B.D. iz Istre majka je dvoipolgodišnjeg djeteta koje je svojevremeno imalo febrilne konvulzije, a zbog kojih svakih pola godine u pulskoj općoj bolnici mora obaviti EEG pretragu (elektroencefalografija) kako bi bili sigurni, pojašnjava ova majka čiju su podaci poznati redakciji, da se nisu opet pojavile, bez da ih se da ih se primijetilo.
Posljednji put njezino je dijete EEG obavilo ove godinu u svibnju. Za pregled kod neuropedijatrice bili su naručeni tri tjedna od te pretrage. B.D. pojašnjava da je neuropedijatrica trebala učitati EEG zapis, vidjeti je li sve u redu i izdati nalaz.
Ništa od toga
Ali, ništa od toga. Već je polovica srpnja, no B.D. nikada nije dobila EEG zapis, pa tako ni nalaz za svoje dijete. I nije jedina. Još se djece, i zabrinutih roditelja, našlo u istom problemu.
Uzrok je, potvrdio je za Istru24 ravnatelj bolnice Andrej Angelini, odlazak jedine neuropedijatrice iz pulske Opće bolnice, Ivone Močenić, koja je do pred samo mjesec i pol dana, za vrijeme bivše vlasti, bila i dogradonačelnice Pule, onda i kandidatkinja na tu funkciju na lokalnim izborima, ali ne više Filipu Zoričiću (ex gradonačelniku), nego nezavisnom Goranu Mihoviloviću. Močenić je uz dogradonačelničku dužnost u OB Pula radila osam sati tjedno, ali nedavno je dala otkaz.
B.G. pripovijeda da je bolnicu u više navrata zamolila da joj predaju snimak, a da će ona otići u privatnu praksu kod doktora koji će ga potom učitati.
„Ali oni ga odbijaju dati. Najprije su mi rekli da ga nisu mogli učitati zato što su postupak radili drugi doktori, onda su kazali da imaju tehničkih poteškoća“, otkriva ova majka.
Privatna klinika
Na koncu je, veli, otišla u privatnu kliniku.
„Ali to nije pošteno. Sigurna sam da si to ne mogu svi priuštiti. Snimanje dođe otprilike 80 eura, a pregled se plaća dodatno. Pretragu smo u bolnici već napravili i zaista je bezveze što ne možemo dobiti snimak“, poručuje majka B.G.
Ravnatelj Angelini pojašnjava da su nakon odlaska Ivone Močenić EEG zapisi ostali neočitani, što je, napominje, izazvalo „trenutnu poteškoću u izdavanju nalaza“. Tvrdi da uređaj na kojem se provodi EEG nije kompatibilan s uređajima u drugim bolnicama, zbog čega traže „efikasno informatičko rješenje za prijenos EEG zapisa“.
Veli da je važno naglasiti da EEG nalazi nisu "izgubljeni", nego se radi o „tehničkim izazovima vezanim uz inkopatibilnost sustava za očitavanje podataka“.
„S obzirom na to, klasično 'prženje' pretrage na CD se provodi na traženje roditelja, ali se ne može garantirati da će se moći otvoriti u drugoj bolnici. Sukladno navedenome, potrebno je napomenuti da OB Pula poduzima žurne korake u cilju pronalaženja informatičkog rješenja vezanog uz EEG nalaze koji još nisu očitani, kako bi se omogućilo njihovo pravilno prepoznavanje i prijenos“, poručio je Angelini.