Voditeljica Odjela za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku u Sindikatu Zajedno Petra Medač Čorak gostovala je jutros na televiziji N1 gdje je govorila o štrajku četiri tisuće zdravstvenih djelatnika koji je jutros počeo. Odaziv je, kako je rekao predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec, 'odličan, fantastičan', podsjetivši da štrajkaju za povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima.
Petra Medač Čorak poručuje da je štrajk posljedica kumulacije svih problema koji su se skupljali posljednjih godina.
- Vrhunac svega je uredba o koeficijentima i radnim mjestima koja je zapravo poražavajuća za sve medicinsko laboratorijske radnike, radiološke djelatnike, za vozače saniteta i za farmaceutske tehničare, rekla je.
Iz Ministarstva nikada nisu dobili konkretan odgovor na stvari koje su tražili, ističe Medač Čorak.
"Sigurna sam da se krivotvore zdravstveno stanje pacijenata"
Medač Čorak je naglasila da njeni kolege trpe strašne pritiske od ravnatelja, šefova i općenito svih nadređenih.
- Prijeti se otkazima, sa rasporedom smjena, prijeti se s promjenama radnih mjesta, prijeti se sa smjenjivanjem glavnih inženjera, krivotvore se zdravstveni statusi pacijenta. Naprimjer, u Općoj bolnici u Požegi preko noći su pacijenti, koji su nekoliko mjeseci bili na listi čekanja za CT, znači oni su se jutros pojavili u sustavu kao da su hitni pacijenti, a nisu hitni pacijenti jer su mjesecima čekali. Ili su bili hitni pacijenti, a mjesecima su mogli čekati. Uglavnom, sustav zdravstva je doslovno u raspadu, veli ona.
Na pitanje je li sigurna u to da se krivotvori zdravstveni status pacijenata, Medač Čorak odgovara: “Sigurna sam u to”.
- Kad vi sve naručene pacijente proglasite hitnima, gdje će tu ostati prostor za ove koji su stvarno hitni? I nema tu više nekakve razlike između toga tko je hitan, a tko nije hitan ako sve kategorizirate kao hitne. Neki stvarno jesu životno ugroženi, ali nisu svi. Ovi što su mjesecima na listi čekanja, oni nisu hitni pacijenti, osim ako su u međuvremenu postali, ali 100 posto pacijenata nije hitno”, dodaje Medač Čorak.
Ističe kako ih takvi pritisci dodatno motiviraju da zapnu još više. “Jer sada vidimo koliko se nas malo cijeni kao radnike i koliko se malo cijeni pacijente. Što Ministarstvo zdravstva i Vlada dopuštaju da štrajk dulje traje, to će više ispaštati pacijenti”, kazala je Medoč Čorak.
“Cijelo vrijeme Ministarstvo zdravstva je iskorištavalo našu empatiju i brigu prema tim pacijentima, zato i nisu donosili nikakve konkretne promjene”, smatra Petra Medoč Čorak.