Politika i društvo

Potrebna je digitalizacija

Oporba u Saboru: Nužna promjena sustava javne nabave

Pitajući služi li sustav javne nabave u Hrvatskoj svrsi zbog koje postoji - transparentnoj, poštenoj i učinkovitoj uporabi javnog novca - ili interesima onih koji se žele okoristiti korupcijom i klijentelizmom, i zastupnica Viktorija Knežević (Klub Centra i Nezavisne platforme Sjevera) podsjetila je na aferu Žalac


 
5 min
HINA
Mirela Ahmetović. Foto HINA/ Tomislav Pavlek/ tp

Pitajući služi li sustav javne nabave u Hrvatskoj svrsi zbog koje postoji - transparentnoj, poštenoj i učinkovitoj uporabi javnog novca - ili interesima onih koji se žele okoristiti korupcijom i klijentelizmom, i zastupnica Viktorija Knežević (Klub Centra i Nezavisne platforme Sjevera) podsjetila je na aferu Žalac

Raspravljajući o razrješenju i imenovanju predsjednice, zamjenika i članova Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, saborska je oporba danas prozvala Vladu što je ostavila Komisiju u krnjem sastavu posljednjih godina te ju pozvala na općenitu promjenu sustava javne nabave. 

S mjesta predsjednice Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave razrješuje se zbog isteka mandata, ali i ponovno imenuje Maja Kuhar. Zbog isteka mandata razrješuje se i njezina zamjenica Nelica Vidić, a novim zamjenicima imenuju Zvonimir Jukić i Danijela Antolković.

Osim Jukića i Antolković, dosadašnjih članova Komisije, zbog isteka mandata razrješuje se i članica Alice Brandt, a Vlada za članove predlaže Olgu Majdak Huljev, Marijanu Gortan Krnić, Sanju Badrov Ranić, Sašu Čaldarevića, Jasnicu Lozo i Gordana Klišanića. Predsjednici, zamjenici i dijelu članova mandati su istekli još u srpnju prošle godine, dijelu članova u svibnju ove godine, no Vlada im je, sukladno zakonskoj mogućnosti, produžila mandate najdulje do 12 mjeseci.

Vlada kandidate predlaže nakon provedenog javnog poziva. "Smatramo da su navedeni kandidati najbolji odabir te da posjeduju sve potrebne stručne preduvjete i osobine", rekao je državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Vedran Špehar. 

Državna komisija ima devet članova, od kojih je jedan predsjednik, a dva su zamjenika predsjednika, imenuju  se na pet godina uz mogućnost još jednog imenovanja.

Oporba je tijekom rasprave ukazala kako su dijelu članova mandati istekli još 2022. i 2023. godine. 

"U pravu ste, Komisija je u prethodnom razdoblju djelovala u krnjem sastavu, međutim, osobe koje su ju zastupale imale su pune ovlasti zastupati Komisiju, a to je i propisano Zakonom", odgovorio je Špehar IDS-ovu Daliboru Pausu. 

Vladu i Ministarstvo gospodarstva su oporbeni zastupnici kritizirali i zbog trajanja javnog poziva, a koji je raspisan još u srpnju prošle godine, na što je državni tajnik istaknuo kako je proces trajao dugo zbog "velikog broja kandidata i ozbiljnosti procesa i same institucije" te da su "temeljito" proveli proces odabira kandidata. 

Ustvrdio je i kako je Komisija, unatoč krnjem sastavu i rad kroz samo jedno od tri vijeća, poslovala kvalitetno. Upitan po kojim kriterijima su odabrani kandidati, Špehar je naglasio kako se kod odabira vodilo isključivo njihovom stručnošću. "Smatram da će svi odgovorno obavljati svoju obvezu i svoj javni poziv, smatram da su njihove osobine i životopis najveći jamac toga, a što se tiče članstva, nas nije to ni zanimalo", odgovorio je SDP-ovoj Ivani Marković. Nju je, naime, zanimalo ima li netko od kandidata stranačku iskaznicu HDZ-a i hoće li Komisija biti stvaran jamac u borbi protiv korupcije. 

