Politika i društvo

oglasili se priopćenjem

SDP: 'Ministrica Hrstić treba podnijeti ostavku'

Zdravstveni sustav mora bez iznimke štititi zdravlje, sigurnost i dostojanstvo svakog pacijenta, poručuju


 
2 min
Istra24 ⒸFOTO: Manuel Angelini

Zdravstveni sustav mora bez iznimke štititi zdravlje, sigurnost i dostojanstvo svakog pacijenta, poručuju

Zgroženi događanjima posljednjih dana u KBC-u Osijek te propustom Ministarstva zdravstva da prepozna kako su maloljetne osobe zbrinute na Zavodu za dječju psihijatriju bile ugrožene i nezaštićene, smjesta tražimo od ministrice zdravstva Irene Hrstić da podnese ostavku, oglasili su se priopćenjem iz SDP- a.

- Prema dostupnim medijskim izvještajima, Ministarstvo zdravstva bilo je upoznato s događanjima na Zavodu za dječju psihijatriju KBC-a Osijek još prije gotovo dvije godine. U dva anonimna dopisa iz siječnja i veljače 2024. godine, koji su danas dostupni javnosti, iznesene su ozbiljne sumnje i upozorenja vezana uz ponašanje jednog dječjeg psihijatra, tada zamjene v.d. pročelnice Zavoda, uključujući navode o neprimjerenom odnosu prema maloljetnim pacijenticama.

Unatoč tome, Ministarstvo zdravstva je, odgovarajući na izravan upit medija, navelo kako je imalo saznanja isključivo o pritužbama vezanim uz organizaciju rada i moguće nepravilnosti u fakturiranju usluga. Takav odgovor jasno pokazuje da Ministarstvo nije bilo u stanju – ili nije željelo – prepoznati da se radi o potencijalnoj ugrozi najranjivije skupine u zdravstvenom sustavu: maloljetnika, i to na jednom od najosjetljivijih odjela, dječjoj psihijatriji.

Zdravstveni sustav mora bez iznimke štititi zdravlje, sigurnost i dostojanstvo svakog pacijenta.

Neoprostivo je da krovna institucija hrvatskog zdravstva nema kapaciteta prepoznati rizike i pravodobno reagirati, osobito kada je riječ o djeci i mladima koji u sustav dolaze zbog ozbiljnih psihičkih poteškoća – problema koji su već sami po sebi teški, stigmatizirajući i zahtijevaju najvišu razinu zaštite.Postavljamo jasno pitanje: kakvu poruku ovakav propust šalje djeci i mladima koji se dvoume hoće li potražiti stručnu pomoć?

Kako Ministarstvo zdravstva može jamčiti sigurnost i dostojanstvo pacijenata ako se ozbiljna upozorenja godinama zanemaruju?

Ovo je ozbiljna sramota za Ministarstvo zdravstva i za sve u lancu odgovornosti koji su o navodima bili obaviješteni, a nisu poduzeli ništa. Odgovornost mora biti utvrđena, a svatko tko je propustio postupati u skladu sa svojom dužnošću mora za to snositi posljedice – počevši od ministrice Hrstić, zakjučuju.


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.