Županijsko državno odvjetništvo u Puli pokrenulo je istragu protiv Zorana Vencla, Predraga Đorđevića, Duška Koruge, Ivane Legin, Slavka Božića, Ivana Ivankovića i trgovačkog društva Stella Argo Kaštela zbog kaznenih djela zlouporabe u gospodarskom poslovanju. Kriminalne radnje povezuju se s tvrtkama Puljanka d.d., Istra d.d., Puljanka - Inženjering d.o.o. i Siana Projekt d.o.o.
Ivana Legin (desno) bivša predsjednica uprave Puljanke, Istre i TV Istre
Portal Istra24 doznao je za postojanje pravosudne istrage sa sumnjom u vrlo ozbiljna kaznena djela tijekom izvještavanja o gomili otpada na nekadašnjem skladištu Istre u Šijani.
Tom je prilikom, uvidom u informacije dostupne u zemljišnim knjigama, utvrđeno postojanje tereta zabrane raspolaganja nad česticama na kojima se nalazi spomenuto skladište.
Analizom sudskog dokumenta Županijskog državnog odvjetništva otkrili smo da je dosadašnja pravosudna istraga dijelom rezultat i naših članaka iz svibnja prošle godine u kojima smo analizirali prodaju Istrinih nekretnina u Šijani tvrtki EOS Nekretnine (Predrag Đorđević prodao Istrine i Puljankine za 25 milijuna kuna), kao i predstečajne nagodbe nekoliko Đorđevićevih tvrtki (Predrag Đorđević: Grobar Puljanke i Istre ponovno u akciji)
Skupocjeni poklon za Predraga Đorđevića
DORH je na dvadesetak zemljišnih i zgradnih čestica, većim dijelom u Šijani, zabilježio privremenu mjeru zabrane otuđenja i opterećenja.
Prvooptuženi Zoran Vencl tereti se da je kao član uprave trgovačkog društva Istra d.d. (tada u većinskom vlasništvu Puljanke d.d.) trgovačkom društvu CCS ulaganja d.o.o. pribavio nepripadnu imovinsku korist, a sve na štetu Istra d.d.
Vencl je udio Istre d.d. u trgovačkom društvu Puljanka – Inženjering d.o.o. bez isplate ugovorne naknade prenio u vlasništvo tvrtke CCS Ulaganja d.o.o. u vlasništvu drugooptuženog Predraga Đorđevića.
U prijevodu - poklonio mu je vrijedne nekretnine u Šijani.
Priča počinje 2007. i 2008. godine kada su Puljanka, Istra i CCS Ulaganja sklopili Ugovor o poslovnoj suradnji i ulaganju kapitala kojim su Puljanka i Istra u novoosnovanu tvrtku Puljanka - Inženjering uložile nekretnine u vrijednosti od 13.500.000 eura.
Partneri su u Šijani planirali izgradnju velikog trgovačkog centra na površini od 75.000 četvornih metara, dok se tvrtka CCS ulaganja obavezala se u isti projekt uložiti identičan iznos, 13,5 milijuna eura.
Istra d.d. oštećena za 7.000.000 eura
S obzirom da iz CSS-a nikad nisu uplatili dogovoreni iznos, dionici su koncem 2011. raskinuli spomenuti ugovor.
Unatoč raskidanju ugovora Vencl je, zastupajući Istru d.d., Đorđeviću 2014. godine prenio Istrin dio u Puljanka Inženjering čime je, tvrde u DORH-u, ta nekad velika pulska turistička tvrtka oštećena za 7 milijuna eura.
Dodatno, pravomoćnim rješenjem Trgovačkog suda u Zagrebu CCS Ulaganja su se obvezala Istri d.d. uplatiti 3 milijuna eura u četiri rate što nikad nije uplaćeno.
Nadalje, Županijsko državno odvjetništvo tereti Đorđevića da je kao svjedok u postupku pred sudom svjesno davao lažni iskaz tvrdeći da društva CCS Ulaganja, Spiller farmer, TV istra i Olidus, u kojima je Đorđević imao udjele, nemaju nepodmirene porezne dugove. On je takve izjave davao prilikom osnivanja trgovačkih društava Siana Projekt i CCS Consulting.
Sutkinja istrage Edvina Draguzet Suevich prihvatila je prijedlog DORH-a o privremenim mjerama nad nekretninama i udjelima u poduzećima pod kontrolom Predraga Đorđevića.
Sudska blokada izrazito je neugodna za faktoring agenciju EOS nekretnine koja je prošle godine u Šijani uložili 3.000.000 eura kojima su isplatili Đorđevićev dug prema Istarskoj kreditnoj banci.
Upoznajte lik i djelo tranzicijskog mađioničara
Đorđević je tijekom 15 godina "pulskih godina" promijenio nekoliko tvrtki poput CCS projekti, CCS Futuro pa sve do Stella Argo Kaštela, a u svim tim društvima kao partneri su se pojavljivali slovački državljani Marek Zvara i Jaroslav Ružička.
Oni su se u brojnim medijima dovodili u vezu s kriminalnim klanom Osmani, ali i aktualnim predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom koji je godinama bio prokurist jedne od njihovih tvrtki Victoria Delfin.
U zadnjih godinu dana Đorđević je posebno bio aktivan oko najave mega ulaganja u Robnu kuću Pula.
Sve tvrtke Predraga Đorđevića
U ukupno 22 tvrtke Predrag Đorđević je bio, a u nekima još uvijek jest vlasnik ili direktor, 10 ih je ugašenih, dvije su u blokadi, dvije su u stečaju, jedna u procesu predsječajne nagodbe: Stella Argo Kaštela, Vibe International, Olidus Projekti (u blokadi), Sijana Projekt, CCS Consulting, TV Istra (u blokadi), Spiller Farmer, Istra d.d. (predstečajna nagodba), CCS Futuro (ugašena), CCS Projekt (ugašena), Siana (ugašena), Puljanka Inženjering (ugašena), Siga samoposlužni automati (ugašena), Olidus trgovina (ugašena), CCS (ugašena), Multae Probatae solutiones (ugašena), CCS Ulaganja, Varaždinske nekretnine, Preduma (ugašena), Kompas Zagreb (u stečaju), B-Voda (ugašena), Puljanka d.d. u stečaju (u stečaju)
Za kraj ponavljamo intro tekst iz jednog od naših svibanjskih članaka.
"Predrag Đorđević već 15 godina po Puli obećavao brda i doline: ogromne poslovne centre, kongresne i sportske centre, hotele, kino dvorane, kabare,...Ipak, u pulskoj urbanoj memoriji zapamćen je kao grobar velikih pulskih trgovačkih tvrtki Puljanke i Istre. Đorđević je autentični prototip hrvatskog tranzicijskog mahera, umjetnik prelijevanja iz šupljeg i prazno iza kojeg ostaje pustoš, propale tvrtke, stotine milijuna kuna nevraćenih kredita i stotine radnica bez posla. U najnovijoj epizodi Predrag u ime tajnovite luksemburške tvrtke vodi projekt obnove Robne kuće. Albert Faggian tvrdi da je u penziji i da nema ništa s time."
Nakon godinu dana čini se da sličan stav o Đorđevićevim poslovima imaju i u DORH-u.