Član Upravnog vijeća Istarskog veleučilišta, Valter Boljunčić, podnijet će ostavku na tu funkciju, ponajprije zbog nekorektnog odnosa koja ta visokoškolska ustanova ima prema Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, gdje je Boljunčić jedan od prorektora.
Boljunčić je, uz županijskog pročelnika Ezia Pinzana i Ticijana Peruška, član Upravnog vijeća iz redova osnivača, dakle Istarske županije.
Potpis dekana
Kap koja je prelila čašu su suglasnosti za vanjsku suradnju za nastavnike Istarskog veleučilišta koji predaju i na sastavnicama pulskog Sveučilišta. Profesori/ce su suglasnost tražili još 9. listopada. No, prema odluci dekana, mogli su je doći podignuti tek od 30. listopada, u tajništvu Istarskog veleučilišta. Suglasnosti potpisuje dekan Daglas Koraca.
Krv je, naime, uzavrela (i) zbog toga što je Sveučilište Jurja Dobrile u listopadu prolazilo kroz proces reakreditacije. Dio tog postupka su i razgovori koje Stručno povjerenstvo Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) provodi s rektorima, dekanima, studentima, alumnijima, nastavnicima, vanjskim suradnicima i ostalima. Segment papirologije su i te suglasnosti bez kojih, formalno, profesori čija je matična ustanova Istarsko veleučilište, a na Sveučilištu su vanjski suradnici/e, nisu mogli prisustvovati razgovorima.
Razgovore je Stručno povjerenstvo na Sveučilištu provodilo od 24. do 26. listopada, a, ponovimo, predavači su svoje dopusnice na Istarskom veleučilištu mogli podignuti tek od 30. listopada, iako su ih zatražili 21 dan ranije. Točnije, tek su 26. informirani da će ih dobiti 30. listopada.
Boljunčić je za Istru24 sam pojasnio da je zbog tog nesolidarnog čina po Sveučilište mogla nastati i šteta, preko čega on, rekao je, ne može prijeći.
Konkurencija je surađivanje
- Definitivno ću tražiti da, dakle, ne budem više u Upravnom vijeću. Moram se još čuti sa županom, govori Boljunčić te pojašnjava da bi mu kroz koji dan mandat člana Upravnog vijeća ionako trebao isteći, ali da, svakako, na sjednicu Upravnog vijeća na kojoj bi se trebalo glasati o novom-starom dekanu neće ići zbog svih saznanja koja ima.
- Imam dojam da ipak tu ima nečega između odnosa Veleučilišta i Sveučilišta. Imam i vlastita saznanja. Razgovarao sam s nekim ljudima i ta mi se pozicija nimalo ne sviđa. Takav odnos Veleučilišta i Sveučilišta mi je neprihvatljiv, naročito zbog svega što sam i sam napravio da pomognem Veleučilištu, i sada i ranije, poručuje Boljunčić.
U znanosti je, ističe, konkurencija – surađivanje.
- Imam saznanja o više stvari, i definitivno moj položaj nije upitan. Definitivno više neću biti u Upravnom vijeću, ponavlja Boljunčić.
Ova situacija, smatra, nije čak niti korektna prema njemu kao zaposleniku Sveučilišta.
Punjenje romobila
- Osim toga tu je i ova situacija sa primjedbama i ona je veoma ozbiljna, to treba riješiti. To treba ispitati. I to mi je najbitnije zato što ljudi koji dolaze na posao moraju biti mirni, da ih nitko ne uznemirava. Mislim, ovo s punjenjem romobila…umjesto da čovjek kaže da potičemo ljude da dolaze na posao s romobilom, da ih pune na struju i ne zagađuju zrak..., nastavlja Boljunčić referirajući se na jučerašnji tekst Istre24 o prijavama za mobing i uznemiravanje na Veleučilištu te ostalih izjava dijela zaposlenika/ca Veleučilišta s kojima je ovaj portal razgovarao zadnjih šest mjeseci.
Među ostalim, ovom portalu je dostavljen dokaz o prijetnji otkazom zbog punjenja romobila u prostorima Istarskog veleučilišta.
- Tu je i ovaj odnos sa Sveučilištem. Radi toga ne mogu biti u Upravnom vijeću Veleučilišta, institucije kojoj želim pomoći. Navode se neke stvari koje nama ne idu korist. Što se tiče poslovanja, i tu postoji problem, ali nije baš tako loša situacija, elaborira Valter Boljunčić, ali i napominje da ne smatra da je sve što je radio, dekan Koraca radio loše.
Uspio je, ističe, riješiti pismo očekivanja AZVO-a, ukloniti nedostatke i upisati studente.
Koraca odbio odgovoriti
Istri24 su izvori sa Sveučilišta potvrdili tko sve nije došao na razgovore, uz naglasak da su jedna profesorica i jedan alumni koji rade na Veleučilištu inicijalno potvrdili dolazak, a potom povratno javili da ipak neće moći doći.
Sugovornici s Veleučilišta pak govore da je u toj visokoškolskoj ustanovi javna tajna da dekan Koraca Sveučilište, odnosno Tehnički fakultet smatra konkurencijom.
Istra24 je u posjedu dokaza u kojima je razvidno kada su određeni nastavnici/e tražili odobrenje, a jedan od njih je čak 24. i 26. listopada ponovio zahtjev, uz napomenu da se uskoro bliži 30. listopada, kada bi trebao početi i s nastavom na Sveučilištu te da mu za to treba dopuštenje dekana Korace.
Koraca je odbio odgovarati na naša pitanja. Uputio nas je na Zakon o pravu na pristup informacijama. Pojasnili smo mu da pitanja o njegovim postupcima i mislima ne podliježu tom zakonu. Svejedno nije odgovorio. Napomenimo ovdje da je lani Koraca pokušao izigrati i taj zakon, kada nam nije htio dostaviti sve informacije koje smo tražili i to sve dok nisu intervenirali Boljunčić i Pinzan.
Kao što smo već napomenuli, uz Boljunčića, članovi Upravnog vijeća su i Ezio Pinzan i Ticijan Peruško, koji je, usput, predavač na Sveučilištu, odnosno izvanredni profesor na Fakultetu ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“. Osim njih, jedan od članova je i Ivan Beletić Tatić. On je predstavnik zaposlenika, a na Veleučilištu je zaposlen kao tajnik. Beletić-Tatić, Koraca i Boljunčić, povezani su i stranačkom iskaznicom. No, čini se da, što se Boljunčića tiče, članstvo u IDS-u nije dovoljno da zakrpa sve rupe na Istarskom veleučilištu. U Upravnom vijeću je i Sanja Grbac Babić, jedna od prodekanica, kao predstavnica nastavnog osoblja.
Budućnost Veleučilišta je u rukama Županije, odnosno župana Borisa Miletića.