Uoči sutrašnje sjednice Gradskog vijeća Grada Pule, Klub vijećnika Možemo! uputio je predsjednici Gradskog vijeća Mariji Marković Nikolovski zahtjev da se za Plan razvoja kulture grada Pula-Pola za razdoblje 2023. – 2030. godine, čije se stavljanje na dnevni red sjednice očekuje uskoro, primijeni mogućnost usvajanja na Gradskom vijeću u dva čitanja.
"Za grad izniman značaj Plana razvoja kulture potvrđen je i velikim interesom javnosti čemu u prilog govore i brojne primjedbi i komentari prikupljeni na javnom savjetovanju provedenom od 12. srpnja do 26. kolovoza 2023. godine. Osim toga, zbog interesa javnosti produljeno je i trajanje javnog savjetovanja za 15 dana. Nadležno tijelo usvojilo je 20 od 96 prispjelih primjedbi te se stoga originalni dokument u velikoj mjeri mijenja. Uz i dalje nedovoljnu kvalitetu plana, to predstavlja dodatni argument za dva čitanja.
Dva čitanja nam omogućava članak 44. Poslovnika Gradskog vijeća:
Čl. 44
(1) U postupku donošenja akta predsjednik Gradskog vijeća može odrediti da se na Gradskom vijeću najprije provede rasprava o nacrtu prijedloga akta (prvo čitanje) koja obuhvaća uvodno izlaganje predlagatelja, opću raspravu, davanje mišljenja o iznesenim stavovima, primjedbama i prijedlozima tokom cijele rasprave.
S obzirom da nema potrebe za hitnim usvajanjem nauštrb njegove kvalitete, a nadležni je odjel usvajanjem velikog broja prijedloga pokazao da postoji razumijevanje za prijedloge poboljšanja Programa, predlažemo da se konačna verzija dokumenta raspravi i usvoji u dva čitanja. To bi ujedno bio i korak naprijed kad je transparentnost i demokratičnost postupka donošenja odluka u našem gradu u pitanju. Mogućnost usvajanja akata u dva čitanja nije bez razloga uvrštena u Poslovnik.
Ta praksa, međutim, u ovom mandatu nikada nije primijenjena, a nije nam poznato li je ikada primijenjena. Činjenica da zbog raznih razloga učestalo mijenjamo na Gradskom vijeću tek izglasane odluke ozbiljan je argument u prilog našem prijedlogu.
Kada javnost, kao i u ovom slučaju, pokaže veliki interes za neki dokument na javnoj raspravi, takvo sudjelovanje treba poticati", stoji u dopisu vijećnika Možemo!