Politika i društvo

IZBORI ZA PULSKE MJESNE ODBORE (10)

VALDEBEK - DIO GRADA, A IZVAN NJEGA: "Neki govore da je ovo pulski Bronx. Pa, kakvo je to naselje koje nema jednu dobru cestu i školu?!"

Osim što je i iz daljine vidljivo da ga snažno guši stihijska gradnja, ovo su naselje 'izbliza' stisnule i dvije najveće ugroze koje su Puli zaprijetile posljednjih godina - veliki požar 2022.  te smrad i onečišćenje s Kaštijuna. Muljara se sada, nadaju se, seli, a požarište očekuje nova šumska priča. Beton i nedostatak škole već su teže rješivi problemi * A nekad smo, kažu, uplaćivali samodoprinose za ovo naselje


 
9 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Osim što je i iz daljine vidljivo da ga snažno guši stihijska gradnja, ovo su naselje 'izbliza' stisnule i dvije najveće ugroze koje su Puli zaprijetile posljednjih godina - veliki požar 2022.  te smrad i onečišćenje s Kaštijuna. Muljara se sada, nadaju se, seli, a požarište očekuje nova šumska priča. Beton i nedostatak škole već su teže rješivi problemi * A nekad smo, kažu, uplaćivali samodoprinose za ovo naselje

Još krajem ’60.-ih godina Valdebek je bio ruralno naselje uz samu Pulu, službeno nazvano selom, s obiteljskim kućama poredanim uglavnom uz Premantursku i Medulinsku ulicu, i poljoprivrednim poljima između njih.

Sve brža gradnja, prvo kuća, a zatim i stambenih višekatnica, selo je pretvorila u urbanu zonu koja se prvo s gradom spojila, a zatim, izgradnjom obilaznice, barem psihološki od njega ponovno odvojila.

Iz nekadašnje perspektive, ovo naselje koje danas ima preko 2,5 tisuće stanovnika i kojem pripadaju Dolinka i Monte Magno, neprepoznatljivo je veliko. Ali rast urbane zone tijekom godina nije nužno pratila i infrastruktura – prijevoz je, reći će neki, osrednji i polu-koristan, a škole još nema. Vrtića četiri, ali mala i u privatnim kućama.

Nikolina i Ema

Vrtlog paradoksa - ilegalna gradnja vs. legalna

Na sve je ovo posljednjih godina došla i nezaustavljiva stihijska gradnja, zbog koje je vizuru naselja ponekad teško prepoznati iz mjeseca u mjesec, a koja je Valedebek, po nekim pitanjima, zaglavila u pravom vrtlogu paradoksa.

Naime, pojedini stariji dijelovi naselja već godinama vape za kvalitetnijim asfaltom, uličnom rasvjetom i nogostupom, i strpljivo stoje u redu čekajući novac za svoju, za neke malu, ali njima kapitalnu investiciju. Istovremeno, na rubu naselja niču ilegalne kuće, u potpunosti odsječene od postojeće infrastrukture. No, ilegalne kuće postupno se legaliziraju, a njihovi stanari potom traže dovođenje infrastrukture koju sada legitimno i zaslužuju.

'Do jučer' ilegalni dio naselja tako staje u isti red s onima koji čekaju sanaciju svog asfalta godinama, a dvosjekli mač participativnog budžetiranja ponekad stvar prelomi u korist skorije izgrađenih dijelova naselja pa oni postanu prioritet pred onim starijima. Tako nastaju nove ceste, a postojeće ostaju bez rasvjete jer, novca ima koliko ima. Ili nema. Tako je to kod nas.

Autobus do naselja vozi, ali jednom na sat, subotom i rjeđe, a nedjeljom nikako. Dijelom je ovo izazvano neadekvatnošću prometnica, pa se u na trasi gradskog prijevoza rodio zanimljiv fenomen 'privatnih' prometnih ogledala za siguran izlazak iz dvorišta. Također zbog nesigurnosti, roditelji djecu do grada radije voze automobilima, što smanjuje korištenje postojećeg prijevoza pa je, samim time, teško pravdati potrebu za dodatnim linijama. Paradoksi gdje god se okreneš.

Ljeti se do plaža bez presjedanja 'kod žute škole' ipak ne može stići, iako je sam Valdebek plažama bliži od 'žute škole'.

Dvije najveće gradske boljke

- Nakon što je izgorio ogroman dio šume iznad Alverdea u ljeto 2022. godine, više nam smrdi s Kaštijuna. Ne bi se smjelo nikako dozvoliti gradnju na zgarištu, rekao nam je Dean Maras iz Premanturske ulice, jedan od stanara koji se plaše da bi sadašnje požarište moglo postati nova zona gradnje. Legalne ili nelegalne.

Dean Maras

I zaista, moglo bi se reći da su dvije najveće ugroze koje su Puli zaprijetile posljednjih godina, epicentar imale upravo u ovom naselju - smrad i zagađenje zraka s Kaštijuna te veliki požar u srpnju 2022. godine. Za stanare iz Marasovog susjedstva, jedan je problem i dodatno uvećao drugi.

