Liječnici, medicinske sestre, medicinski tehničari i zdravstveno laboratorijski tehničari – njih zasad ukupno 20 – dobilo je prošli tjedan sudske sporove protiv pulske Opće bolnice zbog neisplate prekovremenih sati za razdoblja od 2013. do 2018. godine. Zajedno sa zateznim kamatama i parničkim troškovima, bolnicu će 'pogrešni način obračuna plaća' koštati preko 400 tisuća kuna.
Parnički troškovi u visini od 123 tisuće kuna
Naime, tijekom 2018. i 2019. godine stotinjak zaposlenika tužilo je pulsku bolnicu zbog nepravednog obračuna plaća i to u ukupnom iznosu većem od dva i pol milijuna kuna.
Uvidom u presude od minulog tjedna, dvadeset zaposlenika i zaposlenica dobilo je natrag svoj zarađen novac u visini od 282.662 kuna, a sudci su odlučili i da im se plate parnički troškovi od 123,7 tisuća kuna.
Primjerice, medicinska sestra na odjelu neonatologije dobila je 16.700 kuna, a bolnica joj mora platiti i parnički trošak visok 9.400 kuna. U presudi se navodi da redovno svaki mjesec odrađuje svoje obveze preuzete ugovorom o radu te da zbog obima i potreba posla redovno svaki mjesec ima i prekovremenih sati „koje joj tuženik (OB Pula, op.n.) ne obračunava u cijelosti prilikom obračuna plaće niti joj isplaćuje naknadu za odrađene prekovremene sate. Također, tuženik ne obračunava ni tako odrađene prekovremen sate niti uvećanja ako su isti odrađeni subotom nedjeljom ili državnim blagdanom koja se uvećanja međusobno ne isključuju. Zakonom o radu i kolektivnim ugovorom propisan je ukupan fond sati koje mjesečno ima svaki zaposlenik, te je zakonska pretpostavka da su svi radni sati u mjesecu odrađeni preko punog radnog vremena prekovremeni sati“.
Ravnateljica Irena Hrtić: Žalit ćemo se!
Ravnateljica bolnice Irena Hrstić najavljuje žalbu na presude.
„Na predmetne prvostupanjske presude ustanove, pa tako će i OB Pula, ulažu žalbe, odnosno po potrebi i revizija kao izvanredni pravni lijek. S obzirom da se radi o nepravomoćnim presudama iste za sada više ne možemo komentirati“, kazala je.
Hrstić tek kratko obrazlaže da je odluka prvostupanjskog suda da je OB Pula oštetila radnike „na način da ih je poslodavac zaduživao sa većim brojem radnih sati, od primjerice radnika koji rade samo od ponedjeljka do petka, ukoliko su radili na blagdan koji pada u radni dan“.
Riječ je, veli, o parničnim predmetima koji su pokrenuti i u mnogim drugim zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj zbog istog razloga te za primjer navodi KBC Zagreb. Tvrdi da je bolnica radnicima određene sate unijela prema stvarno određenim satima u sustav Centralnog obračuna plaća (COP), koji automatizmom obračunava satnice prema pravima iz Kolektivnog ugovora.