Osnovna škola Vidikovac od ove školske godine opremljena je pomagalima za rad i kretanje slabovidnih i slijepih učenika.
U školi su postavljeni standardni taktilni znakovi za pružanje indikacije kretanja za slijepe i slabovidne osobe i to 325 metara taktilnih oznaka te pločice s oznakama na Brailleovom pismu za slabovidne osobe ispred ureda, učionica i sanitarnih čvorova.
Odgovor je to na traženje majke slijepog učenika, a koja nam je prije dva mjeseca 'otvorila dušu' te istupivši javno zatražila pomoć od Grada Pule kako njezin sin ne bi morao mijenjati školu na koju je navikao te se slobodno kretati po školi koju pohađa.
- Mi smo mu sve to kod kuće omogućili, no voljeli bi kada bi se opremila i škola, ne samo za njega već i za drugu djecu sa sličnim teškoćama koja će doći, kazala nam je tada ova mama.
Dvije škole opremljene za slijepe i slabovidne učenike
Iz Grada Pule navode nam pak kako kontinuirano ulažu u povećanje standarda školovanja i boravka slijepih i slabovidnih učenika pa je tako taktilnim oznakama lani opremljena škola Kaštanjer.
Dodaju da je vrijednost ove, nove investicije bila 15 tisuća eura, a izvođač je tvrtka Tiflotehna iz Zagreba.
Majka s kojom smo tada razgovarali sudjelovala je u istraživanju Rozalije Javoran u svrhu pisanja diplomskog rada “Istraživanju kvalitete usluge skrbi za djecu s teškoćama u razvoju na području Istarske županije”.
Ona je, u njihovo ime, zahtjeve koji su se tada iskristalizirali predala Gradu i Županiji, kako bi im se pomoglo.
Istraživanje je ukazalo na još neke potrebe roditelja, među kojima je i prilagodba kupališta Stoja za osobe invaliditetom, ali i potrebu jedinstvenog portala na kojem bi mogli dobiti sve potrebne informacije.
Kupalište Stoja prilagodit će se osobama smanjene pokretljivosti
Odgovore na pitanje hoće li se kupalište Stoja prilagoditi, i kada, poslala nam je Samanta Barić, pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte.
Zahvalivši se Javoran na prijedlozima, naglasila je kako je projektom revitalizacije Kupališta Stoja, kroz obnovu postojećih građevina i okolnog prostora, predviđena realizacija zahvata koji se odnose i na osiguranje uvjeta za omogućavanje pristupačnosti osobama s tjelesnim invaliditetom i smanjene pokretljivosti.
Prilagodba će se učiniti u odnosnu na specifičnost lokaliteta budući da je kupalište zaštićeno kao kulturno dobro.
- Neki od prijedloga koje Javoran navodi, a koji nisu planirani u sklopu pripremljenog projekta, moći će se razmatrati odnosno realizirati i u kasnijoj fazi uređenja kupališta, no valja naglasiti kako su mjere prilagodbe osobama s tjelesnim invaliditetom i osobama smanjene pokretljivosti, projektnim rješenjem već sada predviđene za restoran/bistro, caffe bar/buffet, kabine za presvlačenje, parkirne površine, vanjske parterne površine i rampe u okolišu te za rampu za ulazak u more, navodi Barić.
Prilagođeni ulazi, sanitarni čvorovi, ulazak u more
Tako će, na primjer, ulazi u ugostiteljske objekte biti visinski prilagođeni osobama smanjene pokretljivosti i osobama s invaliditetom. Nadalje, projektom je, u sklopu restoran/bistro planirana realizacija sanitarnog čvora prilagođenog osobama s invaliditetom, a ulazni prostor bit će dimenzijama i načinom korištenja u potpunosti prilagođen korištenju osoba u invalidskim kolicima.
