Politika i društvo

KONFERENCIJA ZA NOVINARE U PULI

SDP-OV PLAN RESTRUKTURIRANJA KAŠTIJUNA: Vlasnički udio svima koji plaćaju kredit, ali upravljanje samo Puli i Medulinu

"Dodatna upucavanja milijuna eura poreznih obveznika u Kaštijun, po našem sudu, neće dati rezultate nego samo produžiti agoniju", rekao je Danijel Ferić * "S jedne strane, opravdano je da gradovi i općine koji otplaćuju kredit za Kaštijun dobiju udio u vlasništvu. S druge strane, postojeća pat pozicija u donošenju odluka će se samo dodatno zakomplicirati ako umjesto dva vlasnika imate 41", dodao je, komentirajući prijedlog restrukturiranja župana Borisa Miletića


 
5 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Danijel Ferić i Maria Blažina

"Dodatna upucavanja milijuna eura poreznih obveznika u Kaštijun, po našem sudu, neće dati rezultate nego samo produžiti agoniju", rekao je Danijel Ferić * "S jedne strane, opravdano je da gradovi i općine koji otplaćuju kredit za Kaštijun dobiju udio u vlasništvu. S druge strane, postojeća pat pozicija u donošenju odluka će se samo dodatno zakomplicirati ako umjesto dva vlasnika imate 41", dodao je, komentirajući prijedlog restrukturiranja župana Borisa Miletića

- Kaštijun je tvrtka s temeljnim kapitalom od 3,7 milijuna eura koja je u vrijeme IDS-ove vladavine akumulirala impresivna 3,3 miliona eura gubitka u poslovanju. Tom gubitku treba pridodati još katastrofalniji rezultat za 2022. godinu od 2,2 milijuna eura gubitaka, čime se ukupno akumulirani gubitak popeo na 5,5 miliona eura, rekao je član Glavnog odbora SDP-a Danijel Ferić na konferenciji za novinare posvećenoj Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun, održanoj jutros u Puli. Dodavši na ove brojke 770 tisuća eura najavljenih gubitaka u tekućoj godini te tri milijuna eura neophodnih za sanaciju nezbrinutog SRF-a, za dovođenje poslovanja ove tvrtke u red bit će, prema Ferićevim riječima, potrebno „izdvojiti nevjerojatnih 9,3 milijuna eura“.

Dodatni trošak nije opcija

Ovo bi se moglo, rekao je, odviti na način da se trošak prelomi preko leđa poreznih obveznika ili čak stečajem Kaštijuna. Dodao je i da se planovi za odvajanje otpada neće postići na lokalnoj razini, ukoliko se na županijskoj ne oformi jedinstvena tvrtka koja će upravljati s odvojeno prikupljenim otpadom.

- Dodatna upucavanja milijuna eura poreznih obveznika u Kaštijun, po našem sudu, neće dati rezultate nego samo produžiti agoniju, rekao je, dodavši da su po njemu vlasnici pretovarnih stanica u Rovinju, Pazinu, Buzetu, Umagu i Poreču dužni osigurati zbrinjavanje viškova otpada o svom trošku ili o trošku jedinica lokalne samouprave u kojima je višak nastao. Kaštijun, iako obavezan preuzeti sav otpad, to može samo kada su u pitanju količine koje može obraditi, dodao je.

Ono što ovu stranku posebno zabrinjava, naglasio je Ferić, jest najava otkaza postojeći ugovora komunalcima i novi cjenik za 2024. godinu, što za stanovnike Istre znači novi harač. Prioritet bi po njemu trebalo biti uvođenje smeđih spremnika za selektirani bio otpad, kako bi njegov udio na Kaštijunu bio manji.

SDP-ovo viđenje idealnog restrukturiranja

Ferić se osvrnuo i na prijedlog župana Borisa Miletića za restrukturiranje vlasničke strukture Kaštijuna, po kojoj bi svih 41 jedinica lokalne samouprave koje sudjeluju u otplaćivanju kredita za Kaštijun stekle upravljačka prava.

