Politika i društvo

POSLOVNE AMBICIJE OCA I SINA VIŠNJIĆ?

LOV U MUTNOM NA KAŠTIJUNU Sin bivšeg direktora Niko Višnjić umalo dobio posao od 6 milijuna kuna. Nakon pola godine natezanja, Uprava Kaštijuna naprasno poništila natječaj!

Posao u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun nije bila jedina poslovna ambicija poduzetnog Nike Višnjića. Ni godinu dana od pokretanja tvrtke za računalno programiranje, mlađi Višnjić i njegov UP Robotics s jednim zaposlenim javljaju se u veljači 2021. godine zajedno s konzultantskom tvrtkom iz Latvije, na 20 milijuna kuna „težak“natječaj Grada Pule konkurirajući za izvođenje radova na sanaciji i zatvaranju starog odlagališta Kaštijun! Na tom su ih poslu odbili, pa mlađi Višnjić vrlo brzo ulazi u novi konzorcij i javlja se za posao u županijskom centru gdje je bio visokopozicioniran njegov otac


 
9 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Posao u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun nije bila jedina poslovna ambicija poduzetnog Nike Višnjića. Ni godinu dana od pokretanja tvrtke za računalno programiranje, mlađi Višnjić i njegov UP Robotics s jednim zaposlenim javljaju se u veljači 2021. godine zajedno s konzultantskom tvrtkom iz Latvije, na 20 milijuna kuna „težak“natječaj Grada Pule konkurirajući za izvođenje radova na sanaciji i zatvaranju starog odlagališta Kaštijun! Na tom su ih poslu odbili, pa mlađi Višnjić vrlo brzo ulazi u novi konzorcij i javlja se za posao u županijskom centru gdje je bio visokopozicioniran njegov otac

Punih šest mjeseci „kuhao“ se natječaj za odabir tvrtke koja je trebala dobiti posao vrijedan 6 milijuna kuna (bez PDV), a koju je Uprava Kaštijuna na čelu s direktorom Fabiom Giacomettijem planirala angažirati za skupocjeni posao redovnog „održavanja elektroenergetskih, električnih i inteligentnih upravljačkih SCADA sustava“ u pogonu županijskog centra.

Iako je to trebao biti posao kao i svaki drugi, Uprava Kaštijuna je prije dva dana naprasno poništila javnu nabavu, proglasivši sve pristigle ponude nevažećima. Službeni razlog: “Nepotpuna dokumentacija". No je li bilo baš tako?

Poništenje nabave bila bi sasvim uobičajena odluka Uprave, da u cijeloj ovoj priči ne postoji uska obiteljska povezanost između vlasničke strukture pojedinih tvrtki koje se javljaju na ovaj višemilijunski posao i ključnih osoba koje su donedavno bile odgovorne za apsolutno sve odluke u županijsko-gradskom trgovačkom društvu Kaštijun.

Što se zapravo dogodilo i zašto je Giacometti ukinuo nabavu?

Dakle, za posao koji je trebao biti sklopljen za razdoblje od tri godine, javila se među ostalima i tvrtka UP Robotics d.o.o. u vlasništvu Nike Višnjića. Riječ je o sinu bivšeg direktora, a potom i savjetnika Uprave Kaštijuna Darka Višnjića, koji je u vrijeme dok tvrtka njegovog sina šalje ponudu, sjedi u savjetničkom uredu Uprave Kaštijuna.

No da stvari već na prvi pogled ne bi bile toliko očite, mlađi Višnjić, čija je firma osnovana 2020. godine, točnije, samo par mjeseci nakon što se njegov otac s direktorske, seli u savjetničku fotelju, za ovaj se posao javlja u konzorciju s još dvije tvrtke. Radi se o labinskoj tvrtki Novatec d.o.o. i tvrtki ZIGG-PRO sa sjedištem u Zagrebu.

Čini se da su spomenute tvrtke bile samo paravan kako bi se u posao indirektno uključio i sin Darka Višnjića koji u to vrijeme nerijetko i dolazi na Kaštijun na kojem njegov otac savjetuje novog direktora Fabia Giacomettija.

Inače, tvrtka UP Robotics sa sjedištem u obiteljskoj kući u Šenoinoj ulici u Puli ima samo jednog zaposlenog, nema službenu web stranicu i nepoznate su reference na temelju kojih se javlja za ovaj kompleksan posao održavanja cijelog elektroničkog sustava ŽCGO-a Kaštijun koji se naravno, trebao financirati javnim novcem.

Sjedište firme Nike Višnjića. Na ulazu nema nikakve oznake s natpisom tvrtke

Niko Višnjić jedini je zaposleni u toj firmi u kojoj obnaša i funkciju direktora, a upravo je njegova tvrtka za pružanje usluga i inženjering s ostvarenom dobiti od 49.700 kuna u 2021. godini, u veljači ove godine uplatila 180 tisuća kuna jamstva kao garanciju ozbiljnosti za posao na Kaštijunu.

Jamstva su u istom iznosu uplatilie i druge dvije tvrtke koje su se javile na isti natječaj - tvrtka Aeroteh d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu i Montelektro d.o.o. iz Kastva.

