Politika i društvo

PRAVO NA ZAŠTITU

Sabor danas donio novi zakon o "zviždačima"

Novi zakon osigurava zaštitu ne samo osobama u radnom odnosu, već i širokom krugu osoba kao što su volonteri, studenti i osobe angažirane putem ugovora o djelu. Zviždač će imati pravo na sudsku zaštitu, naknadu štete, zaštitu identiteta i povjerljivosti te primarnu pravnu pomoć


 
1 min
HINA
Foto: Hina

Novi zakon osigurava zaštitu ne samo osobama u radnom odnosu, već i širokom krugu osoba kao što su volonteri, studenti i osobe angažirane putem ugovora o djelu. Zviždač će imati pravo na sudsku zaštitu, naknadu štete, zaštitu identiteta i povjerljivosti te primarnu pravnu pomoć

Hrvatski sabor većinom od 78 glasova donio je u petak novi Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti kojim se jača pravna zaštita zviždača i pojednostavljuje postupak prijave nepravilnosti.

Uoči glasovanja Romana Nikolić (Socijaldemokrati) još jednom je izrazila nezadovoljstvo ocijenivši da zakon neće zaštititi zviždače ni obeshrabriti ikoga „da javni novac transferira u džepove podobnih”.

Prema novom zakonu, zviždač će uočene nepravilnosti moći prijaviti povjerljivoj osobi na svom radnom mjestu ili izravno pučkoj pravobraniteljici. Povjerljivu osobu moraju imati svi poslodavci koji zapošljavaju više od 50 zaposlenika.

Novi zakon osigurava zaštitu ne samo osobama u radnom odnosu, već i širokom krugu osoba kao što su volonteri, studenti i osobe angažirane putem ugovora o djelu.

Zviždač će imati pravo na sudsku zaštitu, naknadu štete, zaštitu identiteta i povjerljivosti te primarnu pravnu pomoć.

Prihvaćenjem amandmana Dražena Bošnjakovića (HDZ) imat će pravo i na besplatnu sekundarnu pravnu pomoć u skladu sa zakonom koji uređuje to pravo.

Pritom nije prošao zaključak Kluba SDP-a da se zaduži Vlada da u roku od 180 dana predloži izmjene zakona kojima bi se osigurao pravni okvir za organizaciju sustava psihosocijalne pomoći zviždačima.


Nastavite čitati

Poštovani gospodine Plenkoviću, digli ste si plaće, a kada će na dnevni red doći medijske slobode i prava novinara?

Sindikat novinara Hrvatske upozorava i na činjenicu da novinari/ke za svoj odgovorni i društveno važni rad za javno dobro zarađuju u prosjeku svega 1.043 EUR neto. Usto, samo u dva javna medija redovito se obnavljaju kolektivni ugovori, dok u privatnim medijima gotovo  u potpunosti izostaje i socijalni dijalog i zaštita radničkih prava i kolektivni ugovor. Time se medijskim radnicima u RH krši temeljno ljudsko pravo na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje iako EU od svih članica traži pokrivenost od 80 posto tržišta rada kolektivnim ugovorima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.