- Naravno da trebamo gledati na budućnost, ali smatram da je malo licemjerno kada tu budućnost žele krojiti oni koji su građane Istre doveli u ovu situaciju, rekao je i dodao da je do prije samo dvije godine IDS imao devet od ukupno deset gradonačelničkih pozicija u Istri i dovoljno vremena za sanaciju postojećeg problema. Vlasnička transformacija samo će dodatno zakomplicirati stvari. S jedne strane opravdano je da gradovi i općine koji otplaćuju kredit za Kaštijun dobiju udio u vlasništvu. S druge strane, postojeća pat pozicija u donošenju odluka će se samo dodatno zakomplicirati ako umjesto dva vlasnika imate 41, rekao je Ferić i dodao da SDP stoga predlaže kompromisno rješenje tako da se vlasnička transformacija obavi na način da gradovi i općine dobiju udjele u vlasništvu, ali da Pula i Medulin imaju upravljačka prava, s obzirom da se sve negativnosti rada centra reflektiraju upravo u ove dvije sredine. Ovaj model, dodao je, jedini je koji vide ispravnim za pomicanje s mrtve točke.

- Očekujemo da župan Miletić izvadi glavu iz pijeska, da se aktivnije uključi i očekujemo da se u tom planu nađu konkretni inputi i lokacije, rekao je Ferić, dodavši da misli na lokacije postrojenja za biološki otpad i sortirnicu za selektiranje korisnog otpada koji više ne bi bili na Kaštijunu.

Daleko smo od Međimurske i Koprivničko-križevačke županije

Maria Blažina, također članica Glavnog odbora stranke i predsjednica Gradskog odbora Rovinj, naglasila je da je stopa odvojenog skupljanja otpada u Istri u potpunosti neprihvatljiva jer se skuplja samo 32 posto, a trebalo bi 50.

-  Daleko smo od Međimurske ili Koprivničko-križevačke županije, koje su na 53 odnosno 48 posto, rekla je Blažina, i pozvala da se u odvajanje biološkog otpada uključe svi komunalci te da se što prije građanima i ugostiteljskim objektima podjele smeđe kante.

- Sustav gospodarenja otpadom u Istri, koji je imao nevjerojatnih 600 utvrđenih nedostataka, sustav koji je predviđao da se ne odvaja biootpad, a da sav otpad završava na Kaštijunu - pokazao se kao totalni promašaj", istaknula je Blažina.

Na novinarski upit u kojoj mjeri SDP-ov prijedlog slijedi onaj kojeg je na sastanku održanom na temu budućnosti Kaštijuna i gospodarenja otpadom u gradskoj palači u srijedu iznio pulski gradonačelnik Filip Zoričić, a koji će detaljno biti predstavljen za dva tjedna, Ferić je rekao da ga podržavaju tek djelomično.

- Od onoga što on predlaže slažemo se u onom dijelu da višak lokalni pružatelji javne usluge moraju zbrinuti na drugi način. Dakle, ne dovoženjem na Kaštijun nego skladištenjem kod sebe u pretovarnim stanicama ili da ga zbrinjavaju neka druga MBO postrojenja u Hrvatskoj i da to plate. Međutim, što se tiče povećanja cijena, naravno da da se novi harač ne može prihvatiti. Prema našim informacijama, ni sadašnji cjenik, koji je na snazi pod ove godine, neki javni pružatelj usluga nisu prihvaćali i ne plaćaju Kaštijunu, a kamoli neki novi cjenik, rekao je i dodao je da je najvažniji korak stavljanje smeđih spremnika u funkciju.

- Dakle, protiv smo harača građanima, a za to smo da se rješavaju problemi na pravi način. Što se vlasničke transformacije tiče, tu su dva različita stava župana i Zoričića, stoga je naš prijedlog da se nađu na pola puta, rekao je Ferić.

No, na pitanje znači li to da SDP-ovi gradski vijećnici neće podržati Zoričićev prijedlog u izvornom obliku rekao je kako odgovor na to pitanje mogu dati samo oni.

Danijelu Feriću i Mariji Blažini upućeno je pitanje jesu li se počele sastavljati liste za 8. izbornu jedinicu i pretendiraju li oni na mjesto u Saboru, na što je Ferić odgovorio: „Ma, ne. Što se tiče naših izbornih listi, to obično bude u zadnji čas.“


Nastavite čitati

Istra
 

Počinje vrijeme darivanja: sutra ćemo o autohtonim darovima...

Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.