Violeta Pancer, vijećnica Skupštine Osječko-baranjske županije, Katarina Kruhonja vijećnica Gradskog vijeća Grada Osijeka, Boris Kiš, vijećnik Gradskog vijeća grada Osijeka, Sandra Benčić, koordinatorica stranke i Urša Raukar Gamulin, saborska zastupnica, sudjelovali su jutros u 9 sati na obilježavanju 34. obljetnice tragične pogibije Josipa Reihla – Kira, u organizaciji Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Osječko-baranjske županije te u znak zahvalnosti i poštovanja prema hrabrosti i žrtvi časnog policajca, na njegov su grob položili vijenac.

Josip Reihl - Kir
- Važno je pamtiti Josipa Reihla - Kira i važno je da nove generacije, pogotovo u današnjem kontekstu, uče o ostavštini mirovnjaka i velikog čovjeka kao što je bio Josip Reihl - Ki, izjavila je Sandra Benčić prilikom obilježavanja, dok je Urša Raukar Gamulin pročitala pjesmu „Poema o Josipu Reihlu – Kiru" iz knjige Elvisa Bošnjaka.
"Dok sam ja načelnik Osječko-baranjske policijske uprave, rata između Srba i Hrvata na ovom području neće biti" – riječi su koje je Josip Reihl - Kir izgovorio ni mjesec dana prije nego je, 1. srpnja 1991. na putu u Tenje na pregovore s lokalnim Srbima, ubijen zbog svojih napora da u vrtlogu eskalacija međuetničke mržnje pokuša spriječiti nasilje.
Josip Reihl Kir nije naivno mislio da može spriječiti rat, iz njegovih izjava i prepiske s nadređenima u Zagrebu je jasno da svoju ljudsku i profesionalnu dužnost vidi u tome da spriječi krvoproliće između običnih ljudi, dotadašnjih susjeda/komšija. U vrijeme predratnog košmara i rastućih tenzija koje su najavljivale eskalaciju nasilja vrhunski policajac je „osvojio" jasnoću stava i pokazao veliku hrabrost - i prelazeći već postavljene barikade i odupirući se pritiscima da onih koji su bili protiv pregovora.
Iako je često bio osporavan i prešućivan, Josip Reihl-Kir ostao je trajni simbol herojstva u službi mira i nenasilja. Njegova životna priča danas nas uči o razornim posljedicama rata, o potrebi za transformacijom sukoba i pravovremenom i učinkovitom procesuiranju ratnih zločina.
Reihl -Kir zauvijek će ostati simbol snage pojedinca koji, unatoč prijetnjama i opasnostima, pronalazi putove prema miru. Reihl-Kir je svojim djelovanjem pokazao kako se i u najtežim vremenima, upornim njegovanjem dijaloga, uklanjanjem barijera i izgradnjom povjerenja među zaraćenim stranama, trebaju otvoriti vrata pomirenju i suživotu, navode u Možemo!