Politika i društvo

"TRANSPARENTNA UPRAVA"

VIKTOR SIMONČIĆ NOVI JE ZORIČIĆEV SAVJETNIK ZA KAŠTIJUN Simončić mu je sugerirao isto što i smijenjeni Giacometti, ali javnost ne zna koliko je za to plaćen

Da radim isti posao za bilo kojeg investitora, recimo kao savjetnik, to bi i do deset puta više koštalo. S obzirom da je ovo domaća scena, biti će ispod svake cijene u odnosu što ja kažem. Pitanje je tko zna znanje. Ja prepotentno zvučim, ali ja to znanje imam. To znanje gotovo da nemate na puno širem prostoru i ja iza tog znanja stojim. Ako me pitate koliko sam plaćen, reći ću da sam potplaćen, kaže Viktor Simončić


 
9 min
Danijela Bašić-Palković

Da radim isti posao za bilo kojeg investitora, recimo kao savjetnik, to bi i do deset puta više koštalo. S obzirom da je ovo domaća scena, biti će ispod svake cijene u odnosu što ja kažem. Pitanje je tko zna znanje. Ja prepotentno zvučim, ali ja to znanje imam. To znanje gotovo da nemate na puno širem prostoru i ja iza tog znanja stojim. Ako me pitate koliko sam plaćen, reći ću da sam potplaćen, kaže Viktor Simončić

Pulski gradonačelnik Filip Zoričić ima novog savjetnika za Kaštijun. Radi se o Viktoru Simončiću koj je u ponedjeljak u gradskoj vijećnici održao prezentaciju o modelu rješavanja problematike Kaštijuna s naglaskom na rješavanje problema neugodnih mirisa i viškova koji stižu u ŽCGO Kaštijun.

Na taj sastanak bili su pozvani predstavnici komunalnih tvrtki, hotelijeri, članovi civilnog nadzora za Kaštijun, no nakon sastanka na Forumu, izjava za medije nije bilo. Javnost je time ostala zakinuta za neka dodatna pojašnjenja oko funkcioniranja županijskog centra, ponajprije oko najavljenog restrukturiranja, mogućeg stečaja i enormno skupih javnih nabava koje Kaštijun s akumuliranim gubitkom od 5,5 milijuna eura, ne može pokriti.

Dakle, o ovoj važnoj temi i sastanku na kojem, doduše nje bilo gradonačelnika, formalno je predstavljen njegov savjetnik, a istovremeno se nitko iz gradske uprave nije dosjetio da na događaj pozovu medije koji bi o tome izvjestili. Poziv nije išao ni prema predstavnicima stranaka koje participiraju u Gradskom vijeću i koje bi vjerojatno zanimalo što to novog ima za reći gradonačelnikov savjetnik.

Dan nakon sastanka, iz Grada Pule poslali su suhoparno priopćenje sa zaključcima za "spas" Kaštijuna. Među ostalim, navedeno je "da za ovu sezonu ostaje mjera da se višak otpada odvozi na zbrinjavanje drugom obrađivaču". U priopćenju nije navedeno ni po kojoj cijeni, ni o kome se radi.

Viktor Simončić Foto: Pixsell

No kao što smo nedavno pisali, zajednica ponuditelja CE-ZA-R, Metis i Major transporti poslali su ponudu za uslugu zbrinjavanja i preuzimanja otpada u iznosu od 1,1 milijun eura.

Predsjednik Nadzornog odbora Kaštijuna Marino Drandić potvrdio nam je da je taj posao "amenovao" i Nadzorni odbor te je sada na Upravi Kaštjuna da sklopi ugovor za odvoz tri tisuće tona viškova, sve u cilju da pogon u potpunosti radi kako je projektiran i da se s Kaštijuna ne širi smrad.

Na sastanku u gradskoj palači, od savjetnika Simončića nije se moglo čuti ništa spektakularno, kažu nam neki od sudionika, jer sve što je govorio, već je poznato u javnosti. Čini se da rješenja i dalje nema na vidiku. Kao jedna od teza nametnula se već toliko puta prožvakana fraza "da bez povezanosti svih općina i gradova u Istri neće biti pomaka".

Zašto je honorar plaćen javnim novcem tajna?

No vratimo se na Zoričićevog savjetnika. Prije nego je u gradskoj palači iznio model za Kaštijun, prvo je to, vjerojatno po naputku samog gradonačelnika, učinio u Glasu Istre kada je pred nekoliko dana predstavljen kao savjetnik kojeg je "jednokratno angažirao gradonačelnik".

Na dva ponovljena upita gradonačelnika Zoričiću o kakvoj se savjetničkoj funkciji radi i koji je Simončićev honorar, nismo dobili nikakav odgovor.

Pitali smo stoga Viktora Simončić koliko će građane koštati njegova razmišljanja i ideje o Kaštijunu. No prije toga, treba podsjetiti da je gradonačelnik potezom pera lani smijenio bivšeg direktora Kaštijuna Fabia Giacomettia koj je u svom naprasno prekinutom mandatu pokrenuo ideju zbrinjavanja viškova kao rješenje protiv smrada Kaštijunu.

