Radar

DVA LICA ANGELA MATTICHA

Otkrivamo. Općinska poslovna zona za načelnikove privatne poslove: ZONA MILANEZI ILI ZONA MATTICH?

Poslovna zona Višnjan-Milanezi sjecište je nekoliko Mattichevih mešetarskih pohoda. Angelo Mattich na toj zemlji hodočasti od 2010. godine. Da 2013. nije izgubio izbore, to bi putovanje vjerojatno već bilo zgotovljeno. No, u sedlo se ovaj lokalni šerif vraća tek 2017. Ali nakon četiri godine pauze ne časi časa. Jer u tom mandatu svoje oko opet okreće prema Poslovnoj zoni


 
12 min
Chiara Bilić Danijela Bašić-Palković

Poslovna zona Višnjan-Milanezi sjecište je nekoliko Mattichevih mešetarskih pohoda. Angelo Mattich na toj zemlji hodočasti od 2010. godine. Da 2013. nije izgubio izbore, to bi putovanje vjerojatno već bilo zgotovljeno. No, u sedlo se ovaj lokalni šerif vraća tek 2017. Ali nakon četiri godine pauze ne časi časa. Jer u tom mandatu svoje oko opet okreće prema Poslovnoj zoni

Ovotjedna priča iz Višnjana – čiji je glavni akter načelnik te male istarske općine – smještena je u tamošnjoj poslovnoj zoni Višnjan-Milanezi. Pritom cijelo vrijeme valja imati na umu da Angelo Mattich u cijeloj predstavi ima dvojaku ulogu; onu dužnosničku, načelničku i onu privatnu, poduzetničku. Teško je uopće pratiti sve načelnikove "poslovno-privatne" poteze jer kao čelnik višnjanske uprave, Mattich već godinama paralelno uspješno koristi svoju funkciju za vlasite privatne interese.

Počinjemo (i završavamo) sa njegovim posljednjim performansom: pokušajem da razvrgne ugovor s firmom Etradex, koja je u Višnjanu odavno trebala izgraditi benzinsku crpku, ali bez namjere da vijećnicima i vijećnicama dostavi - taj isti ugovor.

Propao plan

U rujnu 2020. godine Općina Višnjan potpisala je, naime, s tvrtkom Etradex ugovor o kupoprodaji dvije parcele, jedne u vlasništvu Općine, druge u vlasništvu općinske tvrtke Vira, u poslovnoj zoni Milanezi. Etradex je tamo trebao graditi benzinsku crpku, ali do danas nije položena niti jedna cigla. U međuvremenu je osnovana nova firma, Etradex gorivo, koja je, navodno, rekao je barem tako za Istru24 direktor Etradexa Marino Matošević, preuzela taj posao, pa time i sve obaveze iz spomenutog ugovora.

Prije mjesec dana načelnik Angelo Mattich je na Općinskom vijeću pokušao raskinuti taj ugovor. Plan mu je neslavno propao nakon što je uvažen zahtjev oporbene vijećnice Viktorije Antolović za skidanjem te točke s dnevnog reda.

Vijećnicima nikada nije dostavljen očigledno veoma sporni sporazum, niti ga je itko osim Općine i glavnih ljudi Etradexa ikada vidio, iako je riječ o općinskoj zemlji. Čak ni unatoč tome što je Mattich raskidom ugovora Etradex gorivo htio obeštetiti za pola milijuna kuna javnog novca.

Istra24 je još u srpnju ove godine Etradex gorivo pitala namjeravaju li još uvijek u Višnjanu graditi benzinsku postaju. Direktorica Janja Miljavac je odgovorila da nisu odustali od projekta te da čekaju „izmjene generalnog urbanističkog plana budući da dio zemljišta iz natječaja za izgradnju benzinske postaje nije bio u građevinskoj zoni te nemamo još riješene nove ugovorne obveze“.

Odvjetnik Đorđe Perković

No, nakon toga se situacija stubokom mijenja. Prvo, Mattich na sjednici Općinskog vijeća obznanjuje da se benzinska postaje ipak neće graditi, iako je još u srpnju tvrdio da hoće. Drugo, od Etradex goriva nakon toga više ne uspijevamo dobiti nikakav smislen odgovor na pitanje o budućim planovima, niti što stoji u sporazumu. Treće, Mattich na posljednjem Vijeću, onom na kojem se na koncu o raskidu ugovora nije niti glasalo, priznaje da Općina nije izvršila sve ugovorne obaveze, referirajući se, u rukavicama, i na prostorni plan, za koji je ranije tvrdio da nije kamen spoticanja.

