Doktorica dentalne medicine Ana Červar ima impresivnu biografiju. Na studiju dentalne medicine svojevremeno je bila najbolja studentica na godini. Imala je prosjek 4,9. Dobitnica je rektorove nagrade. Pulski gradonačelnik, tada Boris Miletić, 2014. godine dodijelio joj je priznanje za uspjeh postignut na svjetskom kongresu studenata medicine, gdje je osvojila prvo mjesto. Autorica je znanstvenih radova. U struci radi devet godina.
Ništa od navedenog nije, međutim, bilo dovoljno da dobije specijalizaciju iz ortodoncije na natječaju Istarskih domova zdravlja (IDZ) raspisanom u studenom prošle godine, putem kojeg je ova županijska ustanova tražila dvoje specijalizanata/ice.
Pet plus dva
Bila je, doduše, nakon prvog kruga bodovanja – koji vrednuje postignuća tijekom školovanja, nagrade, trajanje radnog staža i ostale profesionalne uspjehe - najbolje rangirana kandidatkinja, a od čak osam prijavljenih. Točnije rečeno, bila je daleko najbolje rangirana. Ana Červar je na osnovi biografskih referenci ostvarila 17,9 bodova. Drugoplasirana kandidatkinja je imala više od tri boda manje, 14.79 bodova (i kasnije je odustala od natječaja).
No, drugi krug bodovanja – razgovor s povjerenstvom - donio je mega prevrat na bodovnoj listi. Ana Červar na intervjuu dobiva samo bod i pol i pada na samo dno liste. Istovremeno ranije četvrtorangirana Nikolina Čemerikić, s novih sedam i pol bodova ostvarenih na razgovoru, 'skače' na prvo mjesto i postiže 21,87 bodova. Drugo mjesto pak 'osvaja' Valentina Orbanić, koja je u prvom krugu bila pretposljednja na listi. Ona se s 13,46 bodova u finišu penje na 20,96.
Od prvotnih osam kandidatkinja, tri su odustale od razgovora.
Povjerenstvo je, prema našim informacijama, djelovalo u sastavu Zoran Šimurina (kasnije smijenjen s mjesta voditelja ispostave Poreč), Morena Peruško Butorac (predsjednica Povjerenstva, ujedno i zamjenica ravantelja), Katarina Jedrejčić, Andra Kremenić Pavlović i Julia Ardalić.
Međutim, prema svjedočanstvu Ane Červar, na razgovoru su je dočekale još dvije osobe; sada već bivši ravnatelj Manuel Runić i pravnica IDZ-a Ivana Mofardin. Ni Runić, ni Mofardin nisu joj se predstavili.
Ostavke odgovornih
Runić je, valja ovdje napraviti intermezzo, ostavku na funkciju ravnatelja dao u srijedu, dan nakon što smo mu poslali upit vezan za ovaj slučaj, a u tjednu kada je situacija u ovoj zdravstvenoj ustanovi koju je vodio godinu dana eskalirala do krajnjih granica. Manuel Runić je prije tri dana, na konferenciji za novinare koju je držao zajedno s županijskom pročelnicom za zdravstvo i socijalnu skrb, Gordanom Antić, iznio niz optužbi na račun bivše uprave IDZ-a na čelu s njegovim prethodnikom Ante Ivančićem. Sve je, podsjetimo, počelo njegovom odlukom da smijeni voditelje ispostava u Poreču i Buzetu, o čemu je Istra24 zadnjih dva tjedana iscrpno izvještavala.
Upit vezan za IDZ-ov natječaj s, blago rečeno, upitnim ishodom, poslali smo, naravno, i na Runićevu adresu. Prava je, dakle, šteta što je dan nakon toga podnio ostavku te što zbog toga nećemo biti u prilici čuti njegovo očitovanje. Tim više što je i on sam prisustvovao razgovoru, potpisao odluku o odabiru najboljih kandidatkinja, a i zato što je, sudeći po prigovoru protiv odluke o odabiru Ane Červar, Manuel Runić tu kandidatkinju pitao, citiramo, zakonom zabranjena pitanja osobne naravi o njezinom maloljetnom djetetu i spolu djeteta, nedavnoj trudnoći, dojenju i slično.
Također, od Manuela Runića smo možebitno mogli dobiti i „priznanje“ je li izbor najboljih kandidatkinja uvjetovan političkim ili kakvim drugim pritiskom. Naime, najbolja kandidatkinja je kćer aktualne ravnateljice Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, Tatjane Čemerikić, koja je na tu funkciju imenovana nakon što je Gordana Antić postavljena za županijsku pročelnicu. Druga najbolja, Valentina Orbanić, lani je u ovo vrijeme izabrana za predsjednicu Kluba mladih IDS-a.
Tatjana Čemerikić je na čelu istarske hitne medicine zamijenila sada pročelnicu Gordanu Antić
Jučer je s funkcije zamjenice ravnatelja razriješena i Morena Peruško Butorac, koja je bila, spomenuli smo, na čelu Povjerenstva koje je bodovalo kandidatkinje.
Netransparentno i nezakonito
- Prvenstveno sam razočarana načinom na koji je Povjerenstvo u 10 minuta razgovora diskreditiralo mene i moj rad na fakultetu i katedri za ortodonciju, gdje sam pisala diplomski rad i radila dva znanstvena istraživanja iz kojih su proizašla tri znanstvena članka, dajući mi 1,65 boda od mogućih 7,5, kaže Ana Červar za Istru24.
Navodi da je postupanje IDZ-a, odnosno ravnatelja Runića, njegove zamjenice Peruško Butorac i pravnice Mofardin dovelo do njezinog nezadovoljstva cijelim postupkom.
- U razdoblju žalbenog roka, nakon više poslanih mailova i osobnih dolazaka u prostorije Uprave IDZ-a nije mi omogućen uvid u moju, a ni u dokumentaciju izabranih kandidatkinja, prvenstveno obrazaca ocjenjivanja članova Povjerenstva, iako je riječ o javnom natječaju. Zbog toga nisam bila u mogućnosti utvrditi činjenično stanje i strukturirati svoju žalbu u cijelosti. Takvo postupanje ne samo da je netransparentno, nego je i nezakonito, a na što jasno upućuje i činjenica da od IDZ-a do danas nisam dobila nikakva konkretna pojašnjenja, niti mi je dana mogućnost uvida u predmet, niti sam još uvijek, putem odvjetnice, dobila odgovor od Upravnog vijeća na moji prigovor koji su zaprimili 5. siječnja, pojašnjava Červar.
Ana Červar je tražila uvid u dokumentaciju, ali zahtjev joj je odbijen
U prigovoru na odluku njezina odvjetnica navodi da je „neobjašnjivo i sasvim neživotno i nelogično“ da je Ana Červar s tolikom prednošću nakon prvog bodovanja, koji mjeri dosadašnje ostvarene uspjehe prilikom školovanja (prosjek ocjena, duljina školovanja), nagrada za stručne radove, trajanje radnog staža u struci i ostalih profesionalnih postignuća u dosadašnjem radu, ostvarila samo 1,65 bodova.
Odgovor bez potpisa
„Stoga, postavlja se pitanje kakve vrste pitanja i iz kojih stručnih područja su bila postavljena da ih ona sa svojim prethodnim iskustvom i znanjem i maksimalnom prethodnom ostvarenom ocjenom, nije navodno uspjela uspješno odgovoriti za veći broj bodova od ostvarenih 1,65 bodova?“, navodi odvjetnica Ane Červar u prigovoru.
Dalje secira da je prema pravilniku Ministarstva zdravstva o mjerilima za prijem specijalizanata sastav povjerenstva peteročlan i da ostaje nejasno zašto su i u kojem svojstvu pravnica Mofardin i bivši ravnatelj Runić prisustvovali razgovoru.
Osim toga, Ani Červar nitko iz povjerenstva nije mogao postavljati pitanja iz područja specijalizacije, a zato što u Povjerenstvu nije bilo stručnjaka iz ortodoncije. Červar nam je potvrdila da su je na razgovoru pitali je li zainteresirana za bilo koju drugu specijalizaciju, je li se već javljala na natječaje za ortodonciju, šalje li pacijente ortodontima te što bi napravila kao doktor dentalne medicine kada bi petogodišnji pacijent ima manjak mliječnih zubi, odnosno koju bi terapiju odabrala, ali ne, naglašava, kao ortodont, već doktor dentalne medicine.
Jučer smo, na koncu, dobili „odgovor“ iz IDZ-a. Potpisalo ga je tajništvo, koje kaže da je Upravno vijeće ustanove na sjednici u četvrtak, dakle na istoj onoj na kojoj su dužnosti razriješili zamjenicu ravnatelja i predsjednicu Povjerenstva, donijelo odluku o prigovoru te da će više informacija o slučaju moći iznijeti kada je Ana Červar zaprimi.
Neslužbeno pak saznajemo da su njezin prigovor odbacili nakon konzultacije s pravnicom Mofardin, koja je pak, kako smo već kazali, prisustvovala razgovoru iako nije smjela.
Biografija nije sporna
Pitanja smo, međutim, a s obzirom na cjelokupnu situaciju u IDZ-u, poslali i županu Borisu Miletiću, ali i Gordani Antić. Oni se nisu oglasili niti jednim slovom.
Predsjednicu Kluba mladih IDS-a, Valentinu Orbanić, direktno smo pitali je li joj se na natječaju pogodovalo zbog političkog zaleđa ili zbog toga što je jedna od članica Povjerenstva, Andra Kremenić Pavlović, njezina kolegica stomatologica iz rovinjskog IDZ-a.
Valentina Orbanić je prije godinu dana izabrana za predjednicu Kluba mladih IDS-a
- Sve što sam postigla na profesionalnom planu dugujem isključivo sebi, kazala je Orbanić kategorički odbacivši svaku konstrukciju da je kod odluke Povjerenstva ikakvu ulogu odigrao njezin politički angažman. Tvrdi da joj ni na kraj pameti ne bi bilo od ikoga tražiti drukčiji tretman od ostalih. To se, rekla je, kosi s njezinim uvjerenjima, vrijednostima i osobnim integritetom.
Na pitanje je li Manuel Runić prisustvovao i njezinom razgovoru te je li joj postavljao neprimjerena pitanja, nije odgovorila.
Šefica istarskog Zavoda za hitnu medicinu, Tatjana Čemerikić, obećala nam se javiti na telefon, ali nije ispoštovala dogovor. Kratku komunikaciju vodile smo SMS porukama. Iako ju to nismo pitali, kazala je da je točno da je njezina kćer dobila specijalizaciju ortodoncije na natječaju IDZ-a, „nakon četiri godine rada kod različitih privatnika i zakupaca po različitim gradovima Istre“.
Mi smo ju, međutim, htjeli pitati je li funkcijom koju obnaša na bilo koji način utjecala na ishod natječaja, na što je kasnije odgovorila da nije. Prije toga nam je poručila da njezina kćerka završila Stomatološki fakultet u Zagrebu u rekordnom roku s izvrsnim prosjekom ocjena te da se nakon toga nastavila educirati na brojnim stomatološkim tečajevima u Europi, što nitko nije niti htio dovesti u pitanje, a što je Povjerenstvo već bodovalo s 14,37 bodova, tri i pol manje nego Ani Červar. Sugerirala nam je da izučimo biografiju njezine kćeri, ali nije nas s njom htjela spojiti.
No, kao što smo već pojasnili. Dio s biografijom nije sporan. Prijeporan je razgovor i način na koji se formirala konačna lista bodovanja.