Tehnomont diže kvalitetu usluge u Marini Veruda
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Upoznati s novom situacijom na terenu od ovog tjedna imat ćemo osobu koja će biti na raspolaganju četiri sata dnevno samo za prikupljanje infektivnog otpada. Oko toga dogovorili smo se s Herculaneom, a riječ je o našem dugogodišnjem volonteru koji će svakodnevno obilaziti nama poznata mjesta na kojima inače nalazimo pribor za injektiranje, ali će i po dojavi izaći na teren i otpad prikupiti na siguran način veli predsjednica udruge Institut Varja Bastiančić * Pula će tako, prva u Hrvatskoj, imati svojevrsni SOS za infektivni otpad
Upoznati s novom situacijom na terenu od ovog tjedna imat ćemo osobu koja će biti na raspolaganju četiri sata dnevno samo za prikupljanje infektivnog otpada. Oko toga dogovorili smo se s Herculaneom, a riječ je o našem dugogodišnjem volonteru koji će svakodnevno obilaziti nama poznata mjesta na kojima inače nalazimo pribor za injektiranje, ali će i po dojavi izaći na teren i otpad prikupiti na siguran način veli predsjednica udruge Institut Varja Bastiančić * Pula će tako, prva u Hrvatskoj, imati svojevrsni SOS za infektivni otpad
Sve je više korisnika i ovisnika o psihoaktivnim supstancama koji se injektiraju. U Puli se, nažalost, rađa sasvim nova narko scena s mladim ovisnicima, i novim drogama, koji još uvijek nisu pod kontrolom, potvrđuje nam Varja Bastiančić, predsjednica Udruge Institut Pula.
Udruga i ona našli su se pred novim izazovom - kako doprijeti do tih, novih korisnika i kako ih educirati da ovisnički pribor ne ostavljaju posvuda.
Naime, nakon godina mira građani nam sve češće javljaju o infektivnom ovisničkom otpadu kojeg nalaze po pulskim kvartovima. Nakon dojave o odbačenim ovisničkim špricama i iglama, o čemu smo pisali tijekom vikenda, do nas je došla još dojava. Infektivni otpad nađen je u šumici Vidikovac, tik do osnovne škole, ali i po drugim kvartovima.
Bastiančić nam potvrđuje da njihova udruga i dalje provodi program "smanjenja štete" u sklopu kojeg ovisnicima za iskorišteni daju sterilni pribor, ali i čiste odbačeni infektivni otpad. Lani je tako na lokacijama diljem Pule prikupljeno više do 200 kilograma odbačenih šprica.
- Nažalost, nakon desetak godina relativnog mira što se tiče infektivnog otpada nalazimo se ponovo pred velikim problemom. Mi naše stare korisnike, ovisnike o heroinu imamo pod kontrolom i oni nisu ti koji bacaju svoj ovisnički pribor, veli nam. Naravno, i tu ima iznimki i onih korisnika koji odbijaju svaku suradnju, ali u pravilu nam redovito vraćaju uporabljeni pribor, pojašnjava Bastiančić.
Naglašava da su problem novi ljudi koji nisu uključeni u njihov program smanjenja štete.
Varja BastiančićDio pribora bacaju i ovisnici koji injektiraju heroin i metadom, ali velik dio njih koristi isključivo i samo psihoaktivne supstance. Rađa se jedna sasvim nova narko scena. Riječ je o, u pravilu, mladim ljudima koji koriste psihoaktivne tvari koje se ubrzano izmjenjuju na tržištu i stalno dolaze nove i koje se injektiraju baš poput heroina
- Oni nam najčešće nisu poznati i nemamo mogućnost eudicirati ih o realnim opasnostima odbačenog pribora za injektiranje, upozorava naša sugovornica.
Kako pojašnjava, glavni je problem taj što se heroinski ovisnici injektiraju jednom i onda su "mirni" osam do deset sati, a nove, psihoaktivne droge koje mladi koriste injektiraju se puno češće, svakih par sati pa i do deset puta tijekom dana. Zato je koncentracija infektivnog otpada u zadnje vrijeme tako povećana.
- Ponavljam, dio pribora bacaju i ovisnici koji injektiraju heroin i metadom, ali velik dio njih koristi isključivo i samo psihoaktivne supstance. Rađa se jedna sasvim nova narko scena. Riječ je o, u pravilu, mladim ljudima koji koriste psihoaktivne tvari koje se ubrzano izmjenjuju na tržištu i stalno dolaze nove i koje se injektiraju baš poput heroina.