Počelnica Barić
- U dijelu objekta koji sadrži kabine za presvlačenje, osigurane su dvije kabine za presvlačenje s prilagođenom opremom. Oko građevina, okoliš će se urediti tako da će se pristupačnost osobama smanjene pokretljivosti i osobama s invaliditetom osigurati realizacijom rampi primjerenih dimenzija i nagiba, protuklizno obrađenih površina.
Propisani broj parkirnih mjesta u sklopu novog parkirališta, uključuje i osiguranje parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i projektom su predviđena četiri parkirna mjesta koje će biti smještena na poziciji najbliže kupališnim objektima i plaži, a površina parkirnog mjesta bit će izrađena od betonskih ploča koje ne otežavaju kretanje invalidskih kolica prema plaži.
Rampa za ulazak u more izvest će se uz sunčalište kako bi se korisnicima plaže, odnosno osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti omogućio nesmetan ulazak u more, nabraja pročelnica prilagodbe koje će se realizirati u sklopu obnove.
Izrada službenog portala
Javoran je prema Istarskoj županiji uputila dva prijedloga, odnosno zahtjeva - za pokretenjem jedinstvenog portala na kojem bi roditelje djece s poteškoćama mogli na jednom mjestu pronaći sve relevantne informacije, za što joj je potporu pružio i pravobranitelj za osoba s invaliditetom, te uvođenje senzornih soba u škole.
- Izrada jedinstvenog službenog portala takvog obima predstavlja složen je proces koji zahtijeva suradnju mnogih sektora. Istarska županija trenutno radi na prikupljanju svih potrebnih podataka od relevantnih institucija što, naravno, zahtijeva određeno vrijeme, odgovaraju nam iz Istarske županije.
U međuvremenu, roditeljima djece s poteškoćama u razvoju na raspolaganju je Plan rane intervencije dostupan na službenoj mrežnoj stranici Istarske županije. Plan sadrži informacije o svim zdravstvenim i socijalnim ustanovama, kao i privatnim kabinetima, razvrstane prema uslugama koje pružaju te bi mogao biti od velike pomoći u ovoj fazi.
Također, dodaju, kako na službenoj stranici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje postoji tražilica ugovorenih sadržaja zdravstvene zaštite dok na službenoj stranici HZZO-a mogu pronaći i odjeljak o rodiljinim i roditeljskim potporama, gdje se detaljno pojašnjavaju prava vezana uz djecu s teškoćama u razvoju.
Za senzorne sobe nedostaje stručnog osoblja
Na ideju o senzornim sobama navode kako su takvi kabineti posebno prilagođene prostorije dizajnirane za pružanje stimulacije kroz različite osjetilne podražaje.
- One su prvenstveno namijenjene djeci s razvojnim teškoćama, kao što su djeca s poremećajem iz spektra autizma, ADHD-om, poteškoćama u senzornoj integraciji ili drugim sličnim teškoćama. Svrha senzornih soba je poboljšati sposobnost djece da reguliraju svoje emocije, senzorne reakcije i pažnju kroz kontrolirane osjetilne podražaje. Tretmane u senzornoj sobi provode educirani stručnjaci - senzorni terapeuti u sklopu rehabilitacijskih programa odnosno tretmana, pojašnjavaju iz Županije i upravo tu dolazimo do problema.
- Svakako postojanje ovakvih soba ili kabineta (koje se inače nalaze u ustanovama koje provode rehabilitacijske programe) unapređuje rad s djecom s teškoćama u razvoju, međutim navedene rehabilitacijske programe izvode isključivo stručnjaci s licencom ili dodatnim stručnim osposobljavanjem, a znamo da takvi stručnjaci nisu i ne mogu biti zaposleni u svakoj osnovnoj školi, niti ih postoji dovoljan broj.
Mišljenja smo stoga da je potrebno ulagati u dostupnost ustanova s educiranim kadrom koje će pružati rehabilitacijske postupke, a što je u nadležnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, zaključuju iz Županije.