"Višnjićev" konzorcij najbolje ocijenjen

Da je posao trebala dobiti upravo zajednica ponuditelja u kojoj se nalazi i tvrtka mlađeg Višnjića, govori i najveći broj bodova koji je konzorcij ostvario kod procjenjivanja pristiglih ponuda. „Višnjićev“ konzorcij, naime dobiva 100 bodova, Montelektro 96,7,  a Aeroteh daje ponudu koja je ocijenjena s 92, 9 bodova.

Treba spomenuti da je javnu nabavu vodio Dario Mezulić, točnije njegova tvrtka IVULA s kojom Kaštijun već duže vrijeme surađuje, a ta se suradnja uredno nastavila i dolaskom nove pulske vlasti i promjenom Uprave na Kaštijunu.

Mezulić je, naime, bivši dugogodišnji IDS-ov načelnik Općine Medulin koji je čak tri puta pravomoćno osuđivan na kaznu zatvora zbog malverzacija - zlouporabe službenog položaja i krivotvorenja službenih isprava te zloporabe položaja i ovlasti te sklapanja štetnog ugovora. Uz Mezulića, pristigle ponude su ocjenjivala i dva djelatnika Kaštijuna.

Vrijednost cijelog posla koji je barem zasad stavljen ad acta iznosio je 6 milijuna kuna bez PDV-a. Konzorcij u kojem je tvrtka Nike Višnjića, nudi najnižu ponudu od 5,4 milijuna kuna s PDV-om. Ostali ponuđači - Montelektro d.o.o. posao procjenjuje na 5,7 milijuna kuna, dok zagrebački Aeroteh d.o.o. za isti posao traži 5,9 milijuna kuna.  

Iako je natječaj bio „vani“ gotovo pola godine, dokumentacija je u dva navrata nadopunjavana izmjenama i dopunama. Tijekom zaprimanja ponuda tvrtki koje su se javile „nije utvrđeno postojanje za isključenje“.

Tek 31. svibnja Uprava Kaštijuna objavljuje da se sve tri ponude odbacuju. Tvrde, ponuditelji nisu dostavili određenu "popratnu dokumentaciju".

Partneri: Višnjić je bio nositelj cijelog posla

Kako je uopće u posao ušao Višnjić junior, tko je koga kontaktirao i kako je došlo do udruživanja, pitali smo člana Uprave labinske tvrtke Novatec Vladimira Peršića. Iz njegovih odgovora, neke su stvari ipak malo jasnije.

- Nas je kontaktirao Niko Višnjić nakon čega smo rekli da nema problema i da ćemo taj dio oko automatike odraditi. Dalje su oni radili papire i mi nismo u tome sudjelovali. Trebali smo pokriti samo taj jedan dio koji se tiče automatike, kazao je Peršić.

Na pitanje je li sve ostalo uz natječaj onda rješavao UP Robotics, odnosno Niko Višnjić, Peršić je potvrdio da je ta firma bila nositelj cijelog planiranog posla.

- Mi smo bili samo jedan mali komadić u tom poslu i nismo imali neku značajnu ulogu, kazao je Peršić, potvrđujući da je UP Robotics uplatio jamstva u iznosu od 180 tisuća kuna na račun Kaštijuna. Na pitanje kako komentira poništenje kompletne nabave, kazao je:

- Nemam komentara i mislim da je to sada suvišno komentirati, jer vjerojatno postoji nekakav razlog. Da budem iskren, ja sam za to čuo maloprije (srijeda ujutro op.a.) jer su mi kolege prenijele. Nije to nešto što smo mi pozorno pratili, jer imamo i druge poslove i to nam nije bilo presudno, kazao je Peršić.

Je li tata Višnjić mastermind ove poslovne kombinatorike?

Što se tiče treće firme, a radi se o Zigg-Pro d.o.o. koja se isto nalazi u konzorciju, Peršić je odgovorio da za njih „nikad nije ni čuo“, što je svakako neuobičajeno s obzirom da su zajedno uz UP Robotics ušli u cijeli posao.

Pitanja u kojem tražimo konkretna pojašnjenja, ali i odgovore je li mastermind ove poslovne kombinacije njegov otac Darko Višnjić, uputili smo mailom i Niki Višnjiću. Do zaključenja ovog teksta, njegov odgovor nismo dobili.

Foto ŽCGO Kaštijun

Pitanje tko je zapravo vukao konce i je li to bio bivši direktor i savjetnik koji je preko tvrtke svoga sina planirao neke nove poslovne izazove, zasad ostaje bez razjašnjenja. 

S obzirom na kontakte i umreženost koju je Darko Višnjić stvorio kao bivši direktor najprije pulskog Vodovoda, nakon čega je poslan u riječku podružnicu Hrvatskih voda, a potom i kao direktor i savjetnik na Kaštijunu, poslovnog iskustva i kreativnosti mu svakako ne nedostaje.

Evo što nam je odgovorio Darko Višnjić.

- Nemam pojma o tome što vi pričate. Okej?! Znači ja više nisam zaposlen na Kaštijunu i o tome nemam pojma, ni prije ni sada. Ja sam bio savjetnik, a ne direktor, šta ja znam tko što radi. 

Na direktno pitanje stoji i on iza scenarija s konzorcijem u kojem se za posao javlja firma njegovog sina s jednim zaposlenim, Višnjić za to kao da prvi put čuje.

-O Bože kakve konstrukcije. Ja sam bio savjetnik i nemam pojma o čemu se uopće radilo. Što vi mislite da je mene netko tamo uopće nešto pitao? Sa sinom ja nemam nikakve veze, ni s poslovima ni s ničim, rekao je Višnjić nakon čega je poklopio telefonsku slušalicu.

 

No posao u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun nije bila jedina poslovna ambicija poduzetnog Nike Višnjića. Ni godinu dana od pokretanja tvrtke za računalno programiranje, u veljači 2021. godine, mlađi Višnjić i njegov UP Robotics javljaju se na 20 milijuna kuna „težak“natječaj Grada Pule za izvođenje radova na sanaciji i zatvaranju starog odlagališta Kaštijun.

I tada Niko Višnjić sa svojom računalnom firmom i jednim zaposlenim, nastupa kroz zajednicu ponuditelja s tvrtkom SIA Geo Consultants sa sjedištem u Latviji. Ta je firma jedna od vodećih konzultantskih tvrtki za okoliš i inženjering u Latviji, barem se tako reklamira na svojim službenim stranicama. Pretežito se bave izradom strategija, projektima i raznim konzultantskim uslugama.

Iako nisu prošli na natječaju za sanaciju starog deponija, nevjerojatna je činjenica da se Up Robotics bez ikakvih referenci za tako važan projekt ipak javlja s latvijskom konzultantskom tvrtkom!

Giacometti: Ne znam zašto je poništen natječaj!

Direktor Kaštijuna Fabio Giacometti u razgovoru za naš portal konkretno ne demantira da se iza zadnjeg propalog posla za elektroničko održavanje, skriva njegov bivši savjetnik Darko Višnjić.

Na konstataciju da je mlađi Višnjić u nekoliko navrata viđen kako se sastaje s njim u uredima Kaštijuna, Giacometti kaže da se sastajao i s drugim predstavnicima firmi koje su slale svoje ponude, te da to nije ništa neuobičajeno.

- Najbolji ponuđač je trebao dostaviti dodatnu dokumentaciju. Na kraju smo došli do toga da niti jedan ponuđač nije dostavio dokumentaciju koju smo tražili i svima je nedostajao jedan dokument. Zato smo morali poništiti natječaj. Jedini uvjet je bila cijena i zato je tvrtka Nike Višnjića koja se javila u zajednici ponuditelja, bila najbolje ocijenjena, budući da su dostavili najnižu ponudu, kazao je Giacometti.

Fabio Giacometti
Fabio Giacometti

Na upit koji je to dokument nedostajao, Giacometti je rekao da to ne zna, jer je natječajnu proceduru vodilo povjerenstavo.

- Meni je samo javljeno da moram potpisati odluku za poništenje nabave budući da nitko nije zadovoljio uvjete, kaže Giacometti.

Na pitanje da komentira činjenicu da se javlja mlađi Višnjić s jednim zaposlenim i ima li to ikakve veze što mu je otac praktički do jučer "žario i palio" Kaštijunom, Giacometti tvrdi da se firma UP Robotics javila u konzorciju, izbjegavajući pritom odgovoriti na pitanje o povezanosti oca i sina i planiranih poslova na Kaštijunu.

- Po našem zakonu, ne ocjenjuje se firma, već konzorcij, a oni su kao takvi zadovoljili uvjete. Nije bilo povlaštenih informacija, niti sam ja sudjelovao u tom natječaju, jer to je sve vodilo povjerenstvo. Dolazio je Niko, ali i predstavnici drugih firmi. Svaki dan mi netko dolazi u posjetu i sa svakim razgovaram, kazao je Giacometti.

Potvrdio je da su sve tvrtke već uplatile jamstva na račun Kaštijuna, a sada će im se taj novac vratiti. Zasad ostaje nepoznato kada Uprava ponovno planira raspisati natječaj za održavanje električnih sustava.

Na kraju ove priče teško se oteti dojmu da je cijeli posao neslavno propao, jer je očito netko shvatio da bi angažiranje tvrtke koju vodi sin bivšeg direktora, osim debelog sukoba interesa, dodatno otvorilo pitanje pogodovanja i namještanja važnog posla u županijskom centru.


Nastavite čitati

Istra
 

Od "rezervnog igrača" do planetarne slave. Cijeli svijet pleše Rim Tim Tagi Dim

Nastavljamo sa serijalom o Istarskom veleučilištu. Ondje zakon smatraju instruktivnim alatom, pa ga bez problema krše * U okolici Vodnjana na više mjesta iskrcane su na desetine tona komine nastale preradom maslina * Jedna od najopasnijih prometnica južne Istre je pred rekonstrukcijom. Kada kreću radovi i koliko će koštati, doznajte sutra

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.