"Dom za odgoj djece i mladeži na Monte Zaru u Puli ima već po svojoj definiciji nezahvalnu ulogu. Štićenici Doma uglavnom su djeca s problemima u ponašanju i socijalizaciji te bi bilo poštenije ovu instituciju nazvati Dom za preodgoj.
Neću ulaziti sada u djelokrug, nesporne pozitivne učinke, trud djelatnika, neuvjetnost rada, pa čak ni upitnost adekvatnosti lokacije na kojoj je smješten (tik uz osnovnu školu). Ova moja slova zapravo su apel prema javnosti i mjerodavnima zbog svakodnevnog terora nekolicine štićenika kojem su izloženi svi koji se slučajno ili namjerno nađu u blizini Doma", početak je pisma koje nam je nedavno stiglo u našu redakciju.
U pismu se navodi, kako u posljednje vrijeme nekoliko dječaka svakodnevno čine sve kako bi zagorčali život stanovnika Monte Zara, slučajnih namjernika ili pak djece koja pohađaju osnovnu školu i odlaze na igralište koje se nalazi pedesetak metara od ulaza u Dom.
Domaši bježe i haraju parkom
- Više nije riječ o sitnim nepodopštinama ili internim obračunima štićenika. Znajući da im sustav ništa ne može budući su maloljetni, te da su djelatnici koji se za njih trebaju brinuti prilično nemoćni i vezanih ruku , oni sve učestalije napadaju, tuku i prijete drugoj djeci. Situacija je u posljednjih nekoliko tjedana eskalirala do te mjere da su ti klinci s poremećajima u ponašanju postali izrazita prijetnja za sigurnost pa i živote ljudi. Spominju se noževi, vezanja za stabla, prijetnje obračunima, razbijanjem glava i slično, navodi se u pismu.
Domaši, kako se i sami nazivaju - nastavlja se - bježe iz doma i haraju parkom, provaljuju u stanove, ispuštaju gume na vozilima, upadaju i kradu iz obližnje trgovine. Mještani pojačano zaključavaju vrata, ne puštaju klince da se igraju na igralištu kad se smrači, čak je i u vrijeme redovne nastave i produljenog boravka opasno puštati djecu iz osnovne škole bez strogog nadzora.
U pismu se navodi i da je policija pozvana u nekoliko navrata i njihov je odgovor "da oni ništa ne mogu učiniti dok se nešto ne dogodi", i da "oni znaju za to".
- Moje je pitanje; trebamo mi čekati da se dogodi veća tragedija da netko reagira? Treba li Monte Zaro živjeti u strahu? Tko nas štiti? Gdje je sustav? Tko je odgovoran? Adekvatna reakcija, zaključuje se u pismu, je potrebna već - jučer!, navodi autor pisma te završava apelom
- Neslužbeno čujem da tamo boravi i delikvent sa dijagnozom koji nikako ne bi smio biti prepušten ulici bez nadzora. Pozivam Ministarstvo socijalne skrbi, Ministarstvo unutarnjih poslova, Grad i druge institucije da osiguraju mir i normalan život Monte Zaru i Puli.
Presreli školarca i uzeli mu mobitel
Mještani kvarta, koji su željeli ostati anonimni jer i dalje, kako vele, žive u istom kvartu, potvrđuju navode pisma.
- Moram odmah reći da osobno ne krivim ni odgajatelje. Na svaku našu prijavu reagirali su i dali nam povratnu informaciju, pokušavali riješiti problem i bez dolaska policije. Smatram da ustanova jednostavno nema dovoljnu podršku, odgajatelja je malo i očito često noćnu rade sami, ljudi ne izdrže dugo i čujem da masovno odlaze jer je posao stresan, a odgovornost velika, navodi nam naša sugovornica.
Jedna nam je majka tako ispričala kako su njezinog školarca nedavno presreli u popodnevnim satima kod obližnje trgovine i uzeli mu mobitel. Prijavili su incident i policiji i otišli u dom gdje su, zajedno s odgajteljima, pokušali pronaći mobitel, veli nam te dodaje da ovdje živi već 20-ak godina, ali nikada nije bilo tako intenzivno loše.
Problem je nastao, uvjerena je i ona, kada je u dom, kako se neslužbeno priča po kvartu, pristiglo nekoliko "težih" slučajeva djece koja zapravo zahtijevaju intenzivniju i drugačiju skrb od ove otvorenog tipa.
- Uzeli su mu mobitel koji je nedavno dobio za rođendan, no veći je problem od materijalnog što se dijete jako prestrašilo. Tim gore što je za nekoliko dana svjedočio i dodatnim situacijama gdje su isti dečki psovali učiteljicu na školskom igralištu. Zatim su, za koji dan, nekolicinu lokalnih dječaka otjerali s igrališta, s jednim se sukobili pa je došlo do ekscesa s jednim do roditelja iz kvarta koji je "uletio u dom" tražeći pravdu za svoje dijete, prepričava nam.
Cipelarenje u parku
- Prije desetak dana djeca su svjedočila cipelarenju u parku. Petorica dječaka tukla su nekoga na podu. Bilo je oko 19 sati. Dječak koji je svjedočio nemilom događaju prepoznao je nekoliko domaša. No, dok su došli odrasli svi su se razbježali. Djeca su nam prenijela da su čula kako se spominje "vezanje za stablo" i noževi, pripovijeda nam ova majka.
Jedna od susjeda ispričala nam je kako su joj nedavno provalili preko balkona.
- Imam staru svekrvu koja se šokirala od straha. Jedan od njih ušao je na balkon stana. Zgrabio je nešto i pobjegao. Otišla sam odmah do doma i u dvorištu zatekla starijeg dječaka s mojom pepeljarom. Kada sam ga upitala odakle mu, pravdao se da ju je našao na podu, veli nam u dahu. Napominje da je sve telefonski prijavila policiji, a da joj je susjed kazao da su njemu ispuštene sve četiri gume na autu kada im se zamjerio.
U lokalni dućan, saznajemo, zabranjen im je ulazak radi čestih sitnih krađa koje čine.
- Nama je jasno da su to "oštećena djeca", ali nešto će se gadno dogoditi, a onda ćemo se pitati zašto nitko ništa nije kazao, zaključuju naše sugovornice dodajući da su o svemu pričale i s odgajateljima u domu te da imaju osjećaj da i oni vape za pomoći. Na kraju navode kako samo žele da nam se omogući da oni i njihova djeca slobodno, i bez straha, kreću kvartom u kojem žive.
Od Anice Idžaković, ravnateljice Doma za odgoj djece i mladeži Pula doznajemo da je ovo ustanova socijalne skrbi u kojoj su smještena djeca s problemima u ponašanju.
- U samoj Ustanovi se provode razni programi u cilju poboljšanja njihovog ponašanja, dok se obrazovni programi provode u školama u neposrednoj blizini. Ustanova nije zatvorenog tipa i djeca imaju dozvolu izlaska iz nje u dogovoru i s dopuštenjem odgajatelja koji procjenjuju da li i kada mogu dio svog slobodnog vremena provoditi u šetnji gradom, navodi nam.
Ravnateljica Anica Idžaković
Dodaje da je jedan od vidova problematičnog ponašanja upravo i samovoljno udaljavanje iz ustanove na kraće ili duže vrijeme, druženje s osobama delikventnog ponašanja izvan ustanove i škole. Svaki takav izlazak se, napominje, evidentira te se po povratku korisnika u Dom provode individualni i grupni razgovori, ukazuje na neprihvatljivost takvog ponašanja i primjenju mjere sukladno Pravilniku o kućnom redu i i Pravilniku o nagrađivanju i restriktivnim mjerama.
Česta bježanja iz doma
- O bijegu korisnika iz Ustanove prosljeđuje se obavijest nadležnoj policijskoj postaji sa svim saznanjima gdje bi se korisnik mogao nalaziti (ukoliko takva saznanja postoje). Trenutno se u bijegu nalazi jedna korisnica, navodi ravnateljica.
Na pitanje ima li sukoba unutar doma i je li upoznata s problemima izvan njega, navodi da je u domu trenutno smješteno 22 djece u dobi od 12 do 18 godina s različitim ponašajnim, emocionalnim, pa i mentalnim problemima. O njima brine 15 odgajatelja, odnosno trenutno 12 jer su neki na bolovanju ili porođajnom.
U razgovoru oko nasilja priznaje da povremeno između njih dolazi do fizičkih sukoba koji se promptno rješavaju te se provode sve mjere sukladno Protokolima o sprječavanju vršnjačkog nasilja i ostalih oblika neprimjerenog i rizičnog ponašanja.
- Na sva ponašanja koje navodite odmah se reagira sukladno važećim zakonskim i drugim aktima, što je, uostalom, i naša obveza. Napominjem kako obavijesti o incidentima koje navodite nismo dobili, niti imamo saznanja da su se dogodili. Na svaku dojavu odmah reagiramo, upravo zbog toga kako bi prevenirali ponašanje korisnika o kojem pišete, zaključuje naša sugovornica.
Uz poziv mještanima da dođu do nje i prijave svaki problem (jer inače o njemu ne mogu znati), napominje da ne znači da su uvijek "domska" djeca u pitanju.
- Imali smo dugo miran period u domu, pa je bila korona kada djeca gotovo da nisu izlazila, sada su se stvari intenzivirale i doista imamo nekih problema oko čega je i danas organiziran sastanak i radimo na rješavanju. No, ponavljam, ne znači da su za sve probleme u kvartu krivi naši štićenici, zaključuje ravnateljica.
Iz Ureda načelnika PU istarske odgovorili su nam kako je policija tijekom ove godine evidentirala nekoliko nestanka maloljetnih osoba na području Pule, učestalije u dane vikenda, nakon čega bi se maloljetne osobe ponovno vratile u objekt smještaja. Detalje glede samih nestanaka, dodaju, ne mogu iznositi radi zaštite privatnosti i dobrobiti maloljetnika, no napominju da u većini slučajeva nije utvrđeno da su tijekom izbivanja iz objekta smještaja činili kaznena djela.
Pojačat će se policijske ophodnje
- Praćenjem stanja sigurnosti nije utvrđeno da se Monte Zaro izdvaja o odnosu na ostale dijelove grada kao mjesto gdje se učestalije čine kaznena djela ili prekršaji. Također ističemo da policija nije evidentirala dojave građana o bušenju guma niti o drugim problemima s maloljetnicima koji su smješteni u odgojnoj ustanovi na Monte Zaru. Policija je redovito u kontaktu s djelatnicima odgojne ustanove u cilju održavanja povoljnog stanja sigurnosti te postupa po svakoj dojavi o mogućim problemima u ustanovi i dojavama o nestancima maloljetnih osoba. Osim toga, policijski službenici učestalo obilaze područje cijelog Monte Zara, posebice parka te područje oko vrtića i škole, kao i društvenog centra Rojc, navode na naš upit.
- U narednom razdoblju pojačat će se prisutnost policijskih službenika na Monte Zaru, pogotovo u noćnim satima, a građane pozivamo da se u slučaju uočavanja bilo kakvog protupravnog ponašanja s povjerenjem obrate policiji na broj 192, zaključuju.
Od stanovnika doznajemo da štićenici, i to oni manji, stalno žicaju novac. Jedna nam prepričava kako joj je sitni dječak rekao da je iz doma i da mu "trebaju pare" jer je gladan. No, kada mu je ponudila sendvič, to je odbio. Šuška se da mali zapravo žicaju novac kako bi dali "velikima", a koji potom to troše na alkohol i drogu, a oni zauzvrat dobivaju sitnice od užicanog, ali i njihovu zaštitu.