Problem je što nam je ta populacija još uvijek nedovoljno poznata budući oni još uvijek ne prihvaćaju činjenicu da imaju problem, niti se smatraju ovisnicima. Drogiraju se najčešće vikendima i misle da to mogu držati pod kontrolom, priča nam sugovornica dodajući kako to najučestalije čine po napuštenim zgradama ili šumicama u kojima se nalaze prije izlaska.
Na pitanje je li rješenje možda takozvana "soba za injektiranje" veli da je takva praksa u Hrvatskoj nemoguća jer je to naprosto - protuzakonito te da "fix park" postoji u Europi tek u Švicarskoj od koje smo mi kao društvo mentalno miljama daleko.
- Naravno da bi se time smanjio ne samo infektivni otpad već i zarazne bolesti, ali i desetkovale devastirajuće posljedice na zdravlje ovisnika i cijeli zdravstveni sustav, no prema hrvatskom zakonu onaj tko daje prostor za zlouporabu droge može biti kazneno gonjen.
Upravo se zato ovisnici ne drogiraju po stanovima, jer bi vlasnik mogao biti kažnjen, već po skrivenim, napuštenim mjestima na javnim površinama, upozorava. Dodaje da su tu najveći problem napuštene zgrade u državnom ili privatnom vlasništvu koje nisu na adekvatan način osigurane i u koje ovisnici mogu ući i nesmetano se drogirati, veli nam Bastiančić.
- Upoznati s novom situacijom na terenu od ovog tjedna imat ćemo osobu koja će biti na raspolaganju četiri sata dnevno samo za prikupljanje infektivnog otpada. Oko toga dogovorili smo se s Herculaneom, a riječ je o našem dugogodišnjem volonteru koji će svakodnevno obilaziti nama poznata mjesta na kojima inače nalazimo pribor za injektiranje, ali će i po dojavi izaći na teren i otpad prikupiti na siguran način veli predsjednica udruge Institut. Pula će tako, prva u Hrvatskoj, imati svojevrsni SOS za infektivni otpad.
Pritom upozorava da je kod dojave građana najbitnija što detaljnija lokacija.
- Pozivam Puljane da nam na našu Facebook ili Instagram dojave sve lokacije, na način da je dobro opišu i fotografiraju, ali ne samo špricu u travi već širu sliku da možemo shvatiti o kojem se mjestu radi, navodi. Dodaje da često, radi manjkavih podataka, znaju izaći na teren, lutati sat-dva i na kraju ne naći infektivni otpad.
Na kraju, Bastiančić navodi, da će na jesen, ukoliko se situacija ne smiri, razmišljati i o varijanti nagrađivanja povrata ovisničkog pribora, kako bi ga bilo manje u javnom prostoru, ali i kako bi tek detektirali i došli u kontakt s novom, ovisničkom populacijom koja još nije u nikakvim evidencijama i statistikama.
Problem bolesti ovisnosti Hrvatski zavod za javno zdravstvo izražava brojem liječenih osoba u odnosu na broj stanovnika kako bi se pokazala raspodjela ovisnika i konzumenta droga prema pojedinim područjima. Stopa broj liječenih ovisnika u pojedinim županijama u odnosu na broj stanovnika županije (100.000 stanovnika dobne skupine od 15 do 64 godine) za čitavu Hrvatsku iznosi 190,2.
U sedam županija stopa liječenih osoba viša je od prosjeka Hrvatske. To su: Zadarska županija (488,1) zatim Istarska (451,7), Šibensko-kninska (369,7), Splitsko-dalmatinska (287,6), Primorsko-goranska (284,4), Dubrovačko-neretvanska (252,5) te Grad Zagreb (211,3), navodi se u Izvješću osobama liječenim zbog zlouporabe psihoaktivnih droga u Hrvatskoj iz 2020. godine.
- Da bi poboljšali kvalitetu usluge u marini gradimo novi sanitarni čvor. Nažalost, trebalo nam je četiri godine da dobijemo građevinsku dozvolu, rekla nam je Gordana Deranja.
Koncert počinje u 18 sati i ulaz je slobodan za sve posjetitelje
Posjete hospitaliziranim pacijentima se ograničavaju, djelatnicima preporučeno nošenje maske
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.