SDP: Vladajući ni sami ne znaju koga razrješuju, a koga imenuju

Mirela Ahmetović (SDP) kazala je da ni vladajući danas ne znaju koga se razrješuje, a koga imenuje. "Ako niste sposobni dati razrješnicu članovima tako važnog tijela 2022., 2023. pa ni 2024. godine, onda ne možete govoriti o efikasnosti, ne samo Komisije, nego i sebe samih", poručila je zastupnica šokirana provedbom javnog poziva u trajanju godinu dana. 

Ako članovi nisu politički neovisni, postoji rizik da će štititi prijateljske naručitelje, odbacivati opravdane žalbe ili selektivno provoditi zakon, naglasila je Ahmetović i podsjetila na aferu "Večernji list" kada je tadašnja državna tajnica Josipa Rimac (danas Pleslić) kontaktirala Komisiju kako bi požurila odluke o žalbama te aferu "Žalac" u slučaju nabave softverskog sustava. 

"Komisija je mogla imati ključnu ulogu u sprječavanju koruptivnih postupaka i štete da je prihvatila žalbu konkurentske tvrtke, no ona ju je odbacila, a Žalac je sada u zatvoru. Ogledni je to primjer zašto Komisija mora postupati proaktivno i kritički, imati stručne i neovisne članove", istaknula je. 

Ahmetović je predloživši uvođenje zakonske obveze objave svih jednostavnih nabava, snižavanje pragova za jednostavne nabave, što bi uključilo više postupaka pod obvezne nadzorne mehanizme, uvođenje žalbenih mehanizama ili svojevrsne regionalne komisije. 

IDS: Riječ je o slabljenju važnog neovisnog tijela

Da se javne nabave provode na način kako je proveden postupak za kandidiranje, javne nabave bi padale 'sve u 16', ocijenio je Paus (Klub IDS-a, PGS-a, UNIJA KVARNERA i ISU-PIP-a). Drži kako ova točka dnevnog reda nije tek kadrovsko pitanje, već je riječ o političkom i institucionalnom pitanju, zanemarivanju zakonskih obveza i slabljenju važnog neovisnog tijela. Naglasio je i kako je Vlada, prema Zakonu, dužna prije isteka mandata članova Saboru predložiti njihovo razrješenje, reizbor ili imenovanje novih. Komisija ne smije biti kolateralna žrtva političke nebrige, već neovisno, stručno i učinkovito tijelo i samo takva može osigurati javnu nabavu koja je zakonita, učinkovita i otporna na korupciju, rekao je Paus. 

"Predlažem i da se donese zaključak kojim se od Vlade traži očitovanje o razlozima propuštanja pravodobnog prijedloga kandidata i poduzimanje mjera kako se ovakva situacija više ne bi ponovila", rekao je. 

Anka Mrak Taritaš (HSS, GLAS i DOSIP) istaknula je kako se značaj i uloga javne nabave očituje kroz odnose Vlade i resornog ministarstva upravo prema Komisiji za kontrolu postupaka javne nabave. 

I Centar se zalaže za reformu sustava javne nabave

Pitajući služi li sustav javne nabave u Hrvatskoj svrsi zbog koje postoji - transparentnoj, poštenoj i učinkovitoj uporabi javnog novca - ili interesima onih koji se žele okoristiti korupcijom i klijentelizmom, i zastupnica Viktorija Knežević (Klub Centra i Nezavisne platforme Sjevera) podsjetila je na aferu Žalac.

Založila se za reformu sustava po uzoru na Portugal, koji je 'u potpunosti digitalizirao sustav i javno objavljuje sve ugovore' ili Italiju, u kojoj 'sustav sam prepoznaje anomalije, dok se službenici koji odlučuju o javnom novcu rotiraju'.

HDZ-ov Goran Kaniški naglasio je kako se radi o izuzetno važnom državnom tijelu, a da je Vlada, produžujući mandate za godinu dana, postupila u skladu sa zakonom. 

"Nismo čuli primjedbe na sama imena kandidata, vjerojatno se i oporba slaže s predloženim kandidatima", rekao je. 


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.