Politika i društvo

ODGOVOR NA VRŠNJAČKO NASILJE

'MLADI NISU JEDINI ODGOVORNI' U pulskoj Medicinskoj školi održane radionice nenasilne komunikacije i prezentacijskih vještina

„Pozdravljamo ideju da se radionice održavaju upravo u našoj školi, s obzirom na to da se spominjala u kontekstu posljednjeg nemilog događaja na Giardinima. Simbolički je važno da se radionice održavaju kod nas jer želimo poslati poruku da ne podržavamo i ne toleriramo nasilje“, izjavio nam je danas ravnatelj Medicinske škole Pula, Ivan Žagar


 
4 min
Martina Pereša ⒸFOTO: Manuel Angelini
Radionice su danas u pulskoj Medicinskoj školi održali Rade Radolović i Ana Tomić

„Pozdravljamo ideju da se radionice održavaju upravo u našoj školi, s obzirom na to da se spominjala u kontekstu posljednjeg nemilog događaja na Giardinima. Simbolički je važno da se radionice održavaju kod nas jer želimo poslati poruku da ne podržavamo i ne toleriramo nasilje“, izjavio nam je danas ravnatelj Medicinske škole Pula, Ivan Žagar

Šezdesetak učenika iz svih pulskih srednjih škola danas je u Medicinskoj školi Pula sudjelovalo u cjelodnevnim radionicama prezentacijskih vještina i nenasilne komunikacije, koje su organizirane kao odgovor na pojavu vršnjačkog nasilja

Radionicu „Prezentacijske vještine“ održao je pulski akademski glumac Rade Radolović, pokretač i organizator edukativnih radionica javnog nastupa u sklopu udruge Pozornica & Govornica. Zagrebačka studentica pete godine filozofije i teologije, Ana Tomić, vodila je pak radionicu naziva „Nenasilna komunikacija“.

Ivan Žagar

Simbolički važna lokacija

- Bilo bi dobro da se ovakve radionice održavaju i inače, a ne samo kada se u Puli dogodi međuvršnjačko nasilje. Smatram to prevencijom, što je i svrha škole. Škola nije tu da kažnjava kad se nešto dogodi, jer mi nismo represivna već obrazovna ustanova. Naša uloga je prevenirati ne samo nasilna, već sva nepoželjna ponašanja, od ovisnosti nadalje. Pozdravljamo ideju da se radionice održavaju upravo u našoj školi, s obzirom na to da se spominjala u kontekstu posljednjeg nemilog događaja na Giardinima. Iako su i tada, kao i danas, bili prisutni učenici svih pulskih srednjih škola. Međutim, simbolički je važno da se radionice održavaju kod nas jer želimo poslati poruku da ne podržavamo i ne toleriramo nasilje, izjavio nam je danas ravnatelj Medicinske škole Pula, Ivan Žagar.

Tijekom dana predavači su radionice održali i s profesorima i ravnateljima pulskih srednjih škola.

- Umijeća nenasilne komunikacije važna su i nama koji smo dio kolektiva škola, i to na dnevnoj razini. A posebno kad dođe do kriznih situacija između učenika i učenika, ili djelatnika i učenika. Tako da mislim da će današnje radionice imati višestruku korist za sve nas, zaključio je Žagar.

Rade Radolović

Interaktivne vježbe, razgovor i grupni rad

Rade Radolović pulske je profesore i učenike danas tako educirao kako poboljšati slušanje i opažanje, te kako upravljati vlastitim glasom i govorom. Kroz interaktivne vježbe, razgovor i grupni rad, ove radionice za cilj imaju pomoći polaznicima unaprijediti komunikaciju, prevladati tremu od javnog izlaganja i publike, te steći vještinu fokusiranja i opažanja okolnih faktora ne gubeći pri tom samopouzdanje.

- Prenio sam im alate i tehnike kojima mogu upravljati tremom, osvijestiti sebe unutar okoline i razvijati empatiju. Trema je česta i kod nas profesionalnih glumaca i glumica, samo što mi znamo što s njom trebamo raditi. Mnogi mladi misle da su sami sa svojim problemima, panikama i stresovima, a onda tijekom radionice shvate da to nije tako. Vjerujem da im to može biti od koristi i kasnije na fakultetu. Drago mi je da je prepoznata potreba za ovakvim radionicama, s obzirom na porast vršnjačkog nasilja. Nadam se da neće ostati samo na tome. Bilo bi dobro kad bi i Županija prepoznala važnost ovakvih radionica te našla načina da se one omoguće i drugim učenicima i u drugim dijelovima Istre, kazao nam je danas Radolović.

Ana Tomić

Ana Tomić dvije je godine na fakultetu slušala kolegij Nenasilna komunikacija i otpor, a smatra kako je ta tema danas posebno važna.

Kako biti bolja osoba

- Vidimo iz medija što se sve događa među mladima. Smatram da oni nisu jedini odgovorni, ali svakako jesu suodgovorni. Društvo i odgoj utječu na njihovo ponašanje, i ne bi bilo u redu svu krivicu svaliti na njih. Ja im želim dati sve alate da se nauče kako biti bolja osoba, čak i u situaciji u kojoj se njihova okolina odlučila za nasilje. Razgovarali smo o emocijama i kako se s njima nositi, zatim smo radili vježbu tijekom koje su sjedili u parovima i opisivali jedni drugima određene crteže. Time su razvijali svoje komunikacijske vještine, a učili su i o suosjećanju i trudili se osvijestiti koliko smo puni etiketa i predrasuda prema drugim ljudima, a što također spada u verbalno nasilje, veli nam Tomić.

Naglašava kako empatija znači i suosjećanje prema samome sebi, te kako se nasilje događa upravo onda kad sami prema sebi nismo dobri, pa onda to projiciramo i na druge ljude.

- Društvo nas često uči da sami sebe stavimo na zadnje mjesto, a to je nešto što također trebamo mijenjati, zaključila je Tomić.

Medicinska škola Pula

Današnje su radionice u pulskoj Medicinskoj školi, kao odgovor na porast vršnjačkog nasilja, održane pod pokroviteljstvom Grada Pule, a u organizaciji Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Pule.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.