No, čini se da bi se stvar mogla uskoro znatno promijeniti.

- Najbliži smo Kaštijunu od svih dijelova Pule. Tamo nam je čak i dio mjesnog odbora. Ono za što smo se izrazito borili s okolnim naseljima jeste zaustavljanje rada muljare i, koliko smo čuli, ona se zaista i izmješta, kaže nam predsjednik MO Valdebek Danijel Moretti.

Danijel Moretti, predsjednik MO Valdebek

Ali požar je, nažalost, uništio srce ovog naselja. Ako pitate stanare koji su se unatrag 30 godina odlučili doseliti ovdje, većina će vam kao razlog navesti mir i blizinu zelenila. Valdebečka je šumica bila vrlo vitalno mjesto pa je čak prije požara postojao plan da se u njoj trasiraju trim staze poput onih u Šijanskoj šumi. Ujedno, kažu nam u mjesnom odboru, u njoj je započeta i gradska tradicija zajedničkog čišćenja, koja se kasnije proširila na ostale mjesne odbore i dovela do izuzetno pozitivne promjene.

- Danas, nažalost, velik dio šume nedostaje, ali u onim dijelovima koji su očuvani, vidi se da se, još od prve akcije čišćenja skuplja puno manje smeća. Napravili smo tu veliku promjenu, mi se ovdje zaista trudimo svi zajedno i to se vidi, kaže Moretti.

Radna akcija čišćenja šumice 2018. (foto MO Valdebek)

Nov život valdebečke šume

A veliko požarište sada, dvije godine nakon što vatrena stihija progutala stoljetne borove, očekuje nova šumska priča. Kako doznajemo iz Hrvatskih šuma, ove će godine tamo započeti sadnja hrastove šume. Izgorjela drvna masa s požarišta je naime uklonjena još 2022. godine, kako bi se otvorio put prirodnoj obnovi i omlađivanju.

„Stanje pomlatka iz sjemena, kao i izbojaka iz panjeva, redovno se prati i kontrolira. U 2024. godini planirana je sadnja sadnica hrasta crnike i medunca u štitnike na dijelu površine u količini 1.500 sadnica po hektaru. U slučaju da se pomladak ne pojavi ravnomjerno po cijeloj površini, na preostaloj površini izvršit će se popunjavanje“, objasnili su nam iz Hrvatskih šuma.

 

Požar 2022. godine

Foto Danijel Bartolić

Gradnja bez granica

U središtu pak naselja gradnja ostaje najveći problem, a s njom i sve veći nedostatak prostora za parkiranje. No, čini se da ovdje pomoći nema. Urbanistički plan koji bi ovo unaprijed kontrolirao ne postoji, kao ni ograničenje minimalne kvadrature za parking u skladu s brojem stambenih jedinica po objektu -gradi se na privatnim parcelama na kojima investitori koriste svaki raspoloživ četvorni metar prostora. A s obzirom na to da na svaki stan u pravilu dolazi po jedno parkirno mjesto dok ih prosječno domaćinstvo ima barem dva, može se reći da skoro polovica automobila stoji parkirana na cesti pa pješaci često izlaze na vrlo opasne ceste u naselju.

Ivančićeva je ulica, smještena u samoj blizini igrališta, iz sigurnosnih razloga nedavno pretvorena u jednosmjernu, no opasnosti je puno, a iz dana u dan niču i nove.

Taksist Borna kaže nam da se svakog dana suočava s problemom jer zbog gužve ne uspijeva dugo izaći iz naselja kada kreće po klijenta na poziv.

- Evo, samo ovdje kada bi se probila ova cesta prema Medulinskoj i pizzeriji "Pepperoncino" rasteretio bi se promet. Vi ovdje nekad ne možete proći, kaže.

Ivančićeva ulica

- Nemamo more ni Lungomare, a nemamo ni mjesni centralni trg. Naš centralni dio je multifunkcionalno igralište. Tamo imamo i fešte i sportske aktivnosti i tu bismo, uz ostale kapitalne projekte, voljeli jedno veće uređenje s kamerama i uređenje igrališta te donošenje novih sprava. I NK Valdebek je zaslužio svoje prostorije, seniorska je ekipa osvojila turnir 'Moja Ulica Moja Ekipa', a imamo i muški i ženski boćarski klub. Ali, to su veće investicije. Za ovu godinu u gradskom proračunu nije uključen ni jedan takav projekt, a 20 tisuća kuna koje dobivamo kao mjesni odbor, trošimo na tekuće potrebe. Ali, evo, jedini smo MO koji osigurava pakete za novorođene bebe, rekao nam je predsjednik MO-a.

Centar mjesta

Stanarima pak koji žive oko samog 'centra' naselja, čini se da se ni ono postojeće ne čuva adekvatno.

- Ma, već smo bili po novinama, ima puno šaranja svuda. To je katastrofa. Puno mladi razbijaju, šaraju zgrade. Porazbijane su tu i klupe…ne znam tko je to, ali ako bih imao primjedbu, bilo bi na to lumpanje, kaže nam Đino koji živi odmah uz igralište. Po njemu, prostora za okupljanje mladima ne nedostaje, samo nedostaje boljeg odnosa prema onome što već imaju.

