Prošlo je više od mjesec dana od početka rata u Ukrajini, a preko 10 milijuna Ukrajinaca bilo je prisiljeno napustiti svoje domove i još uvijek ih napušta.
Prema posljednjim informacijama, više od tisuću Ukrajinaca utočište je pronašlo u Istri, a najveći broj izbjeglica nalazi se u Puli i okolici.
Iz razgovora s izbjeglicama i volonterima koji se nalaze u Puli, trenutno im uz nedostatak prihvatnog centra, manjka informacija, smještaja i jezične barijere, velik problem predstavlja i nemogućnost otvaranja bankovnih računa, dolaženje do vlastitih financijskih sredstava i plaćanje gradskog prijevoza.
Najveći broj izbjeglica privremeno je smješten u privatnim kućama i apartmanima u Medulinu, Banjolama, Ližnjanu i okolici.
Radi se o ženama s djecom koji su pobjegli u izuzetno teškim uvjetima, ostali su bez svega, nemaju se gdje vratiti, u Puli su bez osobnog automobila, lošeg su imovinskog stanja i gradski prijevoz im je nužan za rješavanje administrativnih problema, ali i traženje potencijalnog zaposlenja i upisivanja djece u školu.
Grad Zagreb je pokazao socijalnu osjetljivost, te se sukladno najavi gradonačelnika Tomislava Tomaševića usluge korištenja javnog gradskog prijevoza za izbjeglice iz Ukrajine ne naplaćuju od sredine ožujka.
Iz kratkog razgovora s Pulaprometom saznali smo kako nemaju nikakve informacije o besplatnom gradskom prijevozu za izbjelice koje se nalaze u Puli i okolici, a na pismeni upit vezan uz ovu tematiku iz Grada Pule, još uvijek nije došao nikakav odgovor.