Politika i društvo

BURNO NA TEMI PRISTUPNIH CESTA ZA PRIVATNE ZGRADE

Pulsko gradsko vijeće zasjedalo pod sirenama prosvjednika i uz pozive: "Filipe, javi se!"

Dvije središnje teme sjednice bile su izglasavanje odobrenja za gradnju triju pristupnih cesta do novogradnji, od kojih na Vijeću jedna nije prošla. Druga tema odvijala se pak izvan Komunalne palače, točnije, na Forumu, kada su prosvjed započele odgajateljice i sindikalni predstavnici, tražeći izlazak gradonačelnika. Ovaj se protest poklopio upravo s raspravom o novim cestama pa su replike vijećnika protekle u nadglašavanju s bukom sirena izvana


 
7 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Dean Mladenović

Dvije središnje teme sjednice bile su izglasavanje odobrenja za gradnju triju pristupnih cesta do novogradnji, od kojih na Vijeću jedna nije prošla. Druga tema odvijala se pak izvan Komunalne palače, točnije, na Forumu, kada su prosvjed započele odgajateljice i sindikalni predstavnici, tražeći izlazak gradonačelnika. Ovaj se protest poklopio upravo s raspravom o novim cestama pa su replike vijećnika protekle u nadglašavanju s bukom sirena izvana

Dvije su središnje teme jučer zaokupile vijećnike pulskog Gradskog vijeća, iako je dnevni red, koji je uključivao izvješća svih gradskih tvrtki i ustanova, potencijalno najavljivalo nešto šarolikiju situaciju. Prva se tema odnosila na gradnju prometnica do triju stambenih zgrada koje će uskoro niknuti na području grada. Druga se tema pak pažnju privukla izvan same vijećnice, kada su vrtićke odgajateljice, uz podršku predstavnika sindikata, pred Komunalnom palačom započele bučni prosvjed, pozivajući vijećnike i gradonačelnika da prekinu zasjedanje i izađu pred njih. Slučaj je htio da se zvukovi prosvjeda začuju upravo u vrijeme žučne diskusije o novim prometnicama.

Dušica Radojčić (Možemo!)

'Zašto bi grad održavao ceste koje vode do jedne zgrade?'

Naime, od tri najavljene pristupne ceste, jedna se nalazi na Vidikovcu, u blizini Prolaza Monte Capelletta, druga je predviđena na Busoleru, dok se treća odnosi na zgradu koja niče na padini iznad Tehnomontove marine. U sva tri slučaja, predviđeno je da investitori o svom trošku izgrade pristupne ceste jer trenutno adekvatni prilazi budućim zgradama ne postoje.

- Sve tri ceste su problematične, rekla je Dušica Radojčić iz Možemo!, boreći se s bukom s Foruma, dodavši da njihovo objedinjavanje u jedinstvenu raspravu ne dozvoljava kvalitetnu diskusiju, što je neophodno s obzirom na to da s radi o budućnosti grada.

- Premda sve izgleda sjajno, to uopće nije tako, rekla je Radojčić i dodala da je takva politika "vrlo kratkovidna, i dugoročno ima velike negativne posljedice za grad“.

- Sve ceste o kojima danas donosimo odluku vode samo do privatne zarade, rekla je šefica pulskog Možemo!, dodajući da će naknadno održavanje ovih prometnica biti gradska briga.

-  Jasno je da privatni investitor bira najjeftiniju opciju, jer on snosi sve troškove. Za Grad je to često najskuplja varijanta jer gubi mogućnost planiranja grada. Zamislite grad u kojem svaka nova zgrada ima vlastiti priključak na javnu prometnicu.  E, upravo će takav grad, ako nastavimo ovako donositi odluke, izgledati. Svaka zgrada imat će svoju prometnicu, a grad će održavati prometnice koje vode u jednu zgradu, dodala je Radojčić, naglasivši da je rušenje stabala u Mutilskoj rezultat takvog donošenja odluka.