-  Inače, ja neke zamjerke na život ovdje nemam. Ovdje je mirno, nema buke, nema pijanaca, dobro nam je tu. Nekad je bilo jurnjave automobilima, sada toga srećom više nema. Fali nam apoteka, nju nemamo. nema ni ordinacije nema, ali dobro, kod doktora ionako ne ideš svaki dan, dodaje.

Đino

Njegov pak susjed Marijan kaže da je problem što nema nogometnog igrališta i škole. To što pojedina djeca lome inventar po igralištu ne bi izvukao kao posebnost. To je, kaže, do kućnog odgoja. Nisu sva djeca takva.

-  Škola, škola i igralište! To je problem. Znate za školu se zna da smo nekad imali i samodoprinose. U Fažani, koja ima isto stanovnika kao mi, postoji škola, a naša djeca idu na Vidikovac. Ali, kako napraviti školu kad nema ceste?! Di da ide autobus? Neki onda govore da je ovo pulski Bronx. Pa, kakvo je to naselje koje nema jednu dobru cestu i školu?!, pita se Marijan.

Lokacija odavno predviđena za gradnju škole

Beton bez kraja

Ubrzana gradnja svakako će znatno utjecati na budućnost ovog mjesta.

- Kada smo doselili ovdje, nakon kupnje stana u "Vile Park" 2007. godine, imali smo viziju lijepe i sretne budućnosti, mirnog života na rubu grada u skladu sa potrebama modernog čovjeka, ali u
skladu sa prirodom, priča nam jedna stanarka koja je rekla da radije ne bi rekla ime, iako njenu priču svi već znaju. Dugo se, kaže, bori, za plansku gradnju u ovom naselju. Ali, suprotno očekivanjima, danas ima osjećaj kao da živi 'u hotelu' u kojem svatko svakome gleda u dnevni boravak.

- Gradnja zgrada je eksplodirala, grade se prevelike zgrade na malim parcelama, sve se betonira, zelene površine nestaju velikom brzinom, zgrade nisu projektirane na način da prate isti stil, arhitektura svake zgrade, priča i dodaje kako je ovo mišljenje većine njenih susjeda, od kojih mnogi razmišljaju o selidbi.

Valdebek je svakako naselje zrelo za smišljanje pro-aktivnog plana, no takvo nešto, jasno je, prevazilazi granice mjesnog odbora. Zadak je to za 'one gore, više', kažu nam stanari. 

Utrka za drugi mandat

Onom što mještani svakako očekuju u skorije vrijeme jesu obnova Valdebečkog puta, izgradnja ulica Svete Felicite i Monte Magno te dovođenje rasvjete tamo gdje je trenutno nema, no već je jasno da će ovi projekti morati pričekati neki novi gradski proračun.

Po postojećem pravilu, za dovođenje bilo kakve infrastrukture potreban je generalni plan, što u stvarnosti znači da se nikakvi radovi ne započinju dok ne bude dovoljno novca za sve radove, a sve kako bi se izbjegla višestruka prekopavanja asfalta.

- Sada bismo voljeli da se rasvjeta uvede i bez generalnog plana jer bismo radije prekopali jednom asfalt, nego dugo bili bez rasvjete. Naravno, prioritet nam je i spajanje na proširenu obilaznicu putem Mihovilovićeve ulice, što nam je i obećano, ali i oplemenjivanje multifunkcionalnog igrališta s prostorijama za NK Valdebek. Planiramo dati i prijedlog za imenovanje ulica po zaslužnim stanarima naselja, zaključio je Moretti koji najavljuje da je spreman nastaviti sa zadacima ako mu sumještani iskažu povjerenje na izborima u veljači, na koje će ponovno izaći ispred IDS-a.

 

Odluka o uplaćivanju samodoprinosa iz 1979. godine

Izlaznost 16 posto

Na izborima za mjesne odbore 2020. godine, od ukupno 2.643 birača, na izbore ih je izašlo 417, a jedan je listić proglašen nevažećim.
Lista HDZ-a osvojila je 36 glasova, što je bilo premalo za uzak u vijeće MO-a, lista IDS/ISU-PIP/GLAS/ZELENI osvojila je 287 glasova i time zauzela 6 mjesta u vijeću, dok je lista SDP/HSU /SDSS/HSLS/IL sa 93 glasa osvojila jedno mjesto.


Nastavite čitati

Milanović: Plenković najveća prijetnja demokraciji kakvu poznajemo

-Jasno je što smo, kamo pripadamo, ali nećemo biti ničije pudlice i lutke. Ta politika Andreja Plenkovića, ne samo da je loša za Hrvatsku nego je loša, bezidejna, pogubljena i podanička. Jeste li kad čuli u ovih sedam, osam godina da je hrvatska vlast imala neki prigovor na ono što dolazi iz Bruxellesa, barem jedan jedini put da je Hrvatskoj nešto bilo donekle neprihvatljivo? Nula, ništa", ustvrdio je Milanović

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.