Tridesetak odgajateljica okupilo se danas na pulskoj Portarati kako bi, transparentima i zvižducima, upozorile na izmjene zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju koje sindikati, strukovne udruge i akademska zajednica smatraju izrazito štetnim.
Prosvjedi diljem zemlje
Osim u Puli, odgojitelji i zaposleni u vrtićima prosvjede su organizirali u šest gradova diljem Hrvatske i to upravo u vrijeme kada se u Hrvatskome saboru na dnevnom redu plenarne sjednice održavalo drugo čitanje Zakona o izmjenama i dopunama zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Predložena zakonska rješenja, kako navode, ne donose poboljšanja uvjeta u vrtićima niti za djecu, niti za zaposlene, već donose nove diskriminacije i nepravde za sve uključene.
Rajko Kutlača iz Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, koji je uz Sindikat odgoja i obrazovanja, Sindikat radnika u odgoju i obrazovanju, Sindikat obrazovanja, medija i kulture te potporu Udruga Sidro te četiri udruge odgajatelja organizirao mirni prosvjed kazao je kako su izmjene i dopune Zakona koje se predlažu u potpunosti neprihvatiljive.
Naglasio je da je u Hrvatskoj odnos prema predškolskom odgoju i obrazovanju izuzetno loš, a izmjenama nas očekuje dalje nazadovanje.
- Podrumski i tavanski prostori pretvaraju se u vrtiće, u 40-ak kvadrata čuva se i 20 jasličke djece, jedan odgojitelj po smjeni - to je hrvatska realnost! Naši su odgajatelji najškolovaniji u Europskoj uniji, no obuhvat djece predškolskim odgojem iznosi tek 55 posto. U Europi je on 95 posto i mi smo se obvezali tu brojku dostići, no za to nemamo ni prostorne, ni materijalne ni kadrovske uvjete. Ukoliko se, kao što se predlaže izmjenama, pedagoški standard ukine vrtići će se pretvoriti u puka čuvališta, upozorio je Kutlača.
Situacija u Istri bolja, ali neujednačena
Dodao je kako je u Istri situacija bolja nego u nekim dijelovima Hrvatske, no ne svugdje, te upozorio na neujednačenost plaća ali i uvjeta rada odgajateljica.
Naglasio je da bi država trebala biti ta koja bi plaćala ekonomsku cijenu vrtića za svu djecu, a jedinice lokalne samouprave brinule se za nadstandard, poručivši da sindikati i strukovne udruge neće stati sve dok ne osiguraju jednako dostupan, jednako kvaliteten i jednako siguran vrtić za svako dijete u Hrvatskoj, ali i jednaka prava za sve zaposlenike, bez obzira tko je osnivač i u kojem se dijelu Hrvatske vrtić nalazi.
Velik problem je, kako je istaknuo u govoru, i osiguranje stručnog kadra jer se ljudi naprosto ne odlučuju više za ovaj poziv. Težak je i nedovoljno plaćen.
- Da ispunimo obveze koje smo preuzeli nama već sada nedostaje 7 tisuća odgajatelja, poručio je Kutlača dodajući da to nadležno ministarstvo pokušava riješiti na način da u sustav uvede i one koji po struci nisu odgajatelji.
Nismo protiv učitelja, ali ne na ovakav način
- Ponavljam i ovdje, mi nismo protiv toga da se učiteljima omogući da uđu u sustav, no ne na ovakav način, ne na uštrb odgajatelja i njihova školovanja, kazao je Kutlača.
S time se slažu i naše sugovornice koje kao najveće probleme vide upravo neujednačenost u plaćama i uvjetima, ovisno od toga gdje se vrtić u Hrvatskoj, ali i u Istri, nalazi.
- Čemu naše studiranje i profesionalnost. Ukoliko se izmjene prihvate mi ćemo postati čuvalište, a to ne želimo. Radi se o degradaciji struke, o tome da se normativi neće poštivati, da će grupe biti prenatrpane pa će se za ovaj posao odlučivati još manji broj mladih, kazala nam je Danijela iz pulskog DV Zvjezdice.
Naglasila je kako su upravo odgajatelji prva stepenica u udgoju djece i da će promjene koje se žele donijeti unazaditi cijeli sustav, na štetu ne samo njih kao odgajatelja već prvenstveno djece, a onda i roditelja.
Njezina kolegica Iva iz fažanskog DV Sunce poručila je da ovim skupom žele skrenuti pozornost da su predložene promjene neprihvatljive i da će vrtići, umjesto da napreduju, nakon godina prosperiteta sada na ovaj način - nazadovati.