Politika i društvo

PROJEKT TERRA MARIQUE

(VIDEO) VIŠKA FALKUŠA Simbol hrvatske tradicijske brodogradnje na predstavljanju u Strasbourgu

Samo je jedan jezik mora i taj su jezik Hrvati naučili. Tisućama godinama živimo na moru. Jadransko more sigurno nije najveće more na svijetu, nije ni najdublje more na svijetu, ali nama je sigurno najljepše. I danas sam osobito ponosan što se možemo diviti nečemu što na tako fascinantan način dokazuje kako se na našem Jadranu, na Visu, moralo živjeti, ali i željelo živjeti, kazao je član Europskog parlamenta Tonino Picula koji je falkušu dočekao


 
3 min
Borka Petrović

Samo je jedan jezik mora i taj su jezik Hrvati naučili. Tisućama godinama živimo na moru. Jadransko more sigurno nije najveće more na svijetu, nije ni najdublje more na svijetu, ali nama je sigurno najljepše. I danas sam osobito ponosan što se možemo diviti nečemu što na tako fascinantan način dokazuje kako se na našem Jadranu, na Visu, moralo živjeti, ali i željelo živjeti, kazao je član Europskog parlamenta Tonino Picula koji je falkušu dočekao

U sklopu projekta "Terra Marique – baština kao podrška europskom oporavku" jučer je u Strasbourgu na Rajnu spuštena viška falkuša "Comeza-Lisboa", sinonim hrvatske pomorske baštine, a koja bi danas trebala zaploviti sve do palače Europskog parlamenta.

Na prigodnoj ceremoniji, nakon hrvatske himne i Ode radosti u izvedbi klape “Filip Dević” te privezivanja najstarijeg tipa ribarskog broda na Mediteranu, a koju su pratili brojni mediji, ali i uzvanici, okupljene je oduševila recitacija pjesme 'Navigare necesse est' u izvedbi 'kapetana' - profesora, znanstvenika i književnika Joška Božanića.

Naslijeđe za budućnost

Upravo ovom entuzijastu treba zahvaliti da je falkuša, nakon četvrt stoljeća, iznova sagrađena kako bi pokazala sav sjaj tradicije otoka Visa, ali i hrvatske tradicijske brodogradnje.

- Ovo nije priča o jednom mrtvom brodu, nekog zaboravljenog vremena. Ovo je priča o živom brodu, falkuša je naslijeđe za budućnost, kazao je Božanić. 

Poezija u drvu

- Samo je jedan jezik mora i taj su jezik Hrvati naučili. Tisućama godinama živimo na moru. Jadransko more sigurno nije najveće more na svijetu, nije ni najdublje more na svijetu, ali nama je sigurno najljepše. I danas sam osobito ponosan što se možemo diviti nečemu što na tako fascinantan način dokazuje kako se na našem Jadranu, na Visu, moralo živjeti, ali i željelo živjeti, kazao je član Europskog parlamenta Tonino Picula koji je falkušu dočekao.

Falkuša je, kako je naglasio, upravo taj izraz hrvatskog postojanja u jednoj sredini koja je puno toga nudila, ali znala i uzeti. Ona je, naglasio je, dokaz našeg postojanja, ali i što čovjek u susretu s prirodom može napraviti.

- Ovo što vidimo ispred nas je poezija u drvu koju je osmislio ribarski genij naše Komiže kako bi u jednome izrazio želju za lijepim, ali i omogućio život sebi i onima koji ostaju na kopnu, čekajući da se ribari vrate, zaključio je Picula.

O potencijalima maritimne baštine

Danas će se u Europskom parlamentu održati Okrugli stol "Terra marique - Baština kao podrška europskom oporavku", a koji bi trebao odgovoriti na pitanja koji su sve potencijali maritimne baštine, kako ona može biti motor lokalnog razvoja te kako EU, nacionalne vlade, nevladin i privatni sektor mogu najbolje podržati lokalne inicijative u sektoru baštine.

Projekt Terra Marique

Projekt „Terra Marique – baština kao podrška europskom oporavku“ dio je aktivnosti zastupnika u Europskom parlamentu Tonina Picule, ujedno i predsjednika Međuskupine za mora, rijeke, otoke i priobalna područja Europskog parlamenta (SEARICA). Konferenciju financijski podržava Progresivni savez socijalista i demokrata u Europskom parlamentu (S&D) dok je cjelokupni program realiziran uz podršku Grada Komiže te Udruge za maritimnu baštinu Ars halieutica.

Ovaj poseban tip gajete, specifičan je po tome što je njen dizajn vrlo star. Radi se o ideji montažnog broda čije se falke, odnosno stranice, mogu skidati ili stavljati po potrebi. Komiški su je ribari razvili prilagodivši ga uvjetima ribolova i navigacije na najudaljenijim rutama.

Sastavljanje falkuše prije porinuća

Tako se falkuša, jedina među hrvatskim ribarskim barkama, usudila izaći iz Jadrana u prostranstvo Mediterana.

Gajeta je duga 9 metara, a široka 2.55 metra. Ima latinsko jedro i flok površine 90 m²  te pomične strane broda – falke.

Falkuša je prepoznatljiva po trokutnom latinskom jedru. Ovješeno je o kosi križ (lantinu) postavljen uzdužno na os broda što ga čini prikladnim za bočne vjetrove. Opskrbljena je veslima kojima se vesla stoječki, a posadu (družinu) čine kapetan (svićor) i dva do četiri člana posade.

U 16. stoljeću u komiškoj su uvali bile 74 falkuše. Danas u Komiži postoje tri gajete falkuše, jedine na svijetu te samo nekolicina ljudi njima zna upravljati.

Pogledajte recital 'Navigare necesse est'


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.