Politika i društvo

MACA POPAPALA JEZIK

SILENZIO STAMPA Župan Boris Miletić i pulski gradonačelnik Filip Zoričić šute o milijunskim gubicima Kaštijuna. To je javna tvrtka koja tone u propast, vlasnici su dužni izvijestiti javnost!

Za rješavanje problema na Kaštijunu potreban je politički dogovor, a čini se da predstavnici vlasnika, Miletić i Zoričić nisu do sada uspjeli naći zajednički jezik. Osim zajedničkog držanja jezika za zubima kada je objava informacija o velikim problemima u pitanju, smatra Dušica Radojčić* O Kaštijunu treba razgovarati i na Gradskom vijeću jer je Grad Pula još uvijek većinski vlasnik s udjelom od 51 posto, a treba i čim prije pokrenuti proces vlasničkog restrukturiranja, s čime gradonačelnik Zoričić očigledno odugovlači, ne želeći izgubiti većinski udio, kaže Marin Lerotić


 
11 min
Danijela Bašić-Palković

Za rješavanje problema na Kaštijunu potreban je politički dogovor, a čini se da predstavnici vlasnika, Miletić i Zoričić nisu do sada uspjeli naći zajednički jezik. Osim zajedničkog držanja jezika za zubima kada je objava informacija o velikim problemima u pitanju, smatra Dušica Radojčić* O Kaštijunu treba razgovarati i na Gradskom vijeću jer je Grad Pula još uvijek većinski vlasnik s udjelom od 51 posto, a treba i čim prije pokrenuti proces vlasničkog restrukturiranja, s čime gradonačelnik Zoričić očigledno odugovlači, ne želeći izgubiti većinski udio, kaže Marin Lerotić

Skandalozno financijsko izvješće koje trgovačko društvo Kaštijun dovodi do samog ponora, nisu željeli komentirati prvi i odgovorni. Niti gradonačelnik Pule Filip Zoričić kao predsjednik Skupštine društva i većinski vlasnik tog županijsko-gradskog poduzeća, niti istarski župan Boris Miletić kao predstavnik Istarske županije, ali i bivši predsjednik IDS-a, stranke koja je najodgovornija što u Istri danas funkcionira neodrživi sustav gospodarenja otpadom i potpuno promašeni model Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun.

Miletić i Zoričić zasad bez komentara

Ni Miletić ni Zoričić nemaju što reći na akumulirani gubitak Kaštijuna koji je dosegao 5,5 milijuna eura kao ni na činjenicu da je gubitak sada već debelo premašio temeljni kapital društva u iznosu od 3,7 milijuna eura.

Silenzio stampa odabrao je direktor Kaštijuna Dražen Stilinović, ali i predsjednik Nadzornog odbora Kaštijuna Marino Drandić. Na istu se taktiku odlučio i njegov prezimenjak Valerio Drandić kao predstavnik Istarske županije u Nadzornom odboru. Nitko od njih koje smo redom pobrojali nije nam jučer odgovorio na pitanja.

Vlasnici šute o gubitku od 5, 5 miilijuna eura?

Ovakvo ignoriranje čelnih ljudi koji bi s javnosti itekako trebali podijeliti svoj stav i zajednički predstaviti plan za spas poduzeća koje se ne može spasiti čarobnim štapićem, dovoljno govori na koji način im je stalo do interesa javnosti. Direktor Kaštijuna Dražen Stilinović prečesto zaboravlja da je na čelu javne tvrtke i da mu je dužnost na pitanja o poslovanju, kada ga se to pita, odgovarati javnosti.

Ne tako davno, pisali smo o mogućnosti stečaja Kaštijuna zbog loših financijskih pokazatelja. Tada je po hitnom postupku gradonačelnik Pule u gradsku palaču pozvao sve istarske gradonačelnike, no konkretnog dogovora nije bilo.

Zoričića smo i tada pitali o stečaju, a onda je kazao "da će se potruditi kroz povećanje cijena da do toga ne dođe".

U međuvremenu, cijenu su itekako povećane, a Kaštijun je i dalje na aparatima. Kontinuirano se objavljuju milijunske javne nabave za zbrinjavanje otpada i niz drugih usluga, a pitanje na kojeg ni danas nema odgovora je po kojoj računici Kaštijun to misli platiti.

- Kaštijun je doživio financijski slom zbog malih cijena, jer je komunalcima lakše dovoditi sve na Kaštijun umjesto da odvajaju. Moje ključno pitanje je kako će izgledati ovo ljeto s obzirom na gradove koji dovoze viškove na Kaštijun, poručio je u veljači ove godine Filip Zoričić kada smo ga pitali o stečaju.

Zanimljivo je da je Grad Pula procjenjivao da će gubitak u 2022. godini iznositi 10 milijuna kuna, no gubitak je u 2022. godini 16 milijuna kuna. Kao što smo jučer izvijestili, gubitak Kaštijuna sada premašuje njegov temeljni kapital od 3.711.116 eura. To je društvo, naime, prenijelo 3.316,375 eura gubitaka, dok gubitak poslovne 2022. iznosi nevjerojatnih 2.211.078 eura (oko 16 milijuna kuna), što dovodi do ranije spomenute cifre od 5.527.453 eura.

Očekivalo bi se barem da se na ovu temu razgovaralo i na Gradskom vijeću. No vijećnici su o poslovanju Kaštijuna doznali putem našeg medija.

Dožupan Tulio Demetlika od početka vjeruje da Kaštijun može uspjeti i da neće u stečaj. Tako misli i danas.

Tulio Demetlika Arhiva

- Da budem iskren, s izvještajem o poslovanju nisam upoznat. Očekujem da će se sastati Nadzorni odbor i Skupština, ali i dalje tvrdim da takvo komunalno poduzeće ne može otići u likvidaciju. Grad Pula je trebao napraviti vlasničko restrukturiranje, kazao je Demetlika.

Potvrđuje da se na sastanku na Forumu govorilo o mogućnosti restrukturiranja, a bio je i sastanak s komunalcima. No i dalje ništa nije riješeno.

- Kada će ponovno biti sastanak, morate pitati Zoričića kao predsjednika Skupštine i većinskog vlasnika, jer je nakon sastanka na Forumu obećao da će idući sastanak sazvati u roku dva tjedna, a tog sastanka još nema, kaže Demetlika.

Zanimalo nas je što na sve kažu vijećnici Grada Pule i jesu li oni dobili službene informacije o poslovanju Kaštijuna.

IDS-ov vijećnik Valter Boljunčić kaže da se o tome na Vijeću nije pričalo.

Valter Boljunčić

- Vidim da je gubitak značajan i sigurno će o tome biti govora na Gradskom vijeću. Sigurno bi trebalo na vrijeme reagirati. Prvi problem je novac, ali još je veći problem hoće li i dalje biti smrada i neugodnih mirisa. Problem je jako velik i nitko ne želi odlagalište u svom dvorištu. Mislim da bi bilo u redu da se o izvještajima govori. Moramo znati što se događa i je li problem samo u novcu ili iz nekih krajeva iz Istre neće primati otpad na Kaštijun. To još nije definirano, kaže Boljunčić.

SDP-ov vijećnik i predsjednik pulske podružnice Igor Belas slaže se s razmišljanjima svog stranačkog kolege Danijela Ferića koji je jučer uputio priopćenje referirajući se na enormne gubitke. Ferić je, između ostalog, konstatirao da je Kaštijun "zreo za stečaj ili dokapitalizaciju", rekavši da to znači dodatni harač građanima. I on se upitao zašto župan i gradonačelnik Pule šute o milijunskim gubicima?

Igor Belas

- Članak 251. Zakona o trgovačkim društvima navodi da je uprava dužna, ukoliko ustanovi da u društvu postoji gubitak u visini polovine iznosa temeljnog kapitala društva, što je ovdje slučaj, sazvati skupštinu društva. Pitanje je da li je takva izvanredna skupština sazvana i, ako je, zašto gradonačelnik Pule i župan Miletić šute o tome, naveo je Danijel Ferić.

Belas kaže da je istup kolege Ferića, koji je iznio katastrofalne podatke o rezultatima tvrtke Kaštijun, vjerojatno kap koja je prelila čašu.

- Sada se postavlja pitanje da li su odgovorni (vlasnici), a tu mislim na Županiju i Grad Pulu, znali za te podatke i da li se moglo adekvatno reagirati na vrijeme. Mi kao gradski vijećnici SDP-a nismo imali službene informacije o radu tvrtke Kaštjunu nego ih očekujemo kao i svake godine kad su godišnja izvješća trgovačkih društava. Ova teška situacija je prilika da odgovorni stave u stranu sve političke razlike, stave "glave na kup" i nađu optimalno i dugoročno rješenje u interesu svih građana Istre jer oni to očekuju i zaslužuju, rekao je Igor Belas.

U mandatu Zoričića četiri direktora

Nezavisni vijećnik Marin Lerotić podsjeća kako je u zadnje dvije godine aktualna vlast promijenila tri direktora Kaštijuna, (Vesna Dukić, Fabio Giacometti, Anja Ademi op.a.), a trenutno ga vodi četvrti Dražen Stilinović

- Tvrtka ima budućnost s kvalitetnim ljudima koji će znati upravljati kompleksnim sustavom kao što je ŽCGO Kaštijun. Također, ključno je da se sukladno EU direktivama i Zakonu o gospodarenju otpadom odvaja i kompostira bio otpad te da se poštuju svi zakonski propisi i procedure koji reguliraju rad Centra. Pri tom treba imati na umu da je Kaštijun zadnja karika u sustavu gospodarenja otpadom, a svijest o ekologiji počinje već na kućnom pragu. Jedina alternativa jest da se otpad odvozi van Istre i van granica Hrvatske što bi građani plaćali tri puta skuplje nego do sada. Smatram da to svakako nije opcija, kazao je Lerotić.

Naglasio je da je Kaštijun sveistarska tema jer svi građani i sva poduzeća u Istri stvaraju otpad.

Marin Lerotić

- O njemu trebamo razgovarati, riječ je o ozbiljnoj temi i svi imamo obvezu biti odgovorni u rješavanju problema. Dakle, da, treba o Kaštijunu razgovarati i na Gradskom vijeću jer je Grad Pula još uvijek većinski vlasnik s udjelom od 51 posto, a treba i čim prije pokrenuti proces vlasničkog restrukturiranja, s čime gradonačelnik Zoričić očigledno odugovlači, ne želeći izgubiti većinski udio, kaže Lerotić, dodajući da kao gradski vijećnik nije službeno dobio financijsko izvješće o poslovanju tvrtke Kaštijun.

Poslovanje je komentirala i vijećnica Možemo! Dušica Radojčić rekavši da je o poslovanju pitala na Gradskom vijeću, kada se usvajao izvještaj za 2021.godinu i kada je rečeno da je poduzeće ostvarilo negativan rezultat u iznosu od 2 milijuna kuna te da akumulirani gubici iznose 22 milijuna kuna. Još tada je, kaže, postavila pitanje kako će se vratiti taj gubitak koji predstavlja 80% temeljnog kapitala.

- Tada mi je Anja Ademi odgovorila da je plan za pokrivanje duga - podizanje cijene. Očito je da plan nije uspio. Uskoro će na Vijeću biti izvještaj o poslovanju u 2022. pa ću postaviti isto pitanje. Nadam se da ovog puta odgovor neće biti tako paušalan već potkrijepljen brojkama iz kojih ćemo vidjeti postoji li plan za spas. Za rješavanje problema na Kaštijunu potreban je politički dogovor, a čini se da predstavnici vlasnika, Miletić i Zoričić, nisu do sada uspjeli naći zajednički jezik. Osim zajedničkog držanja jezika za zubima kada je objava informacija o velikim problemima u pitanju. Trenutno nema drugog rješenja za zbrinjavanje otpada osim Kaštijuna, pa ne postoji drugo rješenje osim dogovoriti način rješavanja problema Pule i Županije međusobno i s drugim općinama i gradovima. Izlazak iz teške financijske situacije moguć je i dokapitalizacijom, rekla je Radojčić.

Zašto vijećnici ne dobivaju informacije?

Vijećnica Možemo! smatra da je veliki dio krivnje za situaciju s otpadom na Kaštijun na gradovima i općinama u Istri koje u prosjeku, prema podacima za 2021. odvojeno prikupljaju samo 27,2 posto otpada.

- Više im se isplati voziti miješano smeće na Kaštijun po cijeni od 152 eura + PDV po toni nego li plaćati npr. zbrinjavanje odvojeno prikupljenje plastike po cijeni od 179 eura po toni. To je cijena zbrinjavanja  koju je u zadnjem postupku nabave dobila Herculanea. Da su izgradili sortirnice i druga postrojenja, isplatilo bi im se isto kao i privatnim tvrtkama koje se bave tim poslom, odnosno bili bi u mogućnosti za razliku od superprofita koji je glavni cilj privatnika, ponuditi cijenu zbrinjavanja i obrade reciklabilnog otpada po cijeni koja bi motivirala poslovne subjekte, najviše hotelijere i ugostitelje na odvajanje i predaju istih u specijalizirane pogone umjesto na Kaštijun, kaže Radojčić i dodaje:

- Paraleno s izgradnjom Kaštijuna trebalo je jačati sustave odvojenog prikupljanja i graditi sortirnice, kompostane ili bioplinska postrojenja, kojih u Istri još nema. Pula još uvijek nema projekt za prijavu na česte natječaje za sufinanciranje izgradnje baš tih postrojenja. Županija odgodom izmjena Prostornog plana odgađa i pronalaženje lokacija za takva postrojenja. Upravo je Primorsko- goranskoj županiji objavljen javni poziv gradovima i općinama za sufinanciranje izrade projekata za izgradnju kompostana, ako su predviđene prostornim planovima, dok se za one koji nemaju odabranu lokaciju za kompostanu omogućuje sufinanciranje izrade stručne podloge za odabir optimalne lokacije. Predlažemo primjeniti istu metodu za procesne jedinice koje ne nalaze konsenzus politike, a nužan su dio cjelovitog sustava obrade otpada, naglasila je.

Radojčić smatra da se o Kaštijunu treba raspravljati na Gradskom vijeću.

- Da bi Gradsko vijeće moglo obavljati tu svoju funkciju mora imati sve potrebne informacije i suradnju s gradonačelnikom barem na najnižoj razini, razini informiranja. Međutim, već na toj razini imamo problem i vijećnici često ne samo da nisu informirani, već i kada traže informacije, na koje imaju pravo, ne mogu ih dobiti. Pretpostavljam da će na idućoj sjednici Gradskog vijeća biti i izvještaj o poslovanju Kaštijuna, zajedno s izvještajima drugih trgovačkih društava, pa je to prilika za pitanja i odgovor. Ali to nije dovoljno, potrebna je dobro pripremljena tematska sjednica s prezentacijom plana za rješavanje situacije. Kad god smo doznali posrednim putem za neki bitni gradski problem, poput Luke Pula, stabala na Giardinima ili oko projekta izgradnje odvodnje i pročišćavanja Aglomeracija centar, zatražili smo tematsku sjednicu Gradskog  vijeća. Naš je zahtjev usvojen samo jednom i tematska sjednica organizirana je za slučaj Luke Pula. Za ostale smo dobili obećanje. Ako se ne varam, tematska sjednica obećana je i za Kaštijun, ali je to bilo davno pa se ne sjećam više dobro. Ne mogu više pamtiti sva neodržana obećanja gradonačelnika, kaže.

Dušica Radojčić

Na pitanje je li kao vijećnica službenim putem bila obaviještena o katastrofalnim rezultatima tvrtke Kaštijun, kaže:

- Nismo, nažalost, i zaista je nevjerojatno da su se ti podaci znali još u travnju i da nitko o tome ni riječi nije rekao. Neodgovorno je da o tim stvarima doznajemo iz medija. S Kaštijunom imamo i jedan dodatni problem, o kojem se još ne priča. Krajem svibnja Grad Pula poništio je postupak nabave za usluge osiguranja za svoje potrebe i potrebe svih trgovačkih društava, ustanova i osnovnih škola za period od četiri godine. Procijenjena vrijednost bila je visoka - 4,65 milijuna eura bez PDV-a. Jedinu ponudu dostavila je Croatia osiguranje, ali u iznosu od 6,92 milijuna eura, dakle više od 2 milijuna eura više od procijenjene vrijednosti. Za toliko višu cijenu osiguranja od procijenjene, zaslužna je procjena rizika Kaštijuna. I to zbog sasvim izvjesnih kvarova uzrokovanih preopterećenjem sustava. Meni je nevjerojatno da baš u isto vrijeme, premda svjestan svih tih velikih financijskih problema s Kaštijunom, Grad pokreće nabavu za izgradnju ultra skupnog nogometnog igrališta na Valkanama po cijeni od, za sada, 1,3 milijuna eura, zaključila je Dušica Radojčić.


Nastavite čitati

Pula
 

Jutarnji list o Punterama: Noćne straže u bastionu antifašizma

Puntere: Obuka za samoobranu je zatvorenog tipa. Andrea Matošević: Zaboravimo romantičnu sliku Pule, zaboravimo romantičnu sliku Istre. Krešimir Krolo: Inicijativa Puntere Pula ne doprinosi smanjivanju tenzija, nego unosi nemir i nepovjerenje kako prema imigrantskim radnicima tako i prema institucijama. Filip Zoričić: Ne prihvaćam sijanje mržnje na drugoga i različitoga poistovjećujući jedan nasilni incident s cijelom etničkom skupinom, ljudima druge boje kože, onima koji dolaze raditi u Pulu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.