Lokacije budućih zgrada

Dodatni problem u Možemo! vide u nejasnoći vezanoj za prostornoj planiranje. Naime, prema riječima Dušice Radojčić, UPU je potreban za neuređene lokacije, a neuređene su sve one bez infrastrukture. Ukoliko se, dakle, odlučuje o uvođenju infrastrukture na ove tri lokacije, one nisu uređene i zahtijevaju UPU. Ukoliko pak, dodala je, postoji komunalna infrastruktura do samog područja gradnje, onda bi se za gradnju ceste na svom zemljištu trebao pobrinuti investitor.

-  Zašto bi grad održavao ceste koje vode samo do jedne zgrade? Ceste se grade na privatnom vlasništvu koje se onda prepuštaju gradu. To nije racionalno, zaključila je Radojčić, dodavši i da je prije nekoliko godina već broj stambenih jedinica u Puli bio iznad 30 tisuća, što je za 10 tisuća iznad broja kućanstava, a apartmanizacija u međuvremenu ne jenjava.

Ivan Žagar (NLFZ)

- Zgrade se moraju graditi, očigledno postoji potreba. Imamo opciju podržati investicije ili ih ne podržavati, rekao je vijećnik NLFZ Ivan Žagar, osvrnuvši se na pitanje Dušice Radojčić o tome koliko će održavanje prometnica koštati s : "Koliko košta da koštam, tamo će živjeti isto građani Pule i treba ih staviti u isti položaj sa svim drugim građanima koji su kupili nekretnine prije."

- Netko je izgradio zgradu, skinuo pola brda, porušio pola šume i sad mu treba cesta. Jasno da mu treba cesta, međutim, mi smo ti koji smo mogli odrediti da će ta cesta imati veću i bolju svrhu, rekao je Davor Vuković iz Možemo!, naglasivši da se i projekt zgrada mogao definirati kroz stambenu politiku.

Davor Vuković (Možemo!)
Nezavisna Gordana Ferenčić

Nezavisna vijećnica Gordana Ferenčić rekla je pak da ima 'problem' gradnjom na Busoleru.

- Zanima me da li je svim investitorima data ista mogućnost? Naime, po gradu kruži jedna priča, da firmi Pula Istok, čiji je vlasnik Šarić Ivan, nije uzeta dokumentacija u razmatranje iz razloga što su službe, kao, bile prenatrpane i nisu stigle to odraditi, pitala je Ferenčić, zatraživši informaciju zbog čega, ako je zaista bilo tako, investitoru nije omogućen dodatni rok.

Za riječ se konačno javila i predsjednica Gradskog vijeća Marija Marković Nikolovski koju je, kako je rekla, zanimalo kada su investitori predali pisma namjere, dodavši i Pula Istok u pitanje i zatraživši pojašnjenje za davanje prednost.

Pročelnica Samanta Barić, odgovorila je tek djelomično na ovo, rekavši da je tvrtka Pula Istok predala nepotpunu dokumentaciju za koju je zatražena dopuna, no i kako je 6. svibnja ove godine predana dopuna zahtjeva, "što znači da nije zahtjev još u cijelosti riješen."

Filip Zoričić

Riječ je tada zatražio i gradonačelnik Filip Zoričić.

-  Želim naglasiti dvije važne stvari. Postoje ugovori o gradnji i ugovori o financiranju. Znate koji je jedan od rijetkih gradova koji ima ugovore o gradnji? Dakle, ne odlučuje više gradonačelnik nego sve transparentno ide na Gradsko vijeće? Grad Pula! To smo promijenili prije dvije i pol godine. Dakle, da ovakve odluke ne crta više i piše gradonačelnik, ne mislim tu ništa o nikome osobno, nego to ide na Gradsko vijeće da se o tome raspravlja. To je početak i kraj! Nadalje, svi ugovori o financiranju koji su ovdje doneseni u prošlosti našeg grada. Znate koje su to danas ceste? Makadami koje moramo popravljati! A onaj koji danas ovdje donese ugovore o gradnji, mora u stopostotnom iznosu i komunalnu infrastrukturu i doprinose platiti. I to ostavlja u vlasništvo Gradu jer mora srediti, ne može ostaviti makadam. To je temeljna razlika ugovora o gradnji i ugovora o financiranju, to su one odluke koje smo donijeli u nizu onih transparentnosti, tako da se ovdje donose odluke koje donose novac našem gradu, u stopostotnom iznosu, bez ikakvih takozvanih prebijanja. To je jako važno za reći, rekao je Zoričić.

