Uoči izglasavanja Zakona o mirovinskom osiguranju, kojim se uvode brojne promjene u mirovinski sustav, poput nove formule za usklađivanje mirovina, povećanje najniže i invalidske mirovine, uvođenja 13. mirovine, ukidanja penalizacije nakon 70. godine života, uvođenja rada na puno radno vrijeme uz pola mirovine te povećanja dodanog staža majkama sa šest na 12 mjeseci za svako rođeno ili posvojeno dijete, Vlada je na telefonskoj sjednici odlučila prihvatiti jedan amandman, piše tportal.
Amandman se tiče dodanog staža za svako rođeno ili posvojeno dijete, stoga će osim majki, pravo na to imati i udomitelji.
Kako stoji u amandmanu, "tradicionalnom i srodničkom udomitelju koji obavlja udomiteljstvo duže od 10 godina, prilikom ostvarivanja prava na mirovinu prema ovom Zakonu ili prema posebnom propisu u mirovinski staž za određivanje mirovine dodaje se razdoblje od 12 mjeseci".
“Ovom odredbom dodatno se vrednuje dugogodišnji doprinos tradicionalnih i srodničkih udomitelja koji udomiteljstvo ne obavljaju kao zanimanje. Radi se o osobama koje su tijekom života posvetili značajan dio svog vremena i resursa skrbi o drugoj osobi, a ujedno ima za cilj potaknuti dugoročnu predanost udomiteljstvu koje se ne obavlja kao zanimanje', obrazložili su ovu odluku iz Vlade.
Vlada je odbila amandman SDP-ove Martine Vlašić Iljkić koja je tražila da dodatni staž od šest mjeseci po djetetu dobiju i žene koje su u mirovinu otišle prije 2019. jer nema posebno opravdanog razloga za rektroaktivno priznanje prava na dodatni staž, jer se mirovina prema prijašnjim propisima ostvarivala prema blažim uvjetima o starosnoj dobi i mirovinskog staža te određivala na temelju plaća.