Osim što Kaštijun ima direktora Dražena Stilinovića koji je na tu funkciju došao kako bi posložio tvrtku i funkcioniranje centra, sada postoji i savjetnik kao ispomoć Upravi i gradonačelniku.

Viktor Simončić nije želio otkriti koliko je honorar dogovorio s gradonačelnikom. Potvrdio je da je pozvan kao stručnjak za gospodarenje otpadom s dugogodišnjim iskustvom i angažmanom za brojne institucije i organizacije. Također, dodao je da ima bogato iskustvo u problematici postupanja s otpadom i radom u akademskoj zajednici, gospodarstvu i upravi. Bio je i pomoćnik ministra okoliša te savjetnik slovenske vlade u Ministarstvu za okolje in prostor (MOP), u kojem je vodio izradu slovenske strategije postupanja s otpadom.

Kako je došlo do suradnje i je li dobio direktan poziv gradonačelnika?

- Ako otvorite moj životopis, vidjet ćete da se ja ovim poslom bavim vjerojatno najduže na Balkanu. Puno sam stvari radio. S obzirom na moje iskustvo i brojne angažmane, netko je sugerirao gradonačelniku da me pozove na razgovor i gradonačelnik me pozvao, kaže Simončić, dodajući kako Kaštijun ne može funkcionirati ako na njega i dalje dolaze sve količine otpada koje on ne može primiti.

- Sugerirao sam gradonačelniku da se napravi jedna dobra analiza kako bi se vidjelo što treba napraviti. Gradonačlenik je ocijenio da ja nešto znam i mogu te sam izradio jedno mišljenje koje sam dobrim dijelom prenio u Glasu Istre i mislim da je ono dostupno, jer gradonačelnik ga može dostaviti. Objasnio sam na koji način se mogu stvari napraviti, kaže Simončić. Potvrdio je da je to mišljenje dostavio gradonačelniku, a on ga je dostavio kome ga je htio dostaviti.

Na konstataciju da ostatak javnosti ne zna kakvo je mišljenje dao, Simončić odgovara da se sve događalo u dva tjedna.  

- Rekao sam da treba hitno djelovati i predložio sam da se odmah na sastanak pozovu svi kojih se tiče otpad - od komunalnih poduzeća, nevladinih udruga i ugostiteljska kuća. Prije izrade mišljenja, razgovarao sam s Upravom Kaštjuna, bivšom direktoricom Kaštijuna, Dušicom Radojčić. Ja sam to na brznu pripremio, a da li je netko s time trebao ići u javnost ili ne, ne znam. Mislim da nije bilo primjereno da se s time ide u javnost. S obzirom na moj rad u okolišu, dobro poznajem rad medija te sam inzistirao da Grad pošalje priopćenje sa sastanka, kaže okolišni stručnjak.

Sastanak na pulskom Forumu kada je savjetnik predstavio plan za Kaštijun

Dodaje, da je vrijeme "da se Kaštijun skine s dnevnog reda dežurnog krivca negativnog utjecaja na okoliš te da s na lokalnom nivou poduzmu odgovarajuće mjere".

Viktor Simončić:'Za Istru je jako dobro da ima Kaštijun'

- Kao stručnjak iz tog područja, znam kako se to radi, rekao je Simončić ne otkrivajući što konkretno treba poduzeti.

Zanimalo nas je li i dalje na raspolaganju gradonačelniku, na što je odgovorio da je na raspolaganju svima onima koga ga zanima njegovo mišljenje i želi njegov angažman.

- Normalno da moj dolazak u Pulu košta, da netko mora snositi  troškove i da ću vjerojatno u Puli imati neki honorar za ovo što sam napravio i dao svoje mišljenje.

Na ponovljeno pitanje o kojem se honoraru radi, Simončić je kazao "da je honorar u odnosu na vrijednost onoga što je on napravio- nebitan".

- To znanje koje sam ja rekao, i što sam predložio, to ne možete platiti. Doslovno to napišite. Ne može se platiti jer je to izvan onih uobičajenih stvari, jer se radi o znanju nekoga tko to zna. Ne nekoga tko misli da zna, već nekoga tko zna, i tko je potvrdio da zna, dodao je.

Podsjetili smo ga na intervju koju smo vodili još davne 2008. godine kada je izjavio "da građani što se tiču Kaštjuna, mogu biti mirni".

- Građani mogu biti mirni ako će centar raditi po projektiranim veličinama. Bilo je rečeno da će se na lokalnoj razini smanjiti količine otpada za 35 posto i više, da neće cijeli turizam kompletan otpad bacati na Kaštijun. Ja mogu govoriti o projektiranim veličinama, ali ne mogu govoriti o javašluku i tome što se dešava. Sada se dešava da će u srpnju i kolovozu, recimo Medulin, povećati količinu otpada za osam puta, prije svega ostatke hrane što ne spada na Kaštijun. Kada na Kaštijun dolazi ono što smije doći, nema utjecaja na okoliš. Bio sam protiv koncepta Kaštijuna jer smatram da izgradnja regionalnih cetara s postojećom tehnologijom, nije ono što nama treba. Međutim, sada imamo Kaštijun i tvrdim da je za Istru jako dobro da ga ima, jer u protivnom bi bila i do deset puta u goroj situaciji, smatra ovaj stručnjak za gospodarenje otpadom.

No koliko košta njegov angažman u Gradu Puli, i dalje je odbio odgovoriti.

Viktor Simončić

- To je ispod onoga što vrijedim, jedno deset do puno više puta ispod onoga što vrijedim. Honorar će biti u sklopu onoga što je moguće u nekoj javnoj nabavi. Da radim isti posao za bilo kojeg investitora, recimo kao savjetnik, to bi i do deset puta više koštalo. S obzirom da je ovo domaća scena, biti će ispod svake cijene u odnosu što ja kažem. Pitanje je tko zna znanje. Ja prepotentno zvučim, ali ja to znanje imam. To znanje trenutno gotovo da ga nemate na puno širem prostoru i ja iza tog znanja stojim. Ako me pitate koliko sam plaćen, reću ću da sam potplaćen.

S obzirom da mišljenje koje je izradio za gradsku upravu i dalje nije dostupno javnosti, izuzev šturog priopćenja, pitamo ga kako će on riješiti problem Kaštijuna i je li moguće viškove po nižoj cijeni, odvoziti van granica Hrvatske.

- Na natječaj su se mogli prijaviti svi uz Europske unije, jer kada je određena cifra natječaja, obaveza je Hrvatske i svih javnih firmi da objave međunarodni natječaj. Mogao se javiti svatko iz Europske unije i to nije bilo tajno. Ono što ja predlažem, je da se viškovi odvoze, kaže Simončić, na što smo ga podsjetili da je ta priča poznata i prije njega.

- Poreču, Umagu Rovinju I Medulinu jeftinije je da otpad koji moraju zbrinuti iz restorana i hotelskih poduzeća, guraju u kantu mješovitog komunalnog otpada građana. Građani Istre plaćaju javašluk i ekstra profit turističke privrede koja ne zbrinjava svoj otpad. Prijedlog je da se ove godine svaki kamion koji dolazi na Kaštijun snimi i dodatno pregleda otkud što dolazi. Dogovoreno je da komunalne tvrtke moraju pripremiti aktivnosti i da se ponovno sastanemo početkom rujna s konkretnim aktivnostima kako bi na lokalnoj razini smanjili količine otpada koji ne smiju dolaziti na Kaštijun. To je moj prijedlog.

Možete li ipak biti malo konkretniji?

- Ja znam kako se može. Prosudite koliko vrijedi nečiji honorar ako sada plaćaju milijune eura za odvoz viškova, a netko vam predlaže da se više neće plaćati tih milijun eura, kaže Simončić.

Ponovno ga pitamo kakvo rješenje nudi?

- Ja znam rješenje i najavio sam što svatko mora napraviti. Oni koji neće znati, njima ćemo pomoći. Nisam siguran da svi dionici znaju da je potpisan ugovor o izradi Plana gospodarenja otpadom za Istarsku županiju. U tom planu trebaju biti definirane točne mjere koje će spriječiti da se Kaštijun ovako opterećuje. U tijeku su i izmjene županijskog Prostornog plana. Ako ne želi da netko odvozi viškove i ima turističku privredu koja debelo zarađuje uvaljujući svoj otpad u kontejnere građana, Istarska županija treba definirati gdje će biti mjesta gdje će se dio tog otpada obrađivati i zbrinjavati, a da to nije Kaštijun.

O svemu je ovome Simončić komotno mogao govoriti i na konferenciji za novinare, nakon održanog sastanka na Forumu.

- Ta inicijativa je mogla biti. Sve što se razgovaralo, ticalo se struke i sastanak je bio stručan. Ako ću i dalje biti angažiran, inzistirati ću da mediji budu prisutni. Žalosno je da neki koji stalno pričaju o Kaštijunu, prvi su put nakon sastanka vidjeli Kaštijun, zaključio je Viktor Simončić.

Dok ne dobijemo odgovore gradonačelnika, ako uopće stignu, i dalje ostaje potpuna nepoznanica zašto Zoričić javnost nije izvijestio o novom angažamu jednokratnog savjetnika čiji će honorar biti plaćen javnim novcem.


Nastavite čitati

Istra
 

LABIN Raspisana javna nabava za gradnju vrtića

Radi se o suvremenom objektu koji će imati četiri grupe, dvije jasličke i dvije vrtićke skupine ukupne neto površine 975,50 m2. Objekt je projektiran modularno, kako bi se u budućnosti mogao i dodatno nadograđivati sukladno potrebama

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.