Protiv sva tri prijedloga bili su vijećnici Možemo!, dok su IDS-ovi bili suzdržani. Ipak, suzdržanost Marije Marković Nikolovski presudila je na glasanju za gradnju na Busloeru i prijedlog ugovora s tvrtkom Jurišić i drugi, za razliku od preostala dva, nije prihvaćen.

Protest ispred vijećnice

Drugi ključni trenutak sjednice dogodio se oko 15 sati ispred vijećnice kada su, nakon jutrošnjeg dijeljenja letaka, predstavnici zaposlenih u vrtićima te sindikalni povjerenici, ulaz u Gradsku vijećnicu okružili držeći transparente i zahtijevajući razgovor s gradonačelnikom.

Očekivano, na ovaj su se događaj vijećnici vratili kada su na red došli izvještaji o poslovanju javnih ustanova, među kojima su i vrtići.

 

Valter Boljunčić (IDS)

- Ono što bih želio napomenuti je da je ipak trebalo malo više napora da se problem koji je nastao s vrtićima riješi, na način da ne dođe do ovog povlačenja privatnih vrtića iz dogovora, što se mukotrpno uspjelo dobiti. Mislim da se mogao naći razgovor na tu temu i da nikad nije kasno za razgovore i da bi to sigurno bilo dobro za grad Pulu. Isto tako, ne možemo zaobići današnji prosvjed vrtića, putem sindikata, kojim traže svoja prava i razlike u dohotku u odnosu na osnovne škole,  rekao je Valter Boljunčić (IDS), koji je dodao da mu nije poznato je li iznos koji je potreban za rješenje problema 2,5 milijuna eura koliko se spominje ili manje, ali, iako velik, nada se da će se uspjeti postići dogovor jer, u suprotnom, kada se problem riješi, u vrtićima više neće imati tko raditi.

Boljunčič je ujedno podsjetio i na prijenos viška neutrošenih sredstava od oko 9 milijuna eura, koji su bili potencijali izvor rješenja.

Ana Fonović i vijećnici Možemo!

Ovom se razmišljanju pridružila i vijećnica Ana Fonović iz Možemo!.

- Smatramo da je nedopustivo za Grad da odgajateljice, koje su jedan od stupova društva i obavljaju jedan od najvažnijih poslova na svijetu, dobivaju ispodprosječna primanja i da vikende moraju provoditi časteći apartmane, kako bi se pokrpali kućni budžeti, rekla je Fonović, dodavši kako je krajem prošle godine gradska uprava ostala gluha na prijedloge za načine na koje bi se mogao riješiti problem pravednijih plaća odgajateljica, spomenuvši i da je bilo vidljivo na zadnjem rebalansu da se iz viška mogao riješiti ovaj problem.

Nakon prihvaćanja izvješća javnih ustanova, vijećnike je dočekao najiscrpniji dio sjednice, vezan za izvješća gradskih tvrtki, koji se otegnuo do kasno uvečer.


Nastavite čitati

Pula
 

Jutarnji list o Punterama: Noćne straže u bastionu antifašizma

Puntere: Obuka za samoobranu je zatvorenog tipa. Andrea Matošević: Zaboravimo romantičnu sliku Pule, zaboravimo romantičnu sliku Istre. Krešimir Krolo: Inicijativa Puntere Pula ne doprinosi smanjivanju tenzija, nego unosi nemir i nepovjerenje kako prema imigrantskim radnicima tako i prema institucijama. Filip Zoričić: Ne prihvaćam sijanje mržnje na drugoga i različitoga poistovjećujući jedan nasilni incident s cijelom etničkom skupinom, ljudima druge boje kože, onima koji dolaze raditi u Pulu

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.