Dobiva li Pula konačno jedinstveni centar hitne medicinske službe i sanitetskog prijevoza? Čini se da dobiva. Kada će se to točno dogoditi još uvijek nije poznato i sasvim je izvjesno da realizacija ovakvog projekta može potrajati godinama, no dobra je vijest da se on pokreće, a još bolja, da će sličan centar dobiti sveukupno sedam istarskih gradova.
Prva dva koraka u procesu su izrada idejnog rješenja i odabir lokacije i oba su, barem kada je u pitanju najveći istarski grad, već obavljena.
Zemljište najpogodnije za podizanje ovog centra već je određeno i Grad Pula je odlučio Istarskoj županiji prepustiti pravo građenja, odnosno, prostim riječima - dati zemljište za realizaciju projekta.
Sve što je potrebno da ovaj prvi korak bude služben, izglasavanje je odluke o prepuštanju na sjednici Gradskog vijeća, koja će se održati već sljedećeg utorka, te još malo administrativnih poslova oko parcelacije katastarskih čestica.

dr. Tatjana Čemerikić
Gdje će se nalaziti novi centar?
Kao idealna lokacija za izgradnju nove baze hitne službe i saniteta, za kakvom Pula odavno vapi, odabrana je zelena zona uz samu obilaznicu, u trokutu koji omeđuju ova prometnica te ulice Vladimira Vitasovića i Vodovodna.
Radi se o zemljištu preko puta industrijske zone, na padini Monte Ghira, jednako udaljenom od centra kao i od izlaza iz grada, u predjelu izvan najvećih prometnih opterećenja i gužve, ali istovremeno smještenom uz najveću i najbržu pulsku prometnicu – Ulicu Prekomorskih brigada - pa se može reći da je lokacija zaista idealna za ovakvu vrstu objekta, naročito uzevši u obzir skorašnje proširenje obilaznice i izgradnju novih, visoko funkcionalnih rotora.
- Naše su ispostave, i Hitne medicinske službe i Sanitetske službe, uglavnom u Domu zdravlja, u prostorima koji su većim dijelom nefunkcionalni i neadekvatni za ovo današnje vrijeme i za našu hitnu medicinsku službu, koja je zaista iznimno moderno opremljena i educirana. Služba je jednostavno nadrasla te prostore, a zbog toga što smo svugdje podstanari, nismo nikada bili u mogućnosti krenuti u nekakve radove i modernizaciju, rekla nam je ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije Tatjana Čemerikić.

Lokacija budućeg centra
Čestica na kojoj je planirana gradnja i koju će Grad Pula, ukoliko se Gradsko vijeće s time složi, prepustiti Istarskoj županiji, novoformirana je čestica nastala iz dijelova nekoliko postojećih, a površina joj iznosi oko 4.515 četvornih metara.

Zeleni trokut predviđen za gradnju
Kako bi se osigurali adekvatni uvjeti, dodala je ravnateljica, uz potporu Županije je pokrenut idejni projekt za rješavanja problema prostora, i to ne samo u Puli, već u svih sedam gradova gdje postoji ispostava ove službe.
- Gradili bi se moderni objekti, koji bi bili tipski, identični, funkcionalni, prepoznatljivi i našim bi djelatnicima osigurali moderne i vrhunske uvjete za rad, a samim time, bio bi to boljitak i za naše pacijente, veli dr. Čemerikić, naglašavajući da bi ovakav način rada povećao sigurnost i domaćim pacijentima, ali i brojnim turistima koji potražuju medicinsku pomoć tijekom sezone.
- To bi bila kruna razvoja hitne medicinske službe u Istri i uopće njene reforme. Do sada smo ulagali primarno u ljude, u edukaciju, opremu i vozila i konačno je došao trenutak da riješimo i naše prostore, veli ravnateljica Hitne.
Kako se u Puli planira graditi Regionalni centar za zaštitu i spašavanje, koji će objediniti sve službe, u njega smo se odlučili uključiti i mi. Ali, ta je ideja krenula još prije nekoliko godina kada sanitet nije bio dio Hitne, pa prostori koje ćemo tamo dobiti neće biti dovoljni za cijelu našu službu. Stoga smo morali početi razmišljati o samostalnom projektu.
dr. Tatjana Čemerikić, ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu IŽ

Idejno rješenje
Jedinstveni centar
U novom bi prostoru, doznajemo od dr. Čemerikić, bili smješteni svi timovi Hitne medicinske pomoći te vozni park hitnog sanitetskog prijevoza.
- U Regionalnom centru bi bila smještena uprava i tamo bi se, primjerice, održavale edukacije. Ujedno tamo bi bili dispečerski centar i centar za simulacije nesreća. Mi smo veliki tim, nas je 310 i, iako u ovom trenutku nisam sigurna koliko će prostora biti na raspolaganju, Regionalni centar neće biti dovoljan da pokrije potrebe svih naših timova, veli ravnateljica, dodajući da je bilo prirodno da se, s obzirom na izradu idejnog rješenja za ostale istarske ispostave, sličan projekt započne i u Puli.
No, pred Nastavnim zavodom za hitnu medicinu još je zadataka u narednom razdoblju, pored ovog. Predstoji mu energetska obnova postojeće zgrade, čijoj se realizaciji nadaju kroz europske projekte, a na rasporedu je i još infrastrukturnih poslova, kaže ravnateljica Zavoda, pa ostaje nada da će se neki od njih uklopiti u Vladin plan modernizacije zdravstvenog sustava.
Za sada, fokus je na sljedećem koraku projekta novog centra na obilaznici.
- Svi su nam u ovom trenutku dali podršku. Lokacija je odlična i nadamo se da će projekt početi čim prije. Idejno rješenje postoji i sada se ide u izradu generalnog projekta. Tek su se riješili imovinsko-pravni odnosi. A koliko će trajati, teško je reći. Svakako će trebati vremena, ali jako se radujemo i ovoj fazi. Nakon toliko godina, sve djeluje gotovo nevjerojatno. Prvi je korak napravljen i to je najvažnije, veli dr. Čemerikić.
A od ravnateljice doznajemo i da su idejni projekti gotovi za sve ispostave, pa će se prijedlozi poput pulskog, redom pojaviti i na sjednicama preostalih šest gradskih vijeća.
Odobrenje za gradnju rani je korak ovog projekta koji će, po svemu sudeći, svjetlo dana ugledati tek za koju godinu, ali iznimno važan.
Infrastruktura istarske hitne službe već odavno ne prati složenošću rast gradova i nevjerojatno povećanje broja turista u ljetnim mjesecima i svaki prvi korak u rješavanju ovog problema - važan je korak. A svaki sljedeći, korak bliže ka mirnijem snu i boljim uvjetima rada onih koji spašavaju živote. Doslovno!
Ispostave Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, osim u Puli, nalaze se još u: Buzetu, Rovinju, Pazinu, Labinu, Umagu i Poreču.