Umjesto ugovora, vijećnicama i vijećnicima je dostavljeno poprilično nemušto sastavljeno mišljenje odvjetnika Đorđa Perkovića, istog onog koji je u Mattichevo ime na riječkom Upravnom sudu pokrenuo spor protiv Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa, koje je višnjanskog načelnika zbog sukoba interesa kaznilo s pet tisuća eura. U spomenutom mišljenju, među ostalim, piše da se mirno razrješenje međusobnih odnosa predlaže i zato što Općina „nije uredno izvršila sve obveze iz predmetnog Ugovora zbog nemogućnosti ranijeg donošenja izmjena i dopuna Prostornog plana, a potom i Urbanističkog plana uređenja poslovne zone“.

Istra24 je od Općine Višnjan zatražila ugovor, ali umjesto dokumenta dobili smo odgovor: „Općina Višnjan sve pristupe informacijama mora ograničiti, sukladno članku 15. Zakona o pravu na pristup informacijama, dok traju postupci nadležnih tijela“.

Istraga DORH-a

Jedino što odgovara članku Zakona na koji se iz Općine referiraju je stavak koji kaže će tijelo javno vlasti ograničiti pristup informacijama koje se, citiramo, tiču svih postupaka koje vode nadležna tijela u prethodnom i kaznenom postupku za vrijeme trajanja tih postupaka.

To odgovora informaciji o istrazi koju Državno odvjetništvo provodi nad Općinom Višnjan, konkretno i zbog ugovora za ova zemljišta u poslovnoj zoni, a koja je Istri24 potvrđena iz nekoliko relevantnih izvora.

Poslovna zona Višnjan-Milanezi sjecište je nekoliko Mattichevih mešetarskih pohoda. Angelo Mattich na toj zemlji hodočasti od 2010. godine. Da 2013. nije izgubio izbore, to bi putovanje vjerojatno već bilo zgotovljeno. No, u sedlo se ovaj lokalni šerif vraća tek 2017. Ali nakon četiri godine pauze ne časi časa. Jer u tom mandatu svoje oko opet okreće prema Poslovnoj zoni.

Državna parcela

Osim posla koji je, izgleda tako, na sporan način pokušao ugovoriti s Etradexom, višnjanski načelnik tamo ima i svoje komade zemlje, od kojih su neki bili predmet interesa Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa zato što ih je pokušao mijenjati s onima od Općine, dok je, naravno, bio i načelnik, iako uopće nisu bile predmet Sporazuma o osiguranju zemljišta za izgradnju prometnica kroz poslovnu zonu, a na koji se on pozvao kada je krenuo u proces zamjene nekretnina.

U cijelom tom dijelu poslovne zone, koja graniči sa Zagrebačkom ulicom, jedine parcele u privatnom vlasništvu su one Angela Matticha. Jednu ima u suvlasništvu s državom, s time da je samo trećina tog zemljišta njegova. Dvije od tih nekoliko (jednu svoju, jednu koju ima u suvlasništvu s državom) Mattich je krenuo mijenjati s onima u općinskom vlasništvu, ali slučaj je – zbog sukoba interesa – na koncu završio i na Upravnom sudu u Rijeci zato što se Mattich nije htio pomiriti s kaznom od pet tisuća eura, pa je pokrenuo spor, koji je, kako smo već izvijestili, glatko izgubio. Predmet je, međutim, bacio dodatno svijetlo na Mattichevo pogodovanje - samom sebi.

Obrazlažući svoju odluku, sud je utvrdio da je višnjanski načelnik samovoljno i namjerno predložio zamjenu nekretnina koje nisu predmet Sporazuma, iz čega se vidi njegova namjera u nezakonito postupanje, davanje lažnih podataka kao službenih, a time i namjeru prijevarnog postupanja oko sadržaja službenih isprava. Također se navodi da je Općina Višnjan zadirala i htjela raspolagati te nasipala nekretninu koja je djelomično (većinski) u vlasništvu države, ali bez odobrenja.

Bez dopuštenja

Državno odvjetništvo je Istri24 potvrdilo da Općinsko državno odvjetištvo u Pazinu nikada nije dostavljen elaborat za osiguranje dokaza koji se tiče njihove nekretnine, iako je Mattich u ime Općine tvrdio da to dopuštenje ima, niti je izvješteno o nasipavanju zemljišta.

Matticheva fiksacija Poslovnom zonom Višnjan-Milanezi traje, dakle, više od desetljeća. A čini se da isto toliko, ako ne i više, višnjanski načelnik ne uspjeva odvojiti svoj privatni interes od onog Općinskog. Ili jednostavno ne želi. Čak štoviše, moglo bi se pomisliti da mu mandati služe iksljuvčio na realizaciju započetih privatnih poslova.

Naime, još u siječnju 2010. godine Općina Višnjan s Brunom Bernešom postiže sporazum s kojim načelnik-poduzetnik mijenja 10 parcela u poslovnoj zoni za jednu općinsku. No, Bruno Berneš u tom trenutku nije bio vlasnik te zemlje, odnosno bio je vanknjižni vlasnik, a stvarni vlasnik je bila Općina!

Kvadrat za euro

Vrijednost zamijenjenih nekretnina utvrđen je na iznos od 90 kuna po metru kvadratnom.

No, ta cijena bila je očigledno previsoka za višnjanskog načelnika kao fizičku osobu, koji samo pola godine kasnije, od iste osobe, Bruna Berneša, kupuje tri parcele, također u Poslovnoj zoni, nadomak ovih koji je trebao kupiti Etradex, i ovoj koju ima u suvlasništvu s državom, za - jedan euro po četvornom metru! I još s odgodom plaćanja od dvije godine.

Poslovna zona Višnjan-Milanezi: benzinske postaje nema na vidiku

Zemljišta ukupne površine 22.568 kvadrata platio je isto toliko eura, iako bi, po izračunu koji je za zamjenu nekretnina (od istog čovjeka, u istoj zoni) za potrebe Općine, pola godine ranije, ta cifra trebala biti 269.575 eura. No budući da Mattich uspješno pliva kada se radi o njegovom interesu, dok je intees Općine manje bitan, ova drastična razlika u cijeni, nije nešto što bi ga previše uznemirilo.

Pokušaj urbanizacije

Godinu kasnije 'rađa' se gore spomenuti Sporazum o osiguranju zemljišta za izgradnju prometnice kroz Poslovnu zonu Višnjan-Milanezi, koji Mattich kao fizička osoba potpisuje s Općinom (u ime koje svoj potpis daje njegov tadašnjih zamjenik Gracijano Černeka). Mattich se 2021., kada je krenuo u proces zamjene nekretnina, pozvao na taj sporazum, ali, kako su utvrdili već i Povjerenstvo i sud, baratajući krivim nekretninama, a ne onima koje su dio sporazuma.

Godina 2021. samo je načelno bila dobra za Angela Matticha. On je tada, naime, opet pobjedio na izborima, ali putem su se otvorile brojne afere, poput one o pokušaju da izmjenom prostornog plana sebi i članovima svoje obitelji urbanizira na tisuće kvadrata u Višnjanu, gdje odluke donosi upravo on. To ga je, napokon, stavilo pod nacionalne reflektore. Između ostalog, plan mu je bio urbanizirati i svoje parcele kupljene 2010. godine.

S izgradnjom je stala i tvrtka Frilite: ostali su bez novca

Tomu su prethodila još dvije odluke vezane za poslovnu zonu, obje u 2020. godine. Ugovorene su prodaje parcela Etradexu i rusko-ukrajinskom kapitalu, tvrtki Frilite za izgradnju tvornice za proizvodnju keramičkog punila. Pogon je otvorenje trebao imati još prije dvije godina, ali, nagovijestili smo još u srpnju, a potvrđeno je minulog mjeseca, firma je ostala bez novca. Investicija je, prema najavama, trebala biti teška sedam milijuna eura. Zemljište, sudeći po zemljišnim knjigama, nikada nije ni kupljeno do kraja. Sada stoji nagrđeno građevinom u roh-bau fazi.

Što je u ugovoru?

Tu se vraćamo na Etradex, koji je iste godine, u rujnu, s Općinom potpisao ugovor o kupoprodaji nekretnina, ali ni on se, do danas, na njih nije uknjižio. Prema uvjetima iz natječaja, krajnji rok za plaćanje parcela je 60 dana od potpisa ugovora ili, prema Odluci o poticajnim mjerama za ulaganje u Poslovnu zonu, 12 mjeseci od dana sklapanja ugovora ali samo ako se u tih godinu dana počne graditi benzinska postaja. To se nije dogodilo. Što znači da je Općina Višnjan taj ugovor trebala raskinuti još prije dvije godine, ali umjesto toga, Mattich je ugovor s Etradexom, odnosno Etradex gorivom krenuo raskidati tek sada i još toj tvrtki htio isplatiti 66 tisuća eura (pola milijuna kuna). I ovdje se pokazuje kako Mattich (ne)odgovorno zastupa interese Općine i mještane Višnjana, čijim bi novcem sada trebalo obeštetiti tvrtku za ovaj očito propali posao.

Naravno, s obzirom na to da Općina taj kupoprodajni ugovor ne želi dostaviti nikome, može se samo nagađati da u njemu, ili možebitnim naknadnim aneksima, stoje stavke koje se kose s odlukama Općine, a koje uređuju proces kupnje i izgradnje objekata u Poslovnoj zoni.

U odluci o raskidu, koja na kraju, rekli smo, nije bila dio dnevnog reda zadnje sjednice Općinskog vijeća, navedeno je da se iznos od 66 tisuća eura odnosi na obeštećenje zbog jamčevine, izrade pripreme projektne dokumentacije, elaborata za HEP i izrade idejnog rješenje za sunčane elektrane.

Novac i zemlja je od građana, a ugovor tajan

Armando Miljevac, direktor tvrtke Etradex gorivo, ujedno i predsjednik Udruge malih distributera goriva, odbio nam je dostaviti ugovor koji ima s Općinom, tvrdeći da je to informacija „strogo poslovne prirode“, ali na naš komentar da se radi i o zemlji i o novcu u javnom vlasništvu nije imao komentar.

O tome zašto je došlo do raskida ugovora rekao je da „netko u ovom procesu nije ispunio nešto što je trebao ispuniti“

- Jesmo li to mi, ili je to Općina, neka o tome odluči onaj koji je za to mjerodavan. Svatko od nas ima neki interes u cijeloj ovoj priči, a neki od nas imaju i troškove. Neka druga instanca će morati odrediti tko je bio u krivu, a tko u pravu, kaže Miljevac.

Isti Armando Miljevac je u travnju 2021., dakle mjesec pred lokalne izbore, u propagandnoj tiskovini Matticheve Nezavisne liste Višnjan, kazao da su vrlo zadovoljni funkcioniranjem nadležnih institucija u Općini u rješavanju komunalne infrastrukture, a izjavio je i: „Ovdje imamo dijametralno suprotnu suradnju od nekih drugih mjesta i svi se trude da stvari funkcioniraju“.

Armando Miljevac/ Licencirane fotografije / Autor: Etradex

Megalomanske ambicije

Kao što sada znamo, stvar nije profunkcionirala, a iz razgovora s Miljevcem dade se zaključiti da je Etradex gorivo spreman i na pokretanje sudskog postupka. Komentirajući da je Mattich na ranije upite vijećnika kazao da nije istina da problem leži u prenamjeni prostornog plana, odnosno izostanku istog, Miljevac je konstatirao da načelnik govori ono što smatra da bi ga moglo „pokriti“.

- Odluku će u konačnici vjerojatno donijeti neka druga instanca. On je na kraju krajeva političar i može tvrditi ono što smatra da mu je u određenom trenutku oportuno, istaknuo je.

Ipak, čini se izvjesnim da je Mattich jednu manju parcelu iz zaštićene zelene obećao preobraziti u onu industrijske namjene, a to, na koncu, zato što je u međuvremenu propalo donošenje prostornog plana zbog njegovih privatnih megalomanskih ambicija, nije učinio. No, to može samo potvrditi činjenicu da Mattich sebi daje ovlasti koje nema te da preskače proceduru. Uostalom, ovo je prvi put da su čak i vijećnici njegove stranke odbili poslušnost te odlučili da neće glasati o odluci (o raskidu ugovora s Etraexom), što govori za sebe.

Blokirana Općina

Iz Općine Višnjan nemoguće je dobiti bilo kakvu informaciju. Tako nismo uspjeli dobiti ni službenu potvrdu o odlasku sada već bivšeg voditelja Odsjeka za komunalni sustav, prostorno planiranje i gradnju Renata Rudeža koji je, neslužbeno doznajemo, dao otkaz.

Na učestale pozive oglušio se i bivši višnjanski multitasking direktor Ljubomir Kosić koji je nakon mišljenja Povjerenstva, na koncu zadržao funkciju direktora tvrtke Montenes i odstupio s čelnih funkcija u općinskoj Viri i Usluzi Višnjan. Dakle, ni Kosić nije bio prava adresa za provjeru zašto je jedan od ključnih Odsjeka ostao bez vodstva, a iz Vire nikada nismo dobili ni odgovor na pitanja od gradnji tvornice keramičkog punila, s obzirom da je jedna parcela u vlasništvu upravo tog općinskog društva.

Sasvim novi pristup u funkcioniranju javne uprave ima i tajnica Općine koja jedina tu i tamo podigne telefonsku slušalicu i javi se na novinarski poziv. Na konkretno pitanje zbog čega je otišao Rudež, tajnica je po dobrom starom običaju ponovno predložila da pitanja uputimo mailom. Kada smo ju podsjetili da su naša brojna pitanja „na čekanju“ nije više bila raspoložena za razgovor te je na kraju poklopila slušalicu.

U ovom trenutku, do vrhunca je dovedeno netransparentno postupanje općinskih čelnika predvođenih Mattichem koji, pokazuje se, Općinu vodi kao svoju privatnu firmu.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.