Udruga Glas poduzetnika (UGP) upozorila je u subotu da previsoka stopa poreza na kavu potiče prekograničnu kupnju, destimulira osobnu potrošnju i negativno utječe na BDP te pozvala Vladu RH da taj porez smanji.
U priopćenju UGP-a ističe se kako u Hrvatskoj poseban porez na kavu iznosi 6 do 20 kuna po kilogramu, odnosno, s PDV-om kava se oporezuje otprilike 35 posto po šalici.
"Zbog visokog poreznog opterećenja, potrošači u Hrvatskoj si ne mogu priuštiti konzumaciju kave u mjeri u kojoj gaje sklonost prema tom proizvodu, a to uskraćivanje se održava ne samo nepovoljno za potrošače, nego i na državni proračun", navodi u priopćenju predsjednik UGP-a Hrvoje Bujas.
Iz UGP-a mapominju kako prema istraživanju Ipsosa iz 2017. kavu pije više od 93 posto hrvatskih građana, te se ona tako ne može smatrati luksuznim dobrom. Dodajući kako kava, odnosno, kofein, ima dokazano pozitivne utjecaje na ljudski organizam, postavljaju pitanje zašto postoji poseban porez na nju.
Ističu da se od posebnog poreza na kavu u Hrvatskoj u 2021. godini "ubralo" oko 118 milijuna kuna, što čini 0,7 posto ukupnih prihoda od trošarina i posebnih poreza u RH.
"Takav nedovoljan porezni tretman dovodi do poticanja prekogranične kupnje, destimulira osobnu potrošnju i time negativno utječe na BDP", upozoravaju iz UGP-a.
Stoga predlažu Vladi RH da ukine poseban porez na kavu kako bi poduzetnici tu olakšicu mogli iskoristiti za otvaranje novih radnih mjesta i investicije u razvoj tržišta što će, smatraju, u konačnici povećati ukupnu konkurentnost u odnosu na susjedne zemlje, pa time i rast BDP-a.