Hrvatski sabor u petak je većinom glasova, uz međusobne optužbe zastupnika Mosta i HDZ-a, odlučio poslati oba referendumska pitanja iz Mostovih inicijativa - o ukidanju Covid potvrda i „stožerokracije“, na ocjenu Ustavnom sudu, kako je predložio saborski Odbor za Ustav.
Mostovci su ustrajali da za obje inicijative treba raspisati referendum, a ne ih slati Ustavnom sudu.
„Riječ je o političkoj obijesti i zlouporabi moći kojom se želi spriječiti glas građana”, ustvrdila je Marija Selak Raspudić (Most). Smatra kako je 'zanimljiv tajming' ukidanja epidemiloških mjera na dan kada se u Saboru odlučuje o referendumskim inicijativama.
Osvrnula se pritom na izjavu ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića kako ćemo konačno moći „partijati do zore”. „Vama jedino što odgovara su pijani i omamljeni građani tako da ne budu svjesni hrvatske stvarnosti i Vlade koja njima upravlja”, rekla je Selak Raspudić.
Odgovorio joj je Branko Bačić (HDZ) ističući da obje inicijative trebaju ići na Ustavni sud i to su potvrdili ustavnopravni stručnjaci.
„A zahtjev za izuzećem predsjednika Ustavnog suda od odlučivanja pokazuje da sintagma 'Možemost' nije floskula nego činjenica o koaliciji Mosta i Možemo”, rekao je HDZ-ov Bačić.
Svojim inicijativama Most želi da se u Ustav RH, u članak 17., uvrsti i stanje epidemije kao trenutak u kojem se mogu ograničiti prava i slobode zajamčene Ustavom, ali samo dvotrećinskom većinom u Saboru.
Predlaže i da se izmjeni Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti te da Sabor, a ne Nacionalni stožer civilne zaštite, odlučuje o mjerama koje ograničavaju prava i slobode.
Obje Mostove referendumske inicijative prikupile su dovoljan broj potpisa, više od 368.867 potrebnih.
Pritom nisu prošli Mostovi zaključci da najdalje do kraja rujna treba raspisati referendum za obje inicijative, i da se kod odlučivanja o ustavnosti izuzme predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, zbog navodne izjave iz 2019. godine da narod ne može odlučivati o izmjeni Ustava na referendumu.