Politika i društvo

VLAST OSPORAVA PRAVNI STATUS INCIJATIVE

ZAKUHALO OKO NAGRADE INICIJATIVI ZA LUNGOMARE Valter Boljunčić: "Oni zaslužuju Povelju jer nitko nikad nije skupio 12.000 potpisa građana"

"Mislim da Inicijativa za Lungomare ispunjava uvjete. Nagrada se dodjeljuje i udrugama, a ja mislim da netko može biti udruga, a bez da je pravna osoba. Ja osobno smatram da je ta Inicijativa za Lungomare prikupila 12.000 glasova građana. To nikad nitko nije skupio, ama baš nikad. I oni i zaslužuju tu nagradu. Postavili su, sviđalo se oni nekome ili ne, demokratsku letvicu",  kaže IDS-ov gradski vijećnik i predsjednik Odbora za dodjelu nagrada Valter Boljunčić


 
5 min
Zoran Angeleski
Valter Boljunčić (IDS): "Ja mislim da netko može biti udruga, a bez da je pravna osoba"

"Mislim da Inicijativa za Lungomare ispunjava uvjete. Nagrada se dodjeljuje i udrugama, a ja mislim da netko može biti udruga, a bez da je pravna osoba. Ja osobno smatram da je ta Inicijativa za Lungomare prikupila 12.000 glasova građana. To nikad nitko nije skupio, ama baš nikad. I oni i zaslužuju tu nagradu. Postavili su, sviđalo se oni nekome ili ne, demokratsku letvicu",  kaže IDS-ov gradski vijećnik i predsjednik Odbora za dodjelu nagrada Valter Boljunčić

Zakuhalo se uoči sjednice Gradskog vijeća u utorak na kojoj vijećnici trebaju glasati i o dodjeli Povelje Grada Pule Građanskoj Inicijativi za Lungomare, i to nakon što smo jučer ujutro o tome detaljnije napisali tekst.

I baš jučer tijekom dana, predsjednika Odbora za dodjelu nagrada i gradskog vijećnika IDS-a Valtera Boljunčića nazvali su iz pravne službe Grada (teško je zamisliti autonomnost njihovog poziva bez prethodnog političkog impulsa pretpostavljenih) i ukazali mu na upitnost pravne osobnosti Inicijative za Lungomare, time i pravne utemeljenosti nagrađivanja Inicijative za Lungomare.   

Podsjetimo, dok su odluke o preostale tri nagrade (Nagrada Grada Pule povjesničarki umjetnosti i kustosici Gorki Ostojić Cvajner, Grb Grada Pule članu pulskog kickboxing kluba Planet sport Ivanu Čeliću te Povelji "Počasni građanin Grada Pule" posthumno admiralu Vladimiru Baroviću) prihvaćene jednoglasno, za Povelju Grada Pule Inicijativi za Lungomare bilo je četiri glasa "Za" i jedan "Suzdržan".

Jedina suzdržana bila je aktualna predsjednica Gradskog vijeća Pule Marija Marković-Nikolovski, dok su 'Za' glasali predsjednik Odbora Valter Boljunčić (IDS), potpredsjednica Odbora Ana Fonović (Možemo), povjesničar Milan Radošević (kao nestranački stručnjak kojeg je predložila platforma Možemo) i učiteljica Mirjana Vukšinić, koja je na prošlim izborima nastupala ispred Nezavisne liste Filipa Zoričića.

Kako saznajemo, upravo je suzdržana Marija Marković-Nikolovski, predstavnica vladajuće većine Filipa Zoričića, aktivirala priču o pravnom statusu Inicijative za Lungomare, tvrdeći da Inicijativa nema pravnu osobnost udruge i da time ne ispunjava kriterije za dobivanje spomenute nagrade.

Članovi Građanske inicijative za Lungomare

Kako nam kaže predsjednik Odbora Valter Boljunčić, na novom sastanku Odbora za dodjelu nagrada koji je sazvao danas u 14.30 sati, raspravljat će se je li njihov prijedlog za nagrađivanjem Inicijative pravno utemeljen odnosno ispunjava li Inicijativa kriterije za dodjelu spomenute nagrade.

- Ja mislim da Inicijativa za Lungomare ispunjava uvjete. Nagrada se dodjeljuje i udrugama, a ja mislim da netko može biti udruga, a bez da je pravna osoba. Ja osobno smatram da je ta Inicijativa za Lungomare prikupila 12.000 glasova građana. To nikad nitko nije skupio, ama baš nikad. I oni zaslužuju tu nagradu. Postavili su, sviđalo se to nekome ili ne, demokratsku letvicu, kaže IDS-ov gradski vijećnik i predsjednik Odbora za nagrade Valter Boljunčić.

Inače, prije najnovije reakcije iz Komunalne palače, Odbor za nagrade je Inicijativi namijenio Povelju zbog, kako stoji u svježem obrazloženju, "izvrsnih uspjeha u radu i organizaciji referendumske kampanje 2022. godine, prikupljanjem dovoljnog broja potpisa građana za raspisivanje lokalnog referenduma, čime je dala značajan doprinos razvoju demokratskih vrijednosti i procesa u gradu Puli".

E sad, je li bitno djelo Inicijative, a to je, kako je sam Odbor za nagrade naveo, "doprinos razvoju demokratskih vrijednosti i procesa u Puli" ili formalna, pravna pozicija ovog građanskog udruženja koje je kreiralo taj doprinos?

Čini se da se pulska vlast, ne baš najmudrije, odlučila za varijantu ‘C’ - osporavanje pravnog statusa Inicijative, ne bi li u utorak na sjednici Gradskog vijeća izbjegli izazovne političke učinke opcije 'A' (glasanje 'Za' nagrađivanje Inicijative, time i opravdanost referenduma) ili opciju B (glasanje 'Protiv' inicijative i njenih referendumskih dosega u angažiranju broja birača koji triput nadvisuje ono što su stranke na vlasti osvojile na posljednjim lokalnim izborima).

Opravdano je postaviti pitanje zašto s 'pravnom osobnošću' nitko (ni gradski pravnici ni Marija Marković-Nikolovski), nije reagirao prilikom prihvaćanja kandidatura za Povelju, a niti prilikom glasanja Odbora, a bilo je to prije čak 42 dana. 

Pulski 'Možemo' nikako na zelenu granu

U cijeloj priči treba reći da mudar baš nije bio ni Možemo, čija su tri vijećnika, iako su Franci Blašković, Branimir Slijepčević i Mirjana Radulović predložili Inicijativu za Povelju, učinili isto, ostavivši time dojam prisvajanja i poistovjećivanja s Inicijativom, kao i referendumom za Lungomare.

I za ovaj smo tekst, kako smo se prethodno dogovorili, trebali dobiti pojedinačnu izjavu Ane Fonović (Možemo) s njene autonomne pozicije potpredsjednice Odbora za dodjelu nagrada, no na kraju smo na ovu temu, unatoč dogovoru, dobili priopćenje Možemo. I oni nikako na zelenu granu.

U svom priopćenju, koje ćemo u cijelosti uskoro objaviti, pulski Možemo ističe da "legitimnost kandidature Inicijative za Lungomare nije upitna jer Zakon o udrugama nedvosmisleno otklanja sve sumnje".

- Zakon o udrugama NN 74/14, 70/17, 98/19, 151/22 razlikuje udruge s pravnom osobnosti i udruge bez pravne osobnosti. Naime, po čl. 5. Zakona o udrugama, udruga stječe pravnu osobnost danom upisa u Registar udruga Republike Hrvatske, s tim da se, shodno čl.1.st.3. Zakona o udrugama, na udruge koje nemaju svojstvo pravne osobe na odgovarajući način primjenjuju propisi koji se odnose na ortaštvo, dakle u tom slučaju Zakon o obveznim odnosima. Prema tome, zakonodavac je jasan i nedvosmislen po pitanju postojanja udruga bez pravne osobnosti, kaže pulski Možemo.

- Inicijativa je uredno izvršila sve svoje zakonske obveze i uspješno provela referendum. Zadovoljili su komplicirane zakonske zahtjeve, sklapali pravne poslove s trećima, imali ovlaštenu osobu za zastupanje, uredno su podnijeli sva izvješća Državnom izbornom povjerenstvu, itd. Ove navode je potvrdila i Vlada RH u svom konačnom prijedlogu Zakona o referendumu u kojem u čl. 97. izričito navodi udruge bez pravne osobnosti, nastavljaju. Jasno je da se pokušava izvršiti politički pritisak na Odbor za dodjelu nagrada i drugih priznanja kako bi vladajuća koalicija i gradonačelnik izbjegli priznati da su cijelo vrijeme u krivu po pitanju slučaja Lungomare, zaključuje Možemo.


Nastavite čitati

Pula
 

TAKO JE IZGLEDALA SACCORGIANA 1926.: Slika "Zlatnih" prije 100 godina pripada Silviji Salamon koja je radila na Oscarom nagrađenom filmu "Mediterraneo"

Vlasnica djela, isprva, po vlastitom priznanju, nije znala navesti ime autora slike. Potom je poznati galerist iz Vodnjana Germano Fioranti pretpostavio da bi to mogao biti Romeo Marsi, umjetnik rođen u Puli 1909. godine, a poginuo u Trstu, tijekom bombardiranja, 1944. godine * Priča obitelji Salamon vrlo je zanimljiva. Počinje u Puli, a preko Skitače, Šumbera, Gračišća, Segeta, Trsta, Lomabardije i Ligurije vodi nas sve do Pariza

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.