Tijekom jučerašnjeg Noćnog marša održanog u Puli povodom Međunarodnog dana žena, sudionici su se dotakli i teme ženskog siromaštva. Nekoliko štićenica pulskog Dječjeg doma Ruža Petrović, tada je pak javno istupilo te progovorilo o problemu koji ih, čini se, muči već duže vremena.
Naime, zbog renoviranja matične zgrade ustanove u Budicinovoj ulici, dvadeset petero štićenika doma prije gotovo godinu dana preseljeno je u zgradu bivše psihijatrije Opće bolnice Pula gdje, kako su jučer navele djevojčice, nemaju tople vode.
Problem nije za novine
Davorka Belošević, Foto: Pixsell/Duško Marušić
- Imamo problem, ali on nije za novine. Naime, mučili smo se s instalacijama odnosno postojećim bojlerima ugrađenima još od strane bolnice. Ova voda je tvrda i stalno su nam „odlazili“ grijači. Radili smo razne preinake. Ni stari bojler iz kotlovnice, zapremine 200 litara, nije bio adekvatan, pa smo tako nedavno kupili četiri nova velika protočna bojlera zapremine 100 litara. Činjenica jest kako ni oni nisu dovoljni za naše potrebe jer nam jedan otpada na 12 do 14 djevojčica, pa se
naprosto ne stigne zagrijati dovoljna količina vode za svu djecu, govori nam ravnateljica Dječjeg doma Ruža Petrović,
Davorka Belošević, nakon što smo ju zamolili za komentar jučerašnjih izjava štićenica koje su u Noćnom maršu sudjelovale zajedno s još dvije odgajateljice.
„Djeci je u prostoru ugodno“
Podsjetimo, prilikom prošlogodišnje selidbe Belošević nas je uvjeravala kako su, unatoč tome što zgrada bivše pulske psihijatrije izvana izgleda derutna, njeni prostori primjereni za smještaj djece.
- Prostori ovog bolničkog odjela zadnjih su godina preuređeni i u njima je, unatoč lošem izgledu zgrade izvana, djeci ugodno, kazala nam je sredinom ožujka prošle godine.
No, čini se kako tomu baš i nije tako.
Ravnateljica nam danas govori kako njihova ustanova zadnjih godinu dana ulaže velika sredstva u prostor koji ionako uskoro napušta, a već su poprilične iznose uložili u samo preseljenje.
Opća bolnica Pula nije informirana o problemu
Zanimljivo, o problemu s kojim žive gotovo godinu dana, Opću bolnicu Pula, u čije su prostore privremeno ušli – nisu informirali.
Irena Hrstić
- Ja uopće nemam tu informaciju. Mi smo njima iznajmili prostor, a oni su svakako trebali prijaviti probleme, ako su ih imali. Ali do mene taj podatak zaista nije došao, kazala nam je danas ravnateljica Opće bolnice Pula,
Irena Hrstić.
Nakon jučerašnjih izjava djevojčica, suorganizatorici Noćnog marša, Ivi Šverko, barem deset građana javilo se u želji za doniranjem bojlera. Međutim, iz ustanove danas stižu informacije kako situacija nije alarmantna te da se djecu uči strpljenju, kao i racionalnom raspolaganju s vodom.
Djeca će nekad reći sve i svašta. Danas je i njima žao da su izrekle to što su izrekle. Ovaj nam prostor nije adekvatan, ali je u datom trenutku bio najbolje moguće rješenje. U suprotnom djeca bi nam se raselila van Istre, po domovima diljem zemlje
DAVORKA BELOŠEVIĆ
Dječji Dom Ruža Petrović, Pula
U sklopu europskog projekta „Ruža“ teškog 13 milijuna kuna, koji je započeo 2019. godine, u tijeku je preuređenje matičnih prostora doma, ali i stanova koji su pod ingerencijom ustanove. U njima se pruža usluga organiziranog stanovanja, a cilj projekta jest poboljšati postojeće infrastrukturne uvjete i opremiti nove prostore za pružanje budućih i razvijanje postojećih izvaninstitucijskih usluga. U matičnoj zgradi u pulskoj Budicinovoj ulici, još od 1954. godine zbrinuta su djeca koja nemaju roditelje ili odgovarajuću roditeljsku skrb.