Politika i društvo

kakav je plan tvrtke CE Industries?

POLITIČARI O ČEŠKIM ULAGAČIMA U ULJANIK MARIN LEROTIĆ (IDS): 'Ako planiraju proizvoditi municiju ili naoružanje, onda sam protiv' SANJA RADOLOVIĆ (SDP): ' Iskreno se nadam da neće doći do muljanja ispod stola'

Ne smijemo zaboraviti da, kao što sam i prije poslovnih poteškoća Uljanika govorio, a to se potvrđuje i u ovom slučaju, škare i platno su isključivo u rukama države. Ukoliko država kao najveći vjerovnik odluči prodati trgovačko društvo Uljanik, nikakva odluka Gradskog vijeća ili županijske Skupštine to neće promijeniti. No, ukoliko se na tom području planira promjena djelatnosti znači prenamjena prostora, koja je dok sam bio gradonačelnikom Pule pa i danas, definirana kao brodograđevno područje, tada će Grad i Županija itekako morati dati svoje mišljenje jer će trebati donijeti izmjene važećih prostornih planova, kaže župan Boris Miletić


 
7 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Ne smijemo zaboraviti da, kao što sam i prije poslovnih poteškoća Uljanika govorio, a to se potvrđuje i u ovom slučaju, škare i platno su isključivo u rukama države. Ukoliko država kao najveći vjerovnik odluči prodati trgovačko društvo Uljanik, nikakva odluka Gradskog vijeća ili županijske Skupštine to neće promijeniti. No, ukoliko se na tom području planira promjena djelatnosti znači prenamjena prostora, koja je dok sam bio gradonačelnikom Pule pa i danas, definirana kao brodograđevno područje, tada će Grad i Županija itekako morati dati svoje mišljenje jer će trebati donijeti izmjene važećih prostornih planova, kaže župan Boris Miletić

Češka tvrtka CE Industries u vlasništvu Jaroslava Strnada favorit je za kupovinu Uljanik brodogradilišta 1856. Kao što smo ranije pisali, Strnad je svoju poslovnu reputaciju najprije stekao u Češkoj i Slovačkoj kao proizvođač i trgovac naoružanjem, a poznat je po tome što preferira kupnju tvrtki u stečaju i to po najnižim cijenama.

Država je većinski vlasnik i Uljanik Brodogradnje 1856 za koji je CE Industries dvaput ponudio 155 milijuna kuna. Oba puta država je ponudu odbila.

Češki investitor ranije je pak u Jutarnjem listu najavio da bi "u kratkom roku napravio dodatnu dokapitalizaciju Uljanik Brodogradilišta 1856 s ciljem povećanja produktivnosti rada i stvaranja preduvjeta za povećanje proizvodnje".

U Puli bi CE Industries, kako se najavljuje u ponudi, nastavio brodogradnju, ali bi "dopunio proizvodni program sa segmentima u kojima posjeduje specifični know-how".

Krajem prošle godine, direktor Uljanik Brodogradnje 1856 Samir Hadžić, nakon što je stigla obvezujuća ponuda za CE Industries rekao "da je riječ o ozbiljnom ponuđaču te da je dobro što se pojavio".

Jaroslav Strnad je u Hrvatskoj nedavno kupio tvornicu vagona Đuro Đaković, potom udio u riječkoj luci, a sada se sprema za preuzimanje pulskog Uljanika.

Voditelj pulskog ureda Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske Boris Cerovac ranije je pak komentirao "da je obvezujuća ponuda češkog investitora za otkup 54 posto vlasničkog udjela u Uljanik Brodogradnji 1856 otvorila puno pitanja". Naime, kako je izjavio Cerovac "nije poznato što bi investitor radio i radi li se o brodogradnji ili je u pitanju neka druga djelatnost".

Koliko su upoznati s poslovanjem čeških investitora koji su zainteresirani za kupnju Uljanika, treba li javnost imati konkretne odgovore prije odabira ulagača te hoće li se u Uljaniku proizvoditi vojna oprema, municija ili naoružanje, pitali smo političke opcije u Puli.

Javnost mora znati što češki investitori žele

Pitanja smo proslijedili i pulskom gradonačelniku Filipu Zoričiću i županu Borisu Miletiću.

Saborski zastupnik i IDS-ov vijećnik u Gradu Puli Marin Lerotić kaže da nije upoznat s poslovanjem čeških investitora, rekavši "da ukoliko je gradonačelnik Filip Zoričić upoznat sa investitorima i njihovim namjerama, trebao bi o tome upoznati i gradske vijećnike“.

- Osobno sam protiv militarizacije, proizvodnje oružja, municije i slično. Međutim, ako investitori u Puli žele proizvoditi brodove i isključivo brodove te je sve sukladno zakonu, onda nisam protiv toga. Javnost mora znati što češki investitori žele i planiraju graditi u Puli i to mora biti transparentno objavljeno i od prodavatelja i od kupca. Osobno ću postaviti to pitanje i sa saborske govornice jer znamo da je vlasnik Uljanika država, a pitanje ću postaviti i kao gradski vijećnik na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća Grada Pule. Ne zaboravimo da Uljanik zauzima dobru trećinu pulskog zaljeva i to onu najbliži centru grada, rekao je Marin Lerotić.

Marin Lerotić IDS

On smatra da javnost ima pravo znati hoće li se u Uljaniku  u budućnosti proizvositi oprema za nuklearke, vojna oprema, municija ili naoružanje.

- Obavezno moramo dobiti odgovore na ova pitanja! Ako misle graditi brodove to je u redu, međutim ako planiraju proizvoditi municiju ili naoružanja, onda sam protiv toga. Smatram da nigdje u Puli tome nije mjesto, a posebno u centru grada, kazao je  Lerotić.

Istarski župan Boris Miletić ističe da tvrtka CE Industries nije zatražila sastanak s predstavnicima Istarske županije pa mu je stoga teško komentirati njihovo poslovanje. Miletić nadalje ističe, kako svi skupa moramo razmisliti kakvi oblici industrije trebaju našoj regiji, a posebice kad je u pitanju sam centar najvećeg istarskog grada.

- Kada govorimo konkretno o brodogradilištu, ne smijemo zaboraviti da, kao što sam i prije poslovnih poteškoća Uljanika govorio, a to se potvrđuje i u ovom slučaju, škare i platno su isključivo u rukama države. Ukoliko država kao najveći vjerovnik odluči prodati trgovačko društvo Uljanik, nikakva odluka Gradskog vijeća ili županijske Skupštine to neće promijeniti. No, ukoliko se na tom području planira promjena djelatnosti, znači prenamjena prostora, koja je dok sam bio gradonačelnikom Pule pa i danas, definirana kao brodograđevno područje, tada će Grad i Županija itekako morati dati svoje mišljenje jer će trebati donijeti izmjene važećih prostornih planova, kaže Miletić.

Podsjeća da je od ranije poznato da je i kao gradonačelnik Pule, ali i kao saborski zastupnik zagovarao demilitarizaciju Pule i cijele Istre.

- I dan danas stojim pri tome. Posebno mi je drago da smo u mom mandatu pulskog  gradonačelnika 2020. godine, završili s uklanjanjem eksplozivnih sredstava iz II. Svjetskog rata s Vallelunge, te time otklonili svaku opasnost za naše građane. Istra je odavno trasirala put svog razvoja i danas smo svjetski brend po mnogočemu, naglasio je Miletić.

Smatra da je nastavak brodogradnje i drugih proizvodnih aktivnosti u Istri svakako dobrodošao, a tu je i cijeli niz drugih gospodarskih područja koje treba razvijati i koje mogu donijeti niz benefita, te Istru učiniti dodatno konkurentnom, poput primjerice ICT-a ili kreativnih industrija.

Na kraju, istaknuo je Miletić, javnost bi svakako trebala biti pravovremeno upoznata s intencijama potencijalnog kupca dodajući kako se nada da će se svi uključeni u postupak prodaje voditi računa o tome.

Boris Miletić

Saborska zatupnica i SDP-ova vijećnica u Gradu Puli Sanja Radolović  s poslovanjem investitora upoznata je uglavnom preko medija i to ponajviše nakon dvije odbijene ponude većinskih dioničara.

- Naravno da bi mi bilo puno draže da se radi o domaćim investitorima, ali poslujemo na slobodnom tržištu i moramo poštivati pravne stečevine Europske unije čiji smo sastavni dio. Apsolutno je jasno da se na tender s obvezujućom ponudom može javiti bilo koji investitor koji udovolji osnovnim uvjetima. Što se tiče njihovog poslovanja vezanog uz trgovinu oružjem i nuklearne elektrane, smatram da se nitko u državi ne može tek tako probuditi i reći kako će na području Uljanika proizvoditi naoružanje ili vojnu opremu s obzirom na pravilnike i zakonske propise koje postoje u Republici Hrvatskoj, kaže Radolović.

Podsjeća da ta industrija podliježe raznim zakonskim propisima i kategorijama.

- Primjerice u Tehnomontu smo 90-tih godina imali isporuku ratnog broda. Jedno je proizvoditi cijevi za topove i nešto što ne spada u  teško naoružanje ili municiju. Tu svakako treba napraviti distinkciju. Politika Europske unije ide u smjeru demilitarizacije. I ja sam na tom tragu. SDP pozdravlja odluku da na području koncesije Uljanika ostane brodograđevna djelatnost. To je tradicija u Puli i trebalo bi poduzeti sve da brodogradnja kao takva i ostane. U Puli trenutno nemamo razvijenu industriju ni proizvodnju, a niti smo okrenuti turizmu kako spada. U Puli smo trenutno po tom pitanju „ni na nebu ni na zemlji", kaže Radolović.

Sanja Radolović (SDP)

Dodaje da rasprava na temu Uljanika nije obvezujuća za pulsko Gradsko vijeće, ali da bi svakako bilo moralno, da se na Gradskom vijeću o tome raspravalja ili po tematskoj točki, ili na zasebnoj sjednici, kaže Radolović.

Također, upozorava da kod odabira odabira investitora treba biti jako pažljiv.

- Radnici su očajni. Oko 2.300 radnika još čeka svojih osam ili devet plaća, a na čekanju su i poslovi koje bi Uljanik brodogradnja mogla dogovoriti, jer dok ne dođe do kupoprodaje, ne mogu se ni ugovarati veći poslovi. S druge strane, i kooperanti su otišli jer zadnja tri mjeseca nisu plaćeni. Vlada Republike Hrvatske je pokazala da ovo što radi s Uljanikom, nema ni glavu ni rep. Dva puta odbijati ponudu, zatim prolongirati odluku za 30 dana - sve se to moglo puno brže i stručnije obaviti. Iskreno se nadam da neće doći do nikakvog muljanja ispod stola i apsolutno smatram da u Uljaniku treba razvijati isključivo brodogardnju. Nije relano da će investor moći nakon kupnje reći "mi bi se malo igrali s oružjem i proizvodili municiju".  S te strane, mislim da takve bojazni nema, zaključila je SDP-ovka Sanja Radolović.

Što na ovu temu kaže pulski gradonačelnik, HDZ i Možemo!, objavit ćemo u drugom nastavku u kojem ćemo predstaviti i njihov stav o budućnosti pulskog brodogradilišta koje je na korak do prodaje.


Nastavite čitati

Radolović (SDP): HDZ-ove porezne izmjene neće omogućiti priuštivo stanovanje niti zaštitu lokalnog stanovništva

Nažalost, ovom poreznom reformom najam stana za priuštivo stanovanje o kojem Vlada RH stalno priča neće pasti, već će se povećati. S druge strane, visina planiranog poreza na nekretnine (za stan od 50 kvadrata se može kretati između 30 i 400 eura) neće natjerati vlasnike praznih nekretnina da ih stave u dugoročni najam, niti će one koji posluju u okviru sive ekonomije „kazniti“ na način da legaliziraju svoje poslovanje, kazala je Sanja Radolović

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.