloša Žanka i Vlade Gotovca, zatim njegovu djelovanju u Matici hrvatskoj i Hrvatskom tjedniku kao i o prvom sudskom procesu 1972. kada je Gotovac osuđen na četiri godine zatvora u Staroj Gradiški te drugom sudskom procesu na kojem je osuđen na dodatne dvije godine zatvora i četiri godine zabrane javnog istupanja nakon izdržavanja kazne.

Ova knjiga o Vladi Gotovcu intelektualna je biografija s elementima kronike, fokusirana na ključno razdoblje hrvatske povijesti u drugoj Jugoslaviji:  kraj 60-ih i početak 70-ih godina 20. stoljeća. Moglo bi se reći da u njoj ima i dijelova koji ulaze u pisanje povijesti života kao istraživački žanr, jer se oslanjaju na tradiciju usmene povijesti i narativnog diskursa, ali i na teorijske konstrukcije.

No, ovdje ćemo osvjetiliti trenutak koji je obilježio suvremenu političku povijest Pule, težak fizički napad na Gotovca koji je šokirao prije svega Puljane, Hrvatsku, a i međunarodnu zajednicu, a koliko se potpisnik ovog teksta sjeća, tog dana predsjednik Tuđman i tada Gotovčev izborni protukandidat - nije javno reagirao.

"U vremenu prije raskola u HSLS-u, piše Zoričić, jedan od događaja koji će obilježiti Gotovčev život su predsjednički izbori održani 15. lipnja 1997. godine. Bili su to drugi izbori za predsjednika Republike od neovisnosti Republike Hrvatske".

Tri kandidata utrkivala su se za ovo mjesto: Franjo Tuđman (HDZ), Zdravko Tomac (SDP) i Vlado Gotovac kao kandidat 12 stranaka. Na izbore je izašlo 54,62 posto glasača s pravom glasa i svoj drugi mandat osvojio Franjo Tuđman, pobijedivši u prvom krugu Zdravka Tomca i Vladimira Gotovca sa 61,41 posto glasova.

Pulska provala mraka

Citiramo dio iz knjige:

Dana 6. lipnja 1997. godine, tijekom govora na predizbornom skupa za predsjedničke izbore, u Puli ga je napadao satnik Hrvatske vojske Tomislav Brzović.

Kao autor rada zanimao sam se za ovaj slučaj i pisao na kućnu adresu Tomislava Brzovića, ali odgovor nikada nisam dobio.

Gotovac je u napadu ozlijeđen te je primljen u pulsku bolnicu u kojoj mu je pružena prva pomoć, a potom je MUP-ovim avionom prevezen na KBC Rebro u Zagrebu. MORH je trenutačno suspendirao, podigao stegovnu i krivičnu prijavu i pritvorio Brzovića, dok u službenom priopćenju kažu da je bio u alkoholiziranom stanju.

Brzović je bio pripadnik elitne jedinice koja osigurava predsjednika Republike i bio je već privođen zbog drugih incidenata. Sutkinja Nada Terlević-Sebastijan objavila je da je Vijeće Općinskog suda proglasilo krivim Brzovića zbog kažnjivog djela protiv javnog reda i nasilničkog ponašanja.

U jednom svom intervjuu Gotovac je rekao da mu je privatno, kao čovjek, oprostio, ali svjestan da je napadač bio indoktriniran i da ga nitko ne osuđuje za napad čime je ta indoktrinacija beskrupulozna.

Prije samog napada, dok je šetao Pulom i razgovarao s građanima znakovito je odgovorio na pitanje novinara zašto šeta gradom bez osiguranja: "Što će mi osiguranje, tko bi to mene u Hrvatskoj mogao napasti?"

Nažalost, bila je “pulska provala mraka”, kako je rekao u jednom tekstu novinar Zdravko Zima. Koji zaključuje da “nije toliko problem u satniku, koliko u onima koji su ga doveli do toga da 25-godišnji mladac u Gotovcu nije razabrao ništa drugo nego sotonu dostojnu obojite karike i ustaškog pokliča”.

Napade su osudili mnogi strani mediji kao i američka administracija. Valja naglasiti da je hrvatska Vlada donijela odluku o zaštiti svih predsjedničkih kandidata upravo na dan incidenta u Puli.


Nastavite čitati

Državna tajnica o susretu Kekina i Jelavića: Policija nema elemenata za postupanje

''Da bilo tko nekoga pozove na kavu SMS-om ili mobitelom, osoba svojevoljno odlučuje hoće li otići na tu kavu ili neće. Ja osobno, da me nepoznati broj zove, sigurno sam da ne bi otišla na tu kavu", kazala je državna tajnica * "Drugo, činjenica je da se sastanak dogodio, a gospodin Kekin, kad je vidio da je u zabludi, nije otišao nego je ostao više od 15 minuta i razgovarali su o nečemu o čemu mi ne znamo", rekla je Petrijevčanin